foto

George MacKay

  • nar. 13.3.1992 (29 let)
    Londýn, Anglie, Velká Británie

Biografie

George Andrew J. MacKay se narodil rodičům Kim Baker, kostymérce, a Paulu MacKayovi, Australanovi se skotsko-irskými kořeny z Adelaide, který pracuje v managementu pro osvětlování a stage. Jedna z jeho babiček žila v Corku (Irsko). George je jeden z těch známějších lidí, kteří stojí nohama pevně na zemi a chrání si svoje soukromí, proto o sobě zatím prozradil jen málo. Má sestru, která se jmenuje Daisy, hraje trochu na kytaru, rád poslouchá Boba Dylana a nevede si žádné sociální sítě, podle jeho slov to „není nic pro něj“. Rád tráví čas se svojí rodinou. Aniž by se o tom sám kdy zmínil, po zveřejnění filmu How I live now (2013) režisér filmu prozradil, že během natáčení vznikl mezi ním a herečkou Saoirse Ronan krátký vztah.

MacKayova kariéra začala roku 2002, když ještě studoval na The Harrodian School. Všiml si ho pracovník herecké agentury, který se George zeptal, jestli by se nepokusil ucházet o roli nadcházející adaptace Petra Pana (2003) od režiséra P.J. Hogana. MacKay roli získal a ve filmu ztvárnil jednoho z „The Lost Boys“ Curlyho. V roce 2005, když mu bylo 13, získal roli Riccia ve snímku The Thief Lord, adaptaci jedné z nejprodávanějších dětských novel od Cornelie Funke. Byl také obsazen do hlavní role třídílného televizního dramatu od BBC Johnny and the Bomb. Později se neúspěšně hlásil na univerzity RADA a LAMDA.

MacKay se několikrát ukázal i v televizi, například v Rose and Maloney, Footprints in the show a v The Brief. V roce 2008 ztvárnil postavu Arona, nejmladšího z Bielski bratří, ve filmu Defiance po boku Daniela Craiga. Tehdy mu bylo teprve 16 let a režisér Ed Zwick se zmínil, jak na něj George zapůsobil, protože po cestě z letiště na natáčení byl zraněn při dopravní nehodě, ze které si odnesl krví podlité oko, které mohl jen stěží otevřít. Každopádně byl tak odhodlán natáčet, že chtěl hned po příjezdu začít natáčet svojí první scénu. Později v roce 2012 se objevil ve filmech Nejlepší muži, Private Peaceful a Ptačí zpěv. Roku 2013 si zahrál i v muzikálu „Sunshine on Leith“, kde hrál Davyho. Následně George figuroval i ve filmu Pride (2014) a ve stejném roce byl nominován na cenu BAFTA (vycházející hvězda).

V roce 2015 byl obsazen do hlavní role v divadelní hře „Ah, Wilderness!“ Později ztvárnil hlavní roli v dvoudílné televizní adaptaci novely The Outcast. Ve sci-fi thrilleru 11.22.63 (2016) hrál postavu Billa Turcotta, a poté znovu v divadelní hře s názvem „The Caretaker“ v The Old Vic v Londýně. Ve stejném roce se George objevil i ve filmu Captain Fantastic, kde hrál Bodevana. O rok později hrál po boku Charlieho Heatona a Anyi Taylor-Joy v psychologickém hororu Marrowbone. V tomto roce také vyhrál Trophée Chopard na filmovém festivalu v Cannes. Roku 2018 ztvárnil postavu Lutze ve válečném snímku Where Hands Touch po boku s Amadlou Stenberg.

Mezi lety 2016 a 2018 nastal v Mackayově kariéře největší zlom, projekty, ve kterých se objevil, mu zajistily pozornost režisérů mimo hranice Spojeného království. V roce 2019 si zahrál zločince Neda Kellyho v australském filmu The True History of The Kelly Gang od Justina Kurzela. Také hrál mladého vojáka z první světové války v oscarovém snímku 1917 od Sama Mendese.

Danielle_Cas

Host

TV pořady

2020 77th Golden Globe Awards (TV pořad)
Oscar 2020 (TV pořad)
2019 The Kelly Clarkson Show (TV pořad)
2015 The EE BAFTA Film Awards 2015 (TV pořad)
2014 The EE BAFTA Film Awards 2014 (TV pořad)

Fanoušci tvůrce