foto

Alan Menken

  • nar. 22.7.1949 (70 let)
    New Rochelle, New York, USA

Biografie

Významný současný divadelní a filmový skladatel a pianista Alan Menken se narodil 22. července 1949 ve městě New Rochelle v New Yorku. Zájem o hudbu se u něj vyvinul již v raném věku, během školních let studoval hru na housle a na klavír. Po vystudování uměleckého oboru na New York University, navštěvoval BMI Musical Theater Workshop dirigenta a skladatele Lehmana Engela a zde tvořil zejména reklamní znělky nebo hudebně doprovázel baletní hodiny, kde se mj. seznámil se svou budoucí ženou Janis. Také skládal své vlastní písně, se kterými vystupoval jako tzv. písničkář v místních klubech.

Jeho divadelní a filmová kariéra odstartovala v roce 1979, kdy spolu s textařem Howardem Ashmanen složil hudbu pro divadelní hru God Bless You, Mr. Rosewater. V roce 1982 společně stvořili hudební doprovod pro divadelní hru LITTLE SHOP OF HORRORS, za což byli vyznamenáni několika cenami ( New York Drama Critics Award, Drama Desk Award, Outer Critics Circle Award a London Evening Standard Award). Za titulní píseň k filmové adaptaci této hry později obdrželi i nominaci na Oscara.

Menkenův největší význam v posledních letech tkví v komponování hudby pro filmy z produkce Walt Disney Studio, přičemž z počátku pokračoval ve spolupráci s Howardem Ashmanem. Prvním takovým byl v roce 1989 animovaný film MALÁ MOŘSKÁ VÍLA, za který získal dva Oscary, dva Zlaté glóby a dvě ceny Grammy (v kategoriích Nejlepší píseň a Nejlepší hudební doprovod). Následoval neméně úspěšný film KRÁSKA A ZVÍŘE (1991), za jehož hudební doprovod obdržel opět dva Oscary, dva Zlaté glóby a tři ceny Grammy). Třetím cenami ověnčeným filmem byl ALADIN (1992), za který Menken (tentokrát ve spolupráci s Howardem Ashmanem a Timem Ricem) získal tradičně dva Oscary, dva Zlaté glóby a dokonce čtyři ceny Grammy). Ve stejném roce hudebně doprovodil hraný muzikál režiséra Kennyho Ortegy NEWSIES. Následovala spolupráce s textařem Stephenem Schwartzem, s nímž hudebně doprovodil filmy jako POCAHONTAS (1995, dva Oscaři, jeden Zlatý glóbus, jedna cena Grammy), ZVONÍK U MATKY BOŽÍ (1996, nominace na Oscara i Zlatý glóbus) nebo KOUZELNÁ ROMANCE (2007, tři nominace na Oscara a nominace na Zlatý glóbus za Nejlepší píseň).

Za zmínku stojí také píseň „Mister Big Time“, interpretovaná Jonem Bon Jovi, kterou složil pro film ARMAGEDDON (1998), či píseň „There You’ll Be“, na níž spolupracoval s Diane Warren, z filmu PEARL HARBOR (2001). Jeho zatím posledním významným skladatelským počinem je hudební doprovod pro další animovaný Walt Disney film NA VLÁSKU (2010), za který byl spolu s textařem Glennem Slaterem opět nominován na Oscara v kategorii Nejlepší píseň.

Alan Menken žije v New Yorku s manželku Janis, bývalou profesionální baletkou, s níž vychovává dvě dcery, Annu a Noru.

Andous22

Skladatelská filmografie

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2012 The 66th Annual Tony Awards (TV pořad)
2011 83. Annual Academy Awards (TV pořad)
Zlatý Glóbus 2011 (TV pořad)
2008 80. Annual Academy Awards (TV pořad)
1996 68. Annual Academy Awards (TV pořad)
1993 The 65th Annual Academy Awards (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(188)
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace