foto

Bob Gale

  • nar. 25.5.1951 (69 let)
    University City, Missouri, USA

Biografie

Michael Robert Gale je americký scenárista, producent a filmový režisér. Zároveň je i spoluautorem scénáře ke komediální sci-fi trilogii Návrat do budoucnosti (1985). Gale také koprodukoval všechny tři filmy a působil jako doprovodný producent v následujících animovaných televizních seriálech. Herec Michael J. Fox poznamenal, že spoluzakladatel Návratu do budoucnosti Bob Gale je „brankou“ franšízy.

Gale se narodil do židovské rodiny v University City, Missouri. Je synem Maxine, rozené Kippel, (zemřela 2010), a uměleckého obchodníka a houslisty Marka R. Galea (1922–2018). Gale je nejstarší ze sourozenců. Má dva mladší bratry – Charlieho Galea, který napsal scénář pro Ernesta Scared Stupida a Randyho Galea. Gale obdržel titul BA v roce 1973 z University of Southern California, kde napsal fanzinové recenze pro fanzinu a spolužáka Mika Glyera, zároveň tam potkal Roberta Zemeckise.

Jako dospívající si vytvořil vlastní komiks „The Green Vomit“, který je o duplikování duchů a je také spoluzakladatelem populárního klubu komiksů v St. Louis. Později on a jeho bratr Charlie dělali jejich vlastní amatérskou třídílnou filmovou sérii, a to parodii na Republic Pictures Commando Cody seriály, používali jméno jejich charakteru „Commando Cus“.

Jako scenáristé Gale a Zemeckis spolupracovali na filmech jako I Wanna Hold Your Hand (1978), 1941 (1979), Ojetá auta (1980) a Lotři (1992), což byla zároveň jejich poslední spolupráce. Gale a Zemeckis byli společně nominováni na Oscara za Původní scénář k filmu Návrat do budoucnosti (1985).

V roce 2002 debutoval Gale jako režisér celovečerního filmu s Interstate 60. Předtím zrežíroval a napsal 20 minutové divadelní představení „Pan Payback: Interaktivní film“. Psal také novelizace pro jeho film 1941 (1979) a pomohl vyvinout arkádovou hru „Tattoo Assassins“. Dne 31. ledna 2014 bylo oznámeno, že produkuje hudební adaptaci prvního filmu Návratu do budoucnosti (1985).

Gale napsal komiksy pro vydavatelství včetně Marvel Comics, a to „Ant-Mana“ a pro DC Comics zase „Batmana“. V roce 2001 Gale také na chvíli psal pro Marvel Comics „Daredevila“. V roce 2008 pracoval Gale jako jeden ze scenáristů mezi rotujícími týmy scenáristů/kreslířů na „The Amazing Spider-Man“, který byl v té době publikován třikrát měsíčně.

Cever

Scenáristická filmografie

Producentská filmografie

Režijní filmografie

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2021 Expedition: Back to the Future (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(81)