foto

Henryk Baranowski

  • nar. 9.2.1943
    Tarnopol, Ukrajina, Sovětský svaz
  • zem. 27.7.2013 (70 let)

Biografie

Henryk Baranowski se narodil 9.2.1943 v Tampolu. V roce 1968 absolvoval Filozofickou fakultu Varšavské univerzity a o pět let později režii na Akademii dramatických umění ve Varšavě. Pracuje jako divadelní režisér, scénárista, herec a scénograf. Od roku 1993 byl deset let ředitelem Malého divadla ve Varšavě. Od roku 2003 řediteluje Slezké divadlo v Katovicích.

Od roku 1969 pracoval jako pomocný režisér, spolupracoval s Zapasiewiczem, Leisterem, nebo Kempinskim. Dva roky před abosolutirem začal samostatně režírovat v Polském divadle v Poznani. Od té doby režíroval takřka ve všech významných polských divadlech. Již v roce 1976, tři roky po dokončení studia, získal první cenu na Festivalu divadel malých forem ve Štětíně.

V roce 1986 se v drobné roli objevil ve filmu ROSA LUXEMBURG. Jeho kolega Krysztof Kieslowski ho obsadil do hlavní role technicky uvažujícího vědce Krysztofa do prvního dílu seriálu dramat DEKALOG (1988). V témže roce se mihnul i v třetím dílu Dekalogu, opět v roli Krysztofa. V roce 1991 obdržel Národní cenu za popularizaci polské kultury v zahraničí. O rok později získal cenu Jamese Jeffersona za nejlepší inscenaci sezóny v Chicagu, kterou byla Baranowského Peepshow. V roce 1999 mu malou roli nabídl jeho kolega Andrzej Wajda a tak se Baranowski objevil ve filmu PAN TADEÁŠ jako Napoleon Bonaparte.

Roku 2000 získal cenu „Zlatá maska“ za nejlepší inscenaci a režii, přidal k ní i „Stříbrnou masku“ za nejlepší výkon v roli Echnatona ve Velkém divadle v Lodži. Ve filmu se objevil rok nato, zahrál si profesora Ingardena v německém snímku JULIES GEIST (2001). V roce 2004 obdržel cenu „Zlatá maska“ za nejlepší inscenaci Ruska za provedení Života idiota v Novosibirském divadle opery a baletu. Za inscenaci Lady Mackbeth v Rusku byl Baranowski v roce 2007 pětkrát nominován na „Zlatou masku“.

Od roku 1992 režíroval pro televizi pět záznamů divadelních představení. Pořádá režisérské workshopy a věnuje se pedagogické práci. Jako profesor hostoval v New Yorku, Tennessee, nebo Londýně. Spolupracoval s Velkým divadlem v Lodži.

Kateřina "Snorlax" Horáková

Herecká filmografie

Filmy

2004 Der Blindgänger (studentský film)
2001 Julie's Geist
1999 Pan Tadeáš
1986 Rosa Luxemburg

TV seriály

1988 Dekalog (TV seriál)
Dekalog III (E03)
Dekalog I (E01)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace