foto

Liane Haid

  • nar. 16.8.1895
    Vídeň, Rakousko
  • zem. 28.11.2000 (105 let)
    Bern, Švýcarsko
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Liane Haid, rakouská herečka a zpěvačka. Rodokmen její rodiny sahá až do Bavor. Křtěná jako Juliana. Na tomto fóru najdete herečku Grit Haid, jedná se o její sestru. Kariéru začala jako baletka, poté studovala zpěv. Roku 1915 debutovala ve filmu Jakoba Flecka MIT HERZ UND HAND FÜRS VATERLAND. V roce 1921 si ji vybral Richard Oswald a nabídl ji hlavní roli v LADY HAMILTONOVÁ.

Původně se zdálo, že předlohou pro film byla červená knihovna (dějově atraktivní, ale nepravděpodobný příběh, vždy s kladným koncem, nebo-li pohádka pro dospělé) od Heinricha Vollratha Schumachera. Ten napsal dva romány - LIEBE UND LEBEN DER LADY HAMILTON a LORD NELSONS LETZTE LIEBE (Lady Hamiltonová byl poslední Nelsonovou milenkou.) Jenže šlo o skutečnou historickou postavu, která se narodila jako služka Amy Lyonová a zemřela jako Lady Hamiltonová. Výsledkem 120 natáčecích dnů, byl 3 673 m dlouhý film a zrození filmové hvězdy, k jejímž partnerům se časem zařadili herci, jako Hans Albers, Willi Forst, či Gustav Fröhlich. Následující rok přichází do kin LUCREZIA BORGIA a Liane Haid dostává nabídku z Hollywoodu. V tu dobu byla provdaná za barona Friedricha Haymerleho (syn Heinricha Karla von Haymerleho, bývalého ministra zahraničí Rakouska-Uherska.), čekala rodinu a odmítla.

Prvním zvukovým filmem byl DER UNSTERBLICHE LUMP. Roku 1930 se její píseň ADIEU MEIN KLEINER GARDEOFFIZIER z filmu DAS LIED IST AUS stala šlágrem, který následně vyšel i na deskách. Další úspěch přišel roku 1936 s filmem WER ZULETZT KÜßT..., kde hrála Eddi Vivian. Film byl prodán do Rakouska, Finska a Švédska a Liane vyjela i na pěvecké turné.

Roku 1937 se podruhé provdala za Hanse Somborna, obdobu našeho zpívajícího právníka JUDr. Ivo Jahelky. Ale šlo o krátkou epizodu. Hans Somborn (1904-1993) byl hrající právník a na tomto fóru jej nenajdete. Roku 1928 promoval v Marburgu. Jeho doktorská práce se jmenovala ART, UMFANG UND VERWIRKLICHUNG DES RECHTS DER BÜHNENKÜNSTLER AUF BESCHÄFTIGUNG: DE LEGE LATA UND LEGE FERANDA. Poté se zaměřil na poskytování právních služeb lidem a společnostem z umělecké branže. Znal se s Willi Forstem. Hrál např v jeho WIENER MÄDELN, ŽENY NEJSOU ANDĚLÉ, či VÍDEŇSKÁ KREV. Roku 1941 uzavřel sňatek s Dorou Komarovou, kterou poznal při natáčení VÍDEŇSKÁ KREV a oba později zemřeli v Lisabonu.

Liane Haid se potřetí provdala za švýcarského lékaře Carla Spychera a ze světa filmu se pomaličku vymaňovala. Její muž se specializoval na tropické nemoci a Liane jej doprovázela po celém světě. Roku 1940 se pár vrací do Švýcarska a Liane hraje v DIE UNVOLLKOMMENE LIEBE. Byl to její předposlední film. Roku 1953 filmem IM KRUG ZUM GRÜNEN KRANZE (též DIE FÜNF KARNICKEL) svou kariéru oficiálně ukončuje.

Roku 1969 obdržela Zlatý filmový pás za celoživotní zásluhy o film. Zemřela ve věku 105 let v domě svého syna Pierra (z druhého manželství) ve Wabernu poblíž Bernu. Pohřeb se konal na dornbacherském hřbitově ve Vídni. Budete-li někdy procházet Hernalsem (17. vídeňský okres), narazíte na Liane-Haid-Weg, vzpomeňte si na tuto okouzlující ženu.

skipi

Herecká filmografie

Filmy

1953 Die fünf Karnickel
1940 Die unvollkommene Liebe
1937 Petr ve sněhu
1936 Wer zuletzt küßt...
Whom the Gods Love: The Original Story of Mozart and His Wife
1935 Jízda do mládí
Tanzmusik
1934 Bei der blonden Kathrein
Besuch am Abend
1933 Der Stern von Valencia
Eine Frau wie Du
Její Jasnost prodavačka
Madame nechce děti
Nebojte se lásky
Polizeiakte 909
Roman einer Nacht
Sag' mir, wer Du bist
Zámek na jihu
1932 Der Diamant des Zaren
Der Prinz von Arkadien
Ich will nicht wissen, wer du bist
Madame hat Ausgang
1931 Grock
Knížecí milenka
Meine Cousine aus Warschau
Männer um Lucie, Die
Opernredoute
Schatten der Manege
1930 Das Lied ist aus
Der unsterbliche Lump
Petit officier... Adieu!
Velká touha
Zweimal Hochzeit
1929 Rund um die Liebe
S.O.S. Schiff in Not
Schwarzwaldmädel
1928 Die Dame in Schwarz
Die Königin seines Herzens
Marquis d'Eon, der Spion der Pompadour
Zwei rote Rosen
1927 Csárdáskirálynö
Der fesche Erzherzog
Der goldene Abgrund
Der letzte Walzer
Die Czardasfürstin
Die Dollarprinzessin und ihre sechs Freier
Die weisse Sklavin
1926 Als ich wiederkam
Brüder Schellenberg, Die
Der Provinzonkel
Der Sohn des Hannibal
Im weißen Rößl
1925 Liebesfeuer
1924 Southern Love
Trosečníci života aneb Píseň lásky
1923 Der Pantoffelheld
Explosion
Schlagende Wetter
1922 Geld auf der Straße
Lucrezia Borgia
1921 Der Roman eines Dienstmädchens
Filme der Prinzessin Fantoche, Die
Lady Hamiltonová
1920 Durch Wahrheit zum Narren
Eva, die Sünde
Herr des Lebens, Der
Stimme des Gewissens, Die
Tanzende Tod, Der
Verschneit
1919 Ahnfrau, Die
1918 Der König amüsiert sich
1917 Der Verschwender
Lebenswogen
Mir kommt keiner aus
1916 Sommeridylle
1915 Mit Herz und Hand fürs Vaterland

TV seriály

1970 Filmgeschichte(n) aus Österreich (TV seriál)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace