foto

Dany Saval

  • nar. 5.1.1942 (78 let)
    Paříž, Francie

Biografie

Dany Saval, vlastním jménem Danielle Nadine Savalle, patřila na přelomu 50. a 60. let k velkým hvězdám francouzského filmu, v záři reflektorů se začala pohybovat již v patnácti letech, její sláva ale skončila ještě před třicátým rokem věku. Od dětství se věnovala baletu a jako osmiletá poprvé stála na jevišti, později začala studovat i herectví. V první menší roli se objevila v patnácti letech ve Villiersově mezinárodně oceněném a komerčně úspěšném filmu ŽIVÁ VODA (L'eau vive, 1958).

François Villiers pak Dany Saval oslovil ke spolupráci ještě několikrát, hlavní role dostala v jeho následujících filmech NEZRALÉ MLÁDÍ (La verte moisson, 1959) nebo NĚŽNÝ PETŘÍČEK (Pierrot la tendresse, 1960), které opět patřily ke komerčně velmi zdařilým počinům. Mezitím dostala i poměrně velkou příležitost v Carného PODVODNÍCÍCH (Les tricheurs, 1958), koncem padesátých let hrála i divadlo (Théâtre des Nouveautés). Počátkem šedesátých let se objevila ve hvězdně obsazených povídkových projektech PAŘÍŽANKY (Les parisiennes, 1961) a SEDM SMRTELNÝCH HŘÍCHŮ (Les sept péchés capitaux, 1961), poprvé stála i před televizní kamerou, a sice v rámci i u nás známého kriminálního seriálu INSPEKTOR LECLERC VYŠETŘUJE (L'inspecteur Leclerc enquete, 1962).

Rok 1962. Dany Saval bylo dvacet let a všechno podstatné v její kariéře již bylo prakticky řečeno. Měla za sebou menší i hlavní role v patnácti filmech, první nevydařené manželství a její další angažmá ve světě filmu probíhalo se značně zmenšenou intenzitou. Za zmínku ale stojí ústřední pár, jenž vytvořila se zpěvákem Franckem Fernandelem v hudební komedii HONBA ZA KYTARAMI (Cherchez l'idole, 1963). Z její práce pro zahraniční produkce je pak na místě připomenout americký film LÁSKA NA TŘETÍ (Boeing 707, 1965), v němž spolu s dalšími evropskými kráskami hrála francouzskou letušku a jednu z milenek Tonyho Curtise. Byla to její poslední velká role, od té hrála jen zřídka a nevelké úlohy.

V roce 1965 se Dany Saval podruhé provdala, se svým druhým manželem, hudebním skladatelem Mauricem Jarre (1924-2009), měla dceru Stefanii. Ani toto manželství ale nevydrželo a v roce 1973 se jejím třetím manželem stává novinář a moderátor Michel Drucker (*1942). V té době Dany Saval začala upřenostňovat poklidný život v soukromí a z jejích posledních výstupů před kamerou můžeme připomenout podružné role v dobře známých komediích ZVÍŘE (L'animal, 1977) nebo INSPEKTOR POPLETA (Inspecteur la Bavure, 1980). Dany Saval dnes žije v soukromí – pokud jí to ovšem dovoluje profese jejího manžela, který dodnes zůstává výraznou osobností francouzské televize a po jeho boku se Dany Saval občas nevyhne účastí na veřejných akcích. Již řadu let ale zásadně neposkytuje rozhovory a ke své herecké slávě v mládí se nehodlá vracet.

Pavel "argenson" Vlach

Host

TV pořady

1998 Vivement dimanche (TV pořad)
1976 La nuit des Césars (TV pořad)
1961 La grande farandole (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky