foto

Marie-Josée Croze

  • nar. 23.2.1970 (49 let)
    Montréal, Quebec, Kanada

Biografie

Marie-Josée Croze se narodila 23. února 1970 v Quebecu, Kanadě. Nejprve studovala výtvarné umění, než se ukázala na prknech divadla La Veillée-Prospero v Montrealu.

Přestože se jí dostalo většího mezinárodního zájmů diváků až po poté co dostala ocenění za nejlepší herečku za její roli v dramatu z roku 2000 Maelstrom herečka se objevovala v kanadských i amerických televizních seriálech a filmech už od počátku 90. let. Její kariéra odstartovala v Kanadském televizním dramatu nazvaném Le Choix v roce 1990. Předtím se ještě objevila v televizní minisérii "Chambres en ville" a to už v roce 1989.

Dále se objevila současně ve dvou televizích sériích Great White North ještě předtím než si odbyla debut ve spojených státech v roce 1993 v dramatu vyrobeným pro jednu televizní stanici s názvem Zelda. Po úspěchu ve filmu Maelstrom za který dostala ceny Jutra i Genie Award za nejlepší ženský herecký výkon začala Croze natáčet s významnými kanadskými režiséry a natočila snímky Ararat a Invaze barbarů. Za druhý jmenovaný dostala ocenění pro nejlepší herečku v roce 2003 na festivalu v Cannes. Mimochodem za svůj výkon ve filmu Invaze barbarů získala také obě ceny Jutra i Genie, stejně jako za Mealstrom.

Po ocenění v Cannes použilo její všestranné herecké nadání mnoho francouzských režiséru, zahrála si okouzlující a mystickou movie star ve filmu Ordo a v La Petite Chartreuse pro změnu svobodnou matku která nezvládala své povinnosti, ale také dobrosrdečnou architektku v romantické komedii Mensonges et trahisons et plus si affinités.

Mezitím si ale střihla mini roli v ne moc uspěšném hollywoodském filmu s Angelinou Jolie a Ethanem Hawkem Zloděj životů a za zmínku stojí také její dřívější role v americkém scifi propadáku Battlefield Earth: A Saga of the Year 3000. Za její doposud největší roli je považováno obsazení do Spielbergova filmu Mnichov kde ztvárnila holandskou atentátnici. Nyní se Croze objevuje v nových ambiciozních filmech jako je Jacquou le croquant, Skafandr a motýl a Nikomu to neříkej.

Je to velká fanynka skladatele Hanka Williamse a po jejím úchvatném výkonu v Mealstrom si ji dokonce vyhlídli George Clooney a Steven Soderbergh pro roli Rheyi v novém Solarisu, nakonec roli dostala Natascha McElhone.

Martin "Dement" Kolář

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2009 Cinémas (TV pořad)
2007 Rencontres de cinéma (TV pořad)
2006 Jour de fête (TV pořad)
2005 Mon plus grand moment de cinéma (TV pořad)
2004 Tout le monde en parle (TV pořad)
1998 Vivement dimanche prochain (TV pořad)
1996 Thé ou café (TV pořad)

Fanoušci tvůrce