foto

Gloria Grahame

  • nar. 28.11.1923
    Los Angeles, California, USA
  • zem. 5.10.1981 (57 let)
    New York City, New York, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

"Myslím, že jsem Hollywood nikdy nepochopila.“

Rodným jménem Gloria Hallward. Otec byl architektem a spisovatelem, matka Jean Grahame britskou divadelní herečkou a učitelkou herectví, kterému v dětství a dospívání vyučovala taky Glorii. Když jí v roce 1944 uviděl na Broadwayi Louis B. Mayer, nabídl ji smlouvu u MGM. Změnila si jméno a debutovala ve filmu BLONDE FEVER (1944) vedle Mary Astorové a následně se zapsala jednou ze svých nejvelebenějších rolí, a sice jako k mužům “vstřícná“ Violet, kterou George Bailey (James Stewart) uchrání hanby ve slavné romantické fantasy Franka Capry ŽIVOT JE KRÁSNÝ (1946). MGM však nevěřilo v její hvězdný potenciál a v roce 1947 její smlouvu postoupilo studiím RKO. Jako kráska s poskvrněnou pověstí a neodolatelnými půvaby motala hlavy mužům ve filmech-noir.

Točila v té době u několika hollywoodských společností a za krimi KŘÍŽOVÝ VÝSLECH (1947) se dočkala nominace na Cenu Akademie pro “nejlepší herečku ve vedlejší roli“. Uznávanou roli měla vedle Humphreyho Bogarta v mysteriózní romanci IN A LONELY PLACE (1950) – s Bogartem, který do role prosazoval svoji ženu, údajně příliš nevycházela. Ačkoli dnes je tato považována za jedno z jejích nejlepších filmových předvedení, ve své době jí v kariéře nijak nepomohla; film se nestal kasovním trhákem a Howard Hughes, majitel RKO, připustil, že ji nikdy neviděl v hvězdné roli. Když žádala, aby mohla být uvolněna pro filmy VČERA NAROZENÍ (1950) a MÍSTO NA VÝSLUNÍ (1951), Hughes odmítl a přinutil ji vzít vedlejší roli v dobrodružném filmu MACAO (1952).

Svého Oskara pro “nejlepší herečku ve vedlejší roli“ se dočkala za výkon v dramatu MĚSTO ILUZÍ (1952), ve kterém ztvárnila ženu spisovatele-scénáristy. K dalším pozoruhodným rolím patří intrikářka Irene Nievesová z SUDDEN FEAR (1952), femme fatale Vicki Buckleyová z HUMAN DESIRE (1953) a mafiánská holka Debby Marshová z krimi VELKÝ ZÁTAH (1953) s Lee Marvinem. Často se o ní mluvilo jako o herečce, se kterou není lehké pracovat. Po muzikálu OKLAHOMA! (1955) začala její kariéra upadat, což taky souviselo s koncem éry filmu-noir, který byl její doménou. Postupně se vrátila k divadlu, příležitostně však dále brala vedlejší role v menších projektech a objevovala se také v televizi: seriál “Harrigan and Son“ (1960).

"Provdala jsem se za režiséra Nicholase Raya a lidé zívali. Později jsem si vzala jeho syna a z reakce tisku byste si mohli myslet, že jsem spáchala incest nebo snad vykradla kolébku!"

V Hollywoodu prožila řadu bouřlivých románků a nepovedených manželství. Problémy ve vztazích a stran péče o její čtyři děti se začaly podepisovat na její kariéře od natáčení “Oklahomy“. Svým sňatkem s Anthony (Tony) Rayem, synem svého exmanžela, režiséra Nicholase Raye, pohoršila v květnu 1960 dokonce i samotný Hollywood. Skončilo to tak, že měla děti s otcem i nevlastním synem, se kterým se v roce 1974 rozvedla. Filmové role získávala obtížně a tak se vrátila na divadelní prkna. Koncem 70. let vycestovala za hraním do Anglie, kde se také seznámila s liverpoolským hercem Peterem Turnerem. Odjeli spolu do Států a žili v New Yorku a Kalifornii, kde jejich vztah skončil a Turner se vrátil do Anglie.

V roce 1980 jí byla zjištěna rakovina žaludku, operaci však odmítla s tím, že žádnou chorobou netrpí. Rok nato u ní došlo během zkoušky na anglickém jevišti ke komplikacím a následném zánětu pobřišnice. Peter Turner se dozvěděl o její nemoci a o tom, že pobývá v jednom hotelu v Lancasteru a v doprovodu členů její rodiny, jí z hotelu odvezl do svého domu v Liverpoolu, kde se o ni staral do té doby, dokud ji některé z jejich dětí nevzalo zpátky do New Yorku. Pohřbena byla na Oakwood Memorial Park Cemetery v kalifornském Chatsworthu a o posledních dnech jejího života si můžeme přečíst v Turnerově knize “Filmové hvězdy neumírají v Liverpoolu“. Na Hollywoodském chodníku slávy má dnes svoji hvězdu i Gloria Grahamová.

Marek "džanik" Janík

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace