foto

Anthony Steffen

  • nar. 21.7.1929
    Řím, Itálie
  • zem. 4.6.2004 (74 let)
    Rio de Janeiro, Brazílie

Biografie

Anthony Steffen patřil k hvězdám italských a španělských westernů šedesátých let a někdy býval označován za evropského Clinta Eastwooda, s nímž se ovšem po herecké stránce nemohl srovnávat. Pocházel z významné brazilské rodiny, v jeho žilách kolovala i modrá krev německého původu, což vysvětluje jeho celé jméno, které znělo Antonio Luiz baron de Teffé von Hoonholtz. Ač původem Brazilec, narodil se v Římě, protože jeho dědeček byl tehdy brazilským velvyslancem v Itálii, zatímco Anthonyho otec baron Manuel de Teffé (1905-1967) se proslavil jako automobilový závodník. Rodištěm Anthonyho Steffena byl nádherný barokní palác Palazzo Pamphilli na římském náměstí Piazza Navona, kde tehdy sídlilo brazilské velvyslanectví.

Vzhledem ke svému původu dostal Anthony Steffen kvalitní vzdělání a mimo jiné plynně hovořil několika jazyky, portugalsky, italsky, francouzsky, anglicky a španělsky. Za druhé světové války opustil rodinu a jako sotva patnáctiletý se připojil k partyzánům bojujícím proti fašismu. Po válce se pak začal v různých profesích uplatňovat u filmu, zpočátku se mu sice nijak zvlášť nedařilo, ale s ohledem na rodinné zázemí byl finančně nezávislý. V padesátých letech začal hrát a poprvé se objevil ve filmu ZBLOUDILÍ (Gli sbandati, 1955), větší příležitosti pak dostal v historických dramatech BEATRICE CENCI (1956) nebo NALEZENEC Z POMPEJÍ (La trovatella di Pompei, 1957). Na dvou filmech se podílel také jako asistent režie.

Z jeho dalších výstupů před kamerou připomeňme mytologický velkofilm SODOMA A GOMORA (Sodom and Gomorrah, 1962), který v Itálii natočil americký režisér Robert Aldrich, v úloze Sokolího oka se pak objevil ve slavném westernu POSLEDNÍ MOHYKÁN (Der letzte Mohikaner, 1964). Teprve pak začala jeho slavná éra a ztvárnil desítky hlavních rolí ve spaghetti westernech točených tehdy ve velkém počtu v Itálii a Španělsku. Dosud byl v titulcích uváděn pod svým vlastním jménem Antonio de Teffe, producenti westernů ale trvali na anglických pseudonymech a jednoduchou úpravou se tak zrodil Anthony Steffen.

Jenom ve druhé polovině šedesátých let natočil Anthony Steffen dvacet filmů, značné obliby dosáhli jeho westernoví hrdinové Django a Ringo. Zatímco jeho odpůrci odmítali jeho herectví jako toporné, fanoušci naopak shledávali právě úsporný projev s kamennou tváří velmi působivým doplňkem splňujícím požadavky na westernové hrdiny. Ke spolupráci jej častěji zvali rutinní tvůrci westernů jako Mario Caiano (RINGO, TVÁŘ POMSTY – Los cuatro salvajes, 1966; VLAK DO DURANGA – Un treno per Durango, 1967) nebo Sergio Garrone (KILLER KID, 1967; BASTARD DJANGO – Django il bastardo, 1969), točil také také se španělskými filmaři, například s Rafaelem Romerem Marchentem (GARRINGO, 1969). Na některých filmech se Steffen podílel i jako scénárista a spolu se svým přítelem Edoardem Mulargiou se chopil i režie u filmu SHANGO (Shango, la pistola infallibile, 1970).

Zájem o evropské westerny opadl počátkem 70. let a tím také skončila Steffenova hvězdná sláva, stejně jako jiní herci spjati s dobrodružnými žánry ale našel ještě uplatnění v kriminálkách a hororech. V některých těchto snímcích dostal ještě hlavní role, kromě kvalitativně druhořadé produkce je na místě ale zmínit také film MLADÁ ZAVRAŽDĚNÁ DÍVKA (La jeune fille assassinée, 1974), který natočil ve Francii se slavným Rogerem Vadimem. V této době Steffen upustil od svého pseudonymu a začal znovu vystupovat jako Antonio de Teffé. Velkých rolí i počtu nabídek ale ubývalo, poslední velkou úlohu dostal opět od Mulargii v thrilleru FEMMINE INFERNALI (1980), kde hrál alkoholem zmítaného doktora Farrella.

Anthony Steffen byl dvakrát ženatý a se svou druhou manželkou počátkem osmdesátých let přesídlil do Brazílie a trvale se usadil v Rio de Janeiro, příležitostně ale znovu zajížděl do Říma. V roce 2002 mu byla diagnostikována rakovina, jíž nakonec podlehl; Anthony Steffen zemřel v Rio de Janeiro 4. června 2004 ve věku 74 let.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Filmy

1991 Malù e l'amante
1990 Top Model 2
1985 Divoký ostrov
1983 Momentos de Prazer e Agonia
1980 Femmine infernali
Orinoco, paraíso del sexo
1979 Play Motel
Ryba zabiják
Zoo zéro
1976 Roma l'altra faccia della violenza
1975 Krvavá magie
La encadenada
1974 Assassini sono nostri ospiti, Gli
Dallas
La jeune fille assassinée
Milión vrahových očí
Siete chacales
1973 Padrina, La
Sedici anni
Uno, dos, tres... dispara otra vez
1972 Al tropico del cancro
Caza del oro, La
Sette scialli di seta gialla
1971 Noc, kdy Evelyn vstala z hrobu
Uccidi Django... uccidi per primo!!!
Uomo chiamato Apocalisse Joe, Un
W Django!
1970 Arizona si scatenò... e li fece fuori tutti
Arriva Sabata!
Garringo
Shango, la pistola infallibile
1969 Django il bastardo
Straniero a Paso Bravo, Uno
Una lunga fila di croci
1968 I morti non si contano
Il suo nome gridava vendetta
Pistolero segnato da Dio, Il
Poslední vlak do Duranga
1967 Cuatro salvajes, Los
Killer Kid
Zabiják gentleman
1966 1000 dollari sul nero
Pochi dollari per Django
Sette dollari sul rosso
Un angelo per Satana
1965 I figli del leopardo
Latinský milovník
Perché uccidi ancora?
Una bara per lo sceriffo
1964 Invincibili fratelli Maciste, Gli
Poslední Mohykán
1963 Avventura al motel
Cieca di Sorrento, La
1962 Sodoma a Gomora
Ultimatum alla vita
1961 Solitudine
1960 Carro armato dell'8 settembre, Il
Cavalcata selvaggia
1959 Cavalieri del diavolo, I
Ragazzi del Juke-Box
1958 Afrodite, dea dell'amore
Città di notte
1957 Trovatella di Pompei, La
1956 Beatrice Cenci
1955 Le diciottenni
Zbloudilí

Dokumentární

1968 Western, Italian Style (TV film)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky