foto

Lila Kedrova

  • nar. 9.10.1918
    Petrohrad, Rusko, Sovětský svaz
  • zem. 16.2.2000 (81 let)
    Sault Ste. Marie, Ontario, Kanada

Biografie

Lila Kedrova se narodila 9. října 1918 v bývalém Petrogradě (dnes St. Petersburg) v Rusku. Největší část svého života prožila ve Francii. Když ona a její rodina ve spěchu opouštěla v roce 1928 Rusko, aby se chránila před bolševiky, ve spěchu zapomněly na rodný list Lily. Proto si musela narychlo opatřit jeho falsifikát, který jí však byl později zabaven.

V roce 1932 se stala dočasnou členkou putovní divadelní společnosti „Moscow Art Theatre“. Její filmová kariéra začala vedlejšími rolemi ve francouzských snímcích. Jednu z významnějších postav ztvárnila v uznávaném psychologickém dramatu HLAVNÍ TŘÍDA (1956) režiséra Juana Antonia Bardema. Nečekaný zlom a životní role její kariéry přišla s dramatem ŘEK ZORBA (1964), ve kterém vytvořila vedlejší postavu Madame Hortense, díky které ukázala svou křehkost, citlivost a zvláštnost. Snímek byl nominován na Oscara v sedmi kategoriích. Nakonec získal tři: za kameru, výpravu a za nejlepší ženský vedlejší herecký výkon si ho odnesla Lila Kedrova (byla nominována i na Zlatý Glóbus a cenu Bafta). Vynikající ztvárnění Řeka Zorby v podání dvojnásobného držitele Oscara Anthonyho Quinna si vysloužil jednu z nominací. Za tu samou roli si Lila Kedrova o dvacet let později odnesla cenu Tony a „Drama Desk Award“ za muzikálové pojetí ŘEKA ZORBY v broadwayské inscenaci „Zorba!“. V roce 1989 zvládla úlohu Madame Armfeldt v londýnské muzikálové obnově hry „A Little Night Music“ na jevišti Piccadilly Theatre.

Podobné role potrhlých dam vytvořila v několika dalších hollywoodských filmů. Postavu obscenní dámy vytvořila v pestrobarevném dobrodružném snímku URAGÁN NA JAMAJCE (1965), kde se objevila znovu po boku A. Quinna. Vedlejší roli polské uprchlice si zahrála vedle Paula Newmana a Julie Andrews v thrilleru Alfreda Hitchcocka ROZTRŽENÁ OPONA (1966). Pozornost na sebe upoutá vážnější rolí umírající ženy Melvyna Douglese v thrilleru NÁJEMNÍK (1976) režiséra Romana Polanskiho. Mezi její poslední role patří postava poblázněné Granny ve snímku SOME GIRLS (1988).

Navždy však zůstane známá jako Madame Hortense z nezapomenutelného ŘEKA ZORBY. Během svého života byla herečka dvakrát vdaná. Poprvé za Pierra Valda, který byl v 50. letech režisérem divadelních her, v nichž Lila účinkovala. Podruhé za Kanaďana Richarda Howarda, se kterým se seznámila v Londýně roku 1967 když hrála ve hře „The Cherry Orchand“ a s nímž prožila celý zbytek života. Ke konci života Lila Kedrova onemocněla Alzheimerovou chorobou. Dne 16. února 2000, ve věku nedožitých jedenaosmdesáti let, jí z těžké choroby vysvobodila srdeční zástava. Zemřela ve svém letním sídle ve městě Sault Ste. Marie u Michiganského jezera, stát Ontario.

Ondra "Agatha" Dvořák

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky