foto

Glenda Jackson

  • nar. 9.5.1936 (83 let)
    Birkenhead, Cheshire, Anglie, Velká Británie

Biografie

Glenda Jackson pochází z presbyteriánské rodiny zedníka a uklízečky. Jako své povolání si chtěla zvolit práci knihovnice, ale nakonec pracovala jako prodavačka v drogerii, což jí moc neuspokojovalo. V šestnácti se náhle nadchla pro divadlo a už od devatenácti studovala do roku 1957 herectví na londýnské Royal Academy of Dramatic Art. Po ukončení studia působila pět na provinčních scénách jako asistentka ředitele a herečka. Roku 1964 se stala členkou Royal Shakespeare Company, kde si například po boku Davida Warnera zahrála Ofélii v Hamletovi. Velké úspěchy slavila v letech 1964-1965 na jevištích v Londýně i New Yorku v roli vražedkyně Charlotte Cordayové v inscenaci hry P. Weisse Pronásledování a zavraždění Jeana-Paula Marata, jež nastudoval divadelní soubor „Theatre of Cruelty“.

Tuto strhující roli si zopakovala i ve filmovém zpracování tohoto dramatu s názvem „MARAT – SADE“ (1967). Mezinárodní věhlas a Oscara za nejlepší herečku v hlavní roli pro rok 1970 získala až za ztvárnění postavy Gudrun Brangwenové ve filmové adaptaci románu D. H. Lawrence ZAMILOVANÉ ŽENY (1969). Za postavu rozvedené úřednice Alex Grevilleové v dramatu MIZERNÁ NEDĚLE byla roku 1971 opět nominována na Oscara. Tentokrát to však to s Oscarem nevyšlo, za svůj výborný výkon si alespoň odnesla cenu Bafta.

Herečka svou tvář často propůjčovala autentickým historickým osobnostem: Výborně se zhostila role manželky ruského skladatele P. I. Čajkovského, kterého si zahrál Richard Chamberlain, v životopisném dramatu MILOVNÍCI HUDBY (1970). Dále pak ztvárnila postavu legendární francouzské herečky Sarah Bernhardtové v dramatu NEUVĚŘITELNÁ SARAH (1976) nebo manželku ruského jaderného fyzika a disidenta v televizním politickém dramatu SAKHAROV (1984). Obdivuhodný výkon podala i v televizním seriálu „ELIZABETH R“ (1971), ve kterém výborně zvládla úlohu svárlivé anglické královny Alžběty I. Za tuto roli byla dvakrát odměněna cenou Emmy. V roce 1972 dostala další cenu – Donatellova Davida za roli ve filmu MARIE, KRÁLOVNA SKOTSKÁ.

O tom, že tato nadaná herečka nepostrádá ani komediální talent se můžeme přesvědčit v komedii NA ÚROVNI (1973), kde si zahrála postavu rozvedené Angličanky Vicki Allessiové, která se bezhlavě zamilovala do ženatého Američana. Velmi dojatě a nevěřícně si za svůj výkon v této výborné komedii převzala již druhého Oscara za nejlepší herečku v hlavní roli. Oscar však nebyl jediným oceněním za její úsilí v tomto snímku, na MFF v San Sebastianu na ni čekalo další ocenění.

Přestože se prosadila jako výrazná charakterní filmová herečka (takových ocenění má jen málo kdo), za své nejdůležitější působiště považuje stále divadlo. Strhující výkon podala v roli Heddy Gablerové-Tesmanové, nešťastně a pod úroveň provdané dcery generála, kterou ztvárnila jak v divadle tak na filmovém plátně. Filmový přepis Ibsenova dramatu nese název HEDDA (1975) a tato postava ji vynesla dalšího Donatellova Davida 1976 a nominaci na Oscara pro rok 1975. Dále zazářila v těchto divadelních hrách: Shakespearův Macbeth, Čechovovy Tři sestry, Genêtova Služka, O'Neilova Podivná mezihra, Brechtova Matka Kuráž nebo Albeeho Kdo se bojí Virginie Woolfové?.

Vedle své herecké profese se Glenda Jackson od roku 1983 aktivně věnovala také politické činnosti. V roce 1990 kandidovala za „Labour Party“ poprvé do britského parlamentu, do kterého byla nakonec roku 1992 zvolena. V letech 1958-1976 byla provdaná za herce Roye Hodgese, s nímž má syna Dana (nar. 1971). Je škoda, že tato velmi charismatická a cenami ověnčená herečka, u nás i jinde není přespříliš známá. Přece jen by si jako dvojnásobná držitelka Oscara zasloužila více pozornosti...

Ondra "Agatha" Dvořák

Herecká filmografie

Host

TV pořady

1993 First Annual Comedy Hall of Fame, The (TV pořad)
1991 Comic Relief (TV pořad)
1990 Have I Got News for You (TV pořad)
1978 The Morecambe & Wise Show (TV pořad)
1975 Les rendez-vous du dimanche (TV pořad)
1962 Girl Talk (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace