foto

Petr Kašpar

  • nar. 18.2.1977 (40 let)
    Československo
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Petr Kašpar je tvůrcem filmů s outdoorovou a sportovní tématikou, kde se pohybuje od roku 2000. Zlom v kariéře nastává pozváním a účastí na vodácké expedici Ganga 2003. Po návratu z Indie se setkává s protagonisty výpravy na Gangu v roce 1977. Toto setkání s Jaromírem Štětinou (novinář, dnes senátor) a Františkem Slámou (filmař) jej natolik ovlivnilo, že se okamžitě rozhodl pro návrat do Indie.

Tři roky trvaly přípravy na expedici Alaknanda 2006. Tři roky, během kterých vybudoval značku WW8 expedition group a stal se nezávislým filmařem. Cestoval po Jamajce, Africe a Evropě. Vše pro něho mělo jediný cíl. Vrátit se do Indie. Dojet po vlastní ose k prameni druhé zdrojnice Gangy, k řece Alaknandě.

V září roku 2006 se vydalo šest dobrodruhů ve třech vozech Mitsubishi L200 na deset tisíc kilometrů dlouhou cestu. Cestu, která vedla do Turecka a dále přes Írán a Pákistán až do Indie.
V roce 2007 se vydává na neznámou řeku Dyntchiyu v Etiopii. Po týdnu nebezpečné plavby hlubokým kaňonem se celá výprava dostává do kritické situace. Petr se navíc při natáčení zranil, což ještě více zkomplikovalo složitou situaci. Vodáci bojují o život a hledají cestu z neprostupné džungle.

Po dalších pěti dnech se naprosto vyčerpaní a jen se zbytky výbavy dostávají do malé vesnice Shama. A právě zde se rozvíjí další příběh, který Petr Kašpar uchopil. Příběh mladého učitele Frea, který se díky Petru Kašparovi a týmu expedice dostává do ČR na vysokou školu. 
Rok 2008 je plný zvratů. Petr dokončuje film Hliněná řeka o etiopské expedici. Odjíždí natáčet na Kavkaz společně s nevidomým horolezcem Janem Říhou, který za pomoci horského vůdce Janka Bednaříka vystupuje na nejvyšší vrchol Ruska (Evropy) – Elbrus.

Mezi tím se Petr stává důležitým článkem v soukolí významných mezinárodních filmových festivalů. Od roku 2004 úzce spolupracuje s festivalem Hory a mesto v Bratislavě, kde od roku 2005 přebírá kompletní filmovou přípravu a technické zajištění celé akce. O rok později pak to samé u legendárního Horolezeckého festivalu v Teplicích nad Metují. Další akce na sebe nenechávají dlouho čekat.

Rok 2009 přináší dva filmové trháky. Smutné Slzy Konga, které odkrývají brutální následky války na východě Konga a příběhy znásilněných žen. Film je v současné době vysílán Českou televizí. Na podzim pak Petr dokončuje film o nejlepším současném českém horolezci Radku Jarošovi a jeho výstupu na osmou nejvyšší horu světa – No.9 Manaslu 8163. Film měl v program CT4 již 12 repríz a je oceňován na filmových festivalech s horolezeckou tématikou.

Rok 2010 je zlomový. Petr se pouští do scénáře filmu Tanec s Šivou. Má jasno v celém příběhu. Dáává dohromady epizodický projekt Ztracený horizont o českých expedicích v Himaláji. Na podzim se také vrací na skok do Etiopie. Chce zdokumentovat cestu kamaráda Firewa Gezahegne, který se s petrovou pomocí dostal z malé vesnice v Etiopii na studia v Praze.
Bohužel krátce po návratu je ze dne na den po všem. Celé studio, práce a zázemí, které Petr vybudoval je paralizováno. Neznámý zloděj odnáší kromě drahé techniky i cenné filmové materiály uložené v počítačích a discích studia.

Od roku 2010 působí pod značkou společnosti Twin Star Film, kde se kromě svých dosavadních aktivit začal zabývat tvorbou 3D filmů.

twinstarfilm.com

Režijní filmografie

Dokumentární

2017 Ve stopě predátora (TV seriál)
2012 Sandstone
2010 Ztracený horizont
2009 No.9 Manaslu 8163
Slzy Konga (TV film)
2008 Hliněná řeka

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace