foto

Zbigniew Preisner

  • nar. 20.5.1955 (65 let)
    Bielsko-Biała, Polsko

Biografie

Polský skladatel Zbigniew Preisner, vlastním jménem Zbigniew Antoni Kowalski se narodil 20. května 1955 v Bielsku-Białej. Vystudoval historii a filozofii na Univerzitě v Krakowě. O hudbu se začal zajímat během studií a učil se jí samoukou – poslechem, zápisem a postupnou tvorbou vlastních výtvorů. Jeho styl vychází z romantismu 19. století. Do světa umění vstoupil rokem 1978 součinností s krakowským kabaretem Pivnica pod Baranami a stal se spoluautorem mnoha představení.

Debutoval ve filmu režiséra Krzysztofa Kieslowského BEZ KONCE (1985). Opravdovým milníkem v skladatelově umělecké dráze se staly dva projekty režiséra, desetidílný polský seriál DEKALOG (1988) a snímek DVOJÍ ŽIVOT VERONIKY (1991). K filmu se pojí historka o smyšleném nizozemském tvůrci soundtracku, jednalo se o žert. Byl mu nejen královsky prominut, ale album získalo ve Francii Zlatou desku a v Polsku Cenu ministra zahraničí za prezentaci polské hudby v zahraničí. Mimoto se ho prodalo víc jak 300 tisíc kusů. Navíc za něj a další dva filmy (EVROPA, EVROPA a HRÁČI NA VINICI PÁNĚ) obdržel první prestižní Cenu kritiků města Los Angeles 1991 pro nejvýraznějšího skladatele filmové hudby. Cenu získal i následující dva roky po sobě za další tvůrčí počiny. Příští společné úsilí s režisérem na koprodukční trilogii TŘI BARVY: MODRÁ, BÍLÁ, ČERVENÁ (1993-4) opět znamenalo zisk několika ocenění a prodej více jak 700 tisíc CD trilogie. Následující spolupráci zastavila předčasná režisérova smrt. Reakcí zlomeného skladatele na ni byl vznik velkolepého hudebního díla pro živou projekci Requiem dla mojego przyjaciela, jež raketově obletělo svět. Práce pro jiné režiséry již nikdy nedosáhla potřebného náboje a entuziasmu z doby před ztrátou drahého přítele.

Zbigniew Preisner za svou plodnou kariéru vydal několik CD, včetně speciálu natočeného v roce 1995 v podzemí solného dolu. Premiéra druhého díla velkého rozsahu s názvem Cisza, noc i marzenia se konala v září 2007 v Aténách. Pořádá turné, složil hudbu pro umělce jako David Gilmour, Tides From Nebula nebo Leszek Możdżer. Na mezinárodním filmovém festivalu Eurasia 2008 byl poctěn cenou za celoživotní přínos filmu a umění. Všechny své filmové skóre a alba nahrává a míchá ve vlastním studiu v polském městě Niepołomice. Patří nepochybně k nejvýznamnějším skladatelům své generace a zcela jistě se dá označit i za nejznámějšího z východoevropských autorů filmové hudby.

♥Milka "Roman.Ticka" K♥

Skladatelská filmografie

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(285)