foto

George Seaton

  • nar. 17.4.1911
    South Bend, Indiana, USA
  • zem. 28.7.1979 (68 let)
    Beverly Hills, Los Angeles, California, USA

Biografie

George Seaton, původním jménem George Stenius, byl americký filmový režisér a scenárista. Narodil se v South Bendu v Indianě v USA. Vyrůstal však v židovské čtvrti v Detroitu. Na ortodoxní židovské škole učil hebrejštinu.

Působil v rozhlasové stanici WXYZ. Prve hrál v seriálu The Lone Ranger John L. Barrett ve zkušebním vysílání začátkem ledna v roce 1933, ale když už jel seriál naostro, tak titulní roli hrál právě Seaton.

Poté se Seaton s přítelem Robertem Piroshem připojili ke studiu Metro-Goldwyn-Mayer jako smluvní spisovatelé v roce 1933. Jeho prvním filmem byla komedie Kobylkáři. Na počátku 40. let se připojil ke studiu 20th Century Fox, kde zůstal do konce dekády. Poté psal scénáře k filmům: Píseň o Bernadettě, Coney Island a později Zázrak v New Yorku. A také napsall scénář k blockbusteru Letiště a podílel se i na režii.

Seaton získal dvakrát cenu akademie za nejlepší adaptovaný scénář za Zázrak v New Yorku a Country Girl. A na cenu akademie kromě dvouch proměněných nominací byl nominován ještě třikrát. V roce 1961 obdržel cenu Humanistického oddělení.

George Seaton zemřel 28. července 1979 v Beverly Hills v Kalifornii na rakovinu ve věku 68 let. George Seaton byl velmi významný scenárista a režisér staré éry, na kterého bychom měli vzpomínat v dobrém, protože to je jeden z lidí, který určil filmům ten správný směr.

PlayEasy

Scenáristická filmografie

Producentská filmografie

Herecká filmografie

Dokumentární

1998 Carry On Darkly (TV film)
1963 Hollywood Without Make-Up - a.z.

Host

TV pořady

1957 The 29th Annual Academy Awards (TV pořad)
1956 The 28th Annual Academy Awards (TV pořad)