Reklama

Reklama

Ladislav Vlk

Ladislav Vlk

nar. 14.05.1943 (80 let)
Zlín, Protektorát Čechy a Morava

Biografie

Zpočátku se nezdálo, že by pozdější režisér a animátor Ladislav Vlk šel uměleckou cestou. Vyučil se zedníkem na Odborném učilišti Průmyslových staveb v Gottwaldově, teprve poté vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti (1960-1964) obor reprodukční kamenosochařství a restaurátorství. V roce 1965 nastoupil do Filmového studia Gottwaldov jako asistent architekta ve skupině Karla Zemana, kde maloval pozadí slavných Zemanových kombinovaných trikových filmů. Od roku 1974 působil jako výtvarník v tamější skupině kresleného filmu. Režisér Šejda mu dal příležitost a Vlk pro něj navrhl výtvarnou podobu několika filmů. O dva roky později již pracoval jako samostatný režisér na filmech s ekologickým podtextem CHATA, VŮNĚ, ČERV, nebo ZVONEČEK ŠTĚSTÍ. Později podle námětu Bořivoje Zemana natočil grotesku o vodníkovi DOMA JE DOMA. Protože práce na kresleném filmu je především kolektivní záležitostí, Vlk nepřestával pracovat jako fázař a animátor ostatních gottwaldovských režisérů kresleného filmu především Bohumila Šejdy a Ivo Hejcmana.

Podstatnou složku produkce atelierů v Gottwaldově představovaly zakázkové tituly, především večerníčky. Vlk pro něj režíroval ploškový cyklus RUSKÉ POHÁDKY, či příběhy dvou protikladných kamarádů PIŠTÁČIK A MARCEL.

Po emigraci dcery a zetě si ho vybral režisér Karel Zeman pro dokončení seriálu o přátelství indiánského chlapce Orlieho Pierka a dívky Hvězdičky INDIÁNSKÉ ROZPRÁVKY, do kterého Vlk přinesl jistou hřejivost a pohodu, kterou doposud tlumily některé akčnější scény. Ze spolupráce s Karlem Zemanem vznikl i film o rodinných trampotách s kočkou LINDA, KOČKA ZAHRADNÍ. Po revoluci Vlk působil v Animovaném filmu Zlín-Malenovice, kde podle jeho námětu vznikl seriál režiséra Ohnúta LETECKÉ PRÍBEHY. Sám Vlk zde natočil ploškový papírkový seriál POD ZELENOU HORIČKOU o rodince rozverných lesních králíků a jejich dobromyslnému sousedu kozlovi a zlomyslné lišce. Po obnovení výroby v Ateliérech Zlín spolupracoval na seriálu PAT A MAT s režiséry Milanem Šebestou a Ladislavem Pálkou. Umělecké aktivity Ladislava Vlka doplňovala práce architekta hraného filmu. Jinak se věnoval kamenosochařství a samostatné výtvarné činnosti.

Jan "redfoxik" Benda

Režisér

Ovládací panel

Reklama

Reklama