foto

Gig Young

  • nar. 4.11.1913
    St. Cloud, Minnesota, USA
  • zem. 19.10.1978 (64 let)
    New York City, New York, USA

Biografie

"Herectví je o zveličování života a když to umíte pěkně nafouknout, ale tak, aby to pořád vypadalo věrohodně, je váš výkon hned lepší. Každý herec, který má rád svojí práci, na to nemůže nemyslet.”

Rodným jménem Byron Elsworth Barr. Spolu se staršími sourozenci vyrůstal ve Washingtonu. Během účinkování ve školních hrách v něm narostla vášeň pro divadlo, získal stipendium na vyhlášené Pasadena Community Playhouse a současně pracoval v garážích a jako obsluha na parkovišti. Při účinkování ve hře z Jihu, “Pancho”, si Barra a hlavního představitele, George Reevese, všiml lovec talentů ze studia Warner Brothers.

Oběma byla nabídnuta smlouva na vedlejší role. Přivydělával si u pumpy, vystupoval pod svým rodným i jinými jmény a po dramatu THE GAY SISTERS (1942), ve kterém ztvárnil postavu “Giga Younga”, studio rozhodlo, že mu už toto jméno zůstane. Jeho rodné jednak ”nepasovalo” k jeho rozesmátému mladickému typu a jeden herec jménem Byron Barr (1917-1966) už tu byl.

Ve 40. letech se Young objevoval v řadě vedlejších rolí a stal se z něj populární “skorohlavní” herec, když hrál bratry nebo kamarády hlavních postav. Během 2. světové války se Young ze světel reflektorů stáhl a sloužil u Pobřežní stráže. Po návratu se Warner Bros. vzdala jeho opce a z něho se stal svobodný herec, jeden čas měl smlouvu u Columbia Pictures, ale kvůli nesplněným slibům se vrátil na volnou nohu. V té době taky začal ztvárňoval role, které ho proslavily, jízlivé avšak zábavné a milé opilce.

Nominace na cenu Akademie pro “nejlepšího herce ve vedlejší roli” obdržel za dramatickou roli alkoholika z COME FILL THE CUP (1951) s Jamesem Cagneyem a dále pak za roli přiopilého šarmantního intelektuála z komedie UČITELČIN MILÁČEK (1958) s Clarkem Gablem a Doris Day. V roce 1955 Young uváděl “Warner Bros. Presents”, což byl zastřešující titul pro tři televizní série z let 1955-56 (“Casablanca”, “King's Row” a “Cheyenne”). S Davidem Nivenem a Charlesem Boyerem později zářili v seriálu ”The Rogues” (1964-65). Cenu Akademie získal za roli tanečního konferenciéra a promotéra Rockyho z Pollackova dramatu KONĚ SE TAKÉ STŘÍLEJÍ (1969) s Jane Fondovou (do role ho prosadil jeho agent – nejen Fondovou tím pěkně vytočil.)

Jak uvedla jeho čtvrtá žena Elaine, "Když si kráčel pro Oskara, s bolestí myslel na roli ve svém vlastním filmu – ve filmu, o kterém by se říkalo 'film Giga Younga.' Pro Giga byl Oskar oním příslovečným polibkem smrti, koncem jeho herecké dráhy.” Po neúspěchu v roce 1951 sám Young řekl Louelle Parsonsové, "hodně lidí, kteří byli nominováni na Oskara, mělo pak smůlu.” Prorocká slova, v pozdějších letech už totiž alkoholika nejenom hrál (tak jako například v seriálu "Gibbsville", 1976.)

Přišel o roli Waco Kida ve westernové komedii OHNIVÁ SEDLA (1974) - krátce po rozjetí natáčení Mel Brooks roli přeobsadil Gene Wilderem, Young měl totiž přímo na place delirium tremens - a přišel i o roli Charlieho v akčním krimi CHARLIEHO ANDÍLCI (1976) - “Charlie” nakonec mluvil hlasem Johna Forsytha. V televizním filmu SHERLOCK HOLMES V NEW YORKU (1976) s Rogerem Moorem byly už Youngovy problémy očividné: když zapomněl vlastní řádky, šlapal na nohy ostatním hercům a celkově působil zmateným dojmem. Snil o návratu na Broadway, před smrtí ještě stihl projet Kanadu s ansámblem hry "Nobody Loves an Albatross."

Young byl pětkrát ženatý; sedm let (do roku 1947) s herečkou Sheilou Staplerovou. V roce 1950 si vzal o několik let starší Sophii Rosensteinovou z dramatické sekce Paramountu, která mu však ani ne dva roky po svatbě zemřela na rakovinu. Krátce byl zasnouben s herečkou-alkoholičkou Elaine Stritchovou a při natáčení westernové série “Warner Bros. Presents” (1956) se zase seznámil s herečkou Elizabeth Montgomeryovou. Prožili spolu šest bouřlivých let a před rozchodem neušli řečem o domácím násilí. Devět měsíců po rozvodu se Young oženil počtvrté, s obchodnicí s nemovitostmi a příležitostnou umělkyní Elaine Williamsovou, která s ním v tom čase už čekala dítě.

Youngova jediná dcera přišla na svět v dubnu 1964, což původně pokládal za ”zázrak”, jelikož v 25 letech podstoupil ze zdravotních důvodů vasektomii. Během manželství prodělal reoperaci, s Montgomeryovou však už další dítě neměli a po třech letech se rozvedli. Během právních tahanic s Elaine ohledně výživného Young veřejně popřel, že by Jennifer byla jeho biologickou dcerou a prohlásil, že celá svatba byl ze strany Elaine podvod. Protože však do původních rozvodových papírů uvedl Jennifer jako svou vlastní, nebylo v té věci odvolání.

V 64 letech (1978) se Young oženil popáté, tentokrát s 21-letou německou herečkou Kim Schmidtovou. Poznal ji snad během natáčení svého posledního filmu, HRA SMRTI (1978), pro který byly použity Brucem Lee “předtočené” scény. 19. října 1978, tři týdny po svatbě, byli Gig a Kim nalezeni mrtvi ve svém manhattanském bytě. Podle policejní verze ji Young nejprve zastřelil a pak zbraň obrátil proti sobě - jednal zkratkovitě, čin dopředu nijak neplánoval.

Motiv této vraždy-sebevraždy zůstává nejasný. Později vyšlo najevo, že na doporučení kontroverzního Dr. Eugena Landyho (který byl později zbaven praxe kvůli kontrolované léčbě “Beach Boye” Briana Wilsona) bral Young psychiatrickou medikaci - včetně pokusného užívání LSD... Sošku Oskara odkázal svému agentu Martinu Baumovi a jeho ženě ("...protože mi k němu pomohl,” stálo v závěti.) Svojí dceři údajně zanechal pouhých deset dolarů.

Gig Young byl pochován na hřbitově Green Hill v severokarolínském Waynesville ("Gig věděl, co to je opravdická bolest,” pronesl Baum na jeho pohřbu.) a za zásluhy o televizní průmysl má dnes svoji hvězdu na hollywoodském Chodníku slávy.

Marek "džanik" Janík

Herecká filmografie

Filmy

1978 Hra smrti
1977 Spectre (TV film)
1976 Sherlock Holmes v New Yorku (TV film)
1975 Hindenburg
Michele
The Turning Point of Jim Malloy (TV film)
Zabijácká elita
1974 Fiocco nero per Deborah, Un
Great Ice Rip-Off, The (TV film)
Přineste mi hlavu Alfreda Garcii
1973 Son-in-Law for Charlie McReady, A
1971 Neon Ceiling, The (TV film)
1970 Milenci a další cizinci
1969 Koně se také střílejí
1968 Companions in Nightmare (TV film)
1967 The Shuttered Room
1965 Invisible Diplomats
Podivné manželství
1963 A Ticklish Affair
For Love or Money
1962 Kid Galahad
Kouzlo norkové kožešiny
Nůž v ráně
1961 The Spiral Staircase (TV film)
1960 Ninotchka (TV film)
1959 Ask Any Girl
Příběh z titulní strany
The Philadelphia Story (TV film)
1958 The Tunnel Of Love
Učitelčin miláček
1957 Žena, která všechno ví
1955 Hodiny zoufalství
1954 Okno do dvora
Young at Heart
1953 Arena
City That Never Sleeps
The Girl Who Had Everything
Torch Song
1952 Holiday for Sinners
You for Me
1951 Come Fill the Cup
Only the Valiant
Slaughter Trail
Target Unknown
Too Young to Kiss
1950 Hunt the Man Down
Tarnished
1949 Lust for Gold
Tell It to the Judge
1948 The Three Musketeers
The Woman in White
Wake of the Red Witch
1947 Escape Me Never
1945 Follow That Woman
1943 Old Acquaintance
Perutě pomsty
1942 Captains of the Clouds
Male Animal, The
Muž, který přišel na večeři
The Gay Sisters
The Mad Martindales
1941 Here Comes the Cavalry
Hloubkový bombardér
Navy Blues
One Foot in Heaven
Sedmá kavalérie
The Tanks Are Coming
The Wagons Roll at Night
You're in the Army Now
Četař York
1940 Misbehaving Husbands

TV seriály

1976 Gibbsville (TV seriál)
1964 The Rogues (TV seriál)
1962 Zadáno pro Alfreda Hitchcocka (TV seriál)
A Piece of the Action (S01E01)
1961 Theatre '62 (TV seriál)
1959 The Twilight Zone (TV seriál)
Walking Distance (S01E05)
1955 King's Row (TV seriál)
Warner Brothers Presents (TV seriál)
1954 Producers' Showcase (TV seriál)
1950 The Bigelow Theatre (TV seriál)

Dokumentární

2005 James Dean: Forever Young
2004 Sam Peckinpah's West: Legacy of a Hollywood Renegade (TV film)
1995 Vampira - a.z.
1984 Bruce Lee - Mistr bojových umění
1957 The James Dean Story - a.z.

Host

TV pořady

1969 Della (TV pořad)
1962 The Merv Griffin Show (TV pořad)
1948 Toast of the Town (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky