foto

Lorraine Gary

  • nar. 16.8.1937 (82 let)
    New York City, New York, USA

Biografie

Filmová a televizní herečka Lorraine Gary (vlastním jménem Lorraine Gottfried) se narodila 16. srpna roku 1937 v newyorské čtvrti Queens. Její rodiče George a Betty Gottfriedovi se později přestěhovali i s malou Lorraine do Los Angeles v Kalifornii. Když bylo Lorraine 16 let, zúčastnila se herecké soutěže, kterou uspořádalo prestižní divadlo Pasadena Playhouse a Lorraine vyhrála cenu pro nejlepší herečku. Následně jí bylo nabídnuto stipendium, díky kterému by mohla v tomto divadle dále účinkovat, Lorraine však tuto možnost odmítla a začala studovat politologii na proslulé Columbia University v New Yorku.

K herectví se však přesto nakonec vrátila. Jejím hereckým debutem byla epizodní role v televizním kriminálním seriálu DRAGNET 1967 z roku 1967. Poté následovaly v její televizní kariéře další role, často však měli pouze epizodní charakter. V období mezi léty 1967 až 1974 se tak Lorraine objevila celkem v osmnácti seriálech, z nichž mezi nejznámější patří především kriminální seriály KOJAK, IRONSIDE (zde si Lorraine zahrála celkem v sedmi epizodách) a McCLOUD či mysteriózní seriál NIGHT GALLERY. Kromě seriálů se objevila také v několika televizních filmech. Prvním z nich byl snímek THE CITY z roku 1971, kde hlavní roli ztvárnil dvojnásobný držitel Oscara Anthony Quinn. Následovaly snímky PARTNERS IN CRIME (1973) a PRAY FOR THE WILDCATS (1974), ve kterém se Lorraine objevila po boku Andyho Griffitha, Williama Shatnera a Angie Dickinson.

Opravdový průlom v její herecké kariéře nastal až s její první filmovou rolí. Jejím filmovým debutem se v roce 1975 stal hororový thriller ČELISTI (Jaws) amerického režiséra Stevena Spielberga. Lorraine si zde zahrála postavu Ellen Brody, manželku hlavního hrdiny policejního velitele Martina Brodyho, kterého ztvárnil Roy Scheider. Napínavý snímek, ve kterém velký lidožravý žralok ohrožuje obyvatele ostrovního městečka Amity, se stal hitem, který se líbil jak kritikům (tvůrci i film samotný získali hned několik ocenění, mimo jiné i tři Oscary), tak divákům (jen v USA snímek vydělal přes 260 milionů dolarů a stal se tak nejvýdělečnějším filmem roku 1975 v amerických kinech, celosvětově vydělal více než 470 milionů dolarů). Pro samotnou Lorraine se tento film stal nejúspěšnějším v celé její herecké kariéře a role Ellen Brody její nejslavnější rolí. Ve stejném roce se ještě objevila v televizním kriminálním filmu MAN ON THE OUTSIDE.

V následujícím roce si Lorraine zahrála jednak v kriminálním seriálu LANNIGAN´S RABBI (tento seriál, ve kterém ústřední postavu hrál držitel Oscara Art Carney, byl pro Lorraine jejím posledním vystoupením v televizní produkci) a také se mihla v komedii MYCÍ LINKA (Car Wash). Mnohem významnější roli měla Lorraine Gary v dramatu I NEVER PROMISED YOU A ROSE GARDEN z roku 1977, o mladé dívce Deborah Blake, (kterou ztvárnila Kathleen Quinlan) trpící schizofrenií a Lorraine si zde zahrála její matku Ester. Snímek byl nominován na Oscara za nejlepší adaptovaný scénář a také na dva Zlaté glóby, a to za nejlepší drama a Kathleen Quinlan obdržela nominaci za nejlepší herečku. O další rok později se Lorraine objevila hned ve třech snímcích. Tím nejvýznamnějším byl bezpochyby snímek ČELISTI II (Jaws 2), pokračování původního hororu Stevena Spielberga. Lorraine se tak před kamerou opět sešla se svým filmovým manželem Royem Scheiderem. Snímek režírovaný Jeannotem Szwarcem však úspěchu a kvalit svého předchůdce nedosáhl, přesto celosvětově utržil takřka 188 milionů dolarů. Dalšími snímky byly televizní film KATASTROFA LETU 401 (Crash), natočený podle skutečné události a komedie ZERO TO SIXTY. Komediálnímu žánru zůstala Lorraine věrná i v následujících snímcích, kterými byly JUST YOU AND ME, KID s Georgem Burnsem a Brooke Shields v hlavních rolích a válečný film 1941. V tomto snímku, který se odehrává za 2. světové války, měla Lorraine možnost opět pracovat s režisérem Stevenem Spielbergem a ve snímku si zahrálo hned několik slavných herců (např. Dan Akroyd, Ned Beatty, John Belushi, Christopher Lee a Tošhiro Mifune). Film byl nominován na tři Oscary (za nejlepší kameru, zvuk a vizuální efekty), avšak ani jedna nominace nebyla proměněna ve vítězství. Po natočení tohoto snímku si Lorraine dala od filmového hraní na osm let pauzu. Nakonec se však k filmovému umění přece jenom vrátila, a to rovnou ztvárněním své nejslavnější postavy Ellen Brody v pořadí již čtvrtém filmu série o velkém lidožravém žraloku s názvem ČELISTI IV: POMSTA (Jaws: The Revenge). Ačkoliv si zde zahrál také slavný anglický herec Michael Caine, tak obecně je snímek vnímán jako nepovedený, o čemž svědčí také hned sedm nominací na slavné anti-ceny Zlaté maliny (Razzie Awards). Jednu nominaci, v kategorii nejhorší herečka, si odnesla také samotná Lorraine, ale nakonec tento snímek obdržel pouze cenu za nejhorší vizuální efekty. Lorraine však za svůj výkon v tomto snímku obdržela ještě jednu nominaci, a to za nejlepší herečku v rámci Saturn Award, které pořádá Academy of Science, Fiction, Fantasy & Horror Films, ocenění však získala herečka Jessica Tandy. Lorraine tak rolí Ellen Brody symbolicky zakončila svou filmovou a televizní kariéru, která čítá celkem 32 filmů a seriálů a užívá si tak hereckého důchodu až do dnešních dnů.

Lorraine Gary je od roku 1956 vdaná za filmového producenta a bývalého prezidenta filmové společnosti Universal Studios Sidney Sheinberga, se kterým má dva syny Billa a Jonathana, oba jsou rovněž filmovými producenty jako jejich otec. V roce 1995 Lorraine obdržela společně se svým manželem humanitární ocenění Centra Simona Wiesenthala - Simon Wiesenthal Center´s Humanitarian Award.

Michal "Stanmi" Staněk

Herecká filmografie