foto

Tony Osoba

  • nar. 15.3.1947 (71 let)
    Glasgow, Skotsko, Velká Británie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Tento britský herec se narodil jako Anthony Osoba 15. března 1947 v Glasgow. Jeho matka je Skotka a otec pochází z Nigérie. Seznámili se, když oba studovali a pracovali v Glasgow. Rozvedli se, když Tonymu bylo šest let. Jeho matka pracovala v nakladatelství a později jako publicistka pro BBC. Byla také uznávanou básnířkou. Tony má starší sestru Patricii a mladší sestru Elizabeth.

Začátek své herecké kariéry popisuje Tony Osoba takto: „Na střední škole jsem měl v úmyslu se stát konstruktérem automobilů. Napsal jsem několika výrobcům a všichni mi odpověděli, že jsou pro, abych se stal konstruktérem, ale nemohou mi slíbit, že mě zaměstnají. Tak jsem si řekl: ‚Tak to se radši budu věnovat svému druhému zájmu.' A stal jsem se hercem."

Bakalářský titul z herectví (DDA – Diploma in Dramatic Art) získal na Skotské královské akademii dramatu a hudby (Royal Scottish Academy of Music and Drama; dnes Royal Conservatoire of Scotland). Hned poté se odstěhoval do Londýna a od té doby se objevuje hlavně v televizních seriálech a na divadle.

Jednou z jeho prvních rolí byl Kleopatřin sluha v televizním záznamu Shakespearova dramatu ANTONIUS A KLEOPATRA (1974) v provedení Královské shakespearovské společnosti. Průlom ale přišel s rolí skotského vězně Jocka McLarena v televizním sitcomu PORRIDGE (1974-1977), v navazujícím seriálu GOING STRAIGHT (1978) a ve filmu PORRIDGE (1979). V posledně jmenovaném filmu se však nakonec téměř neobjevil a většina jeho vět byla rozdělena mezi ostatní postavy, protože natáčení se zpozdilo a začalo kolidovat s tvorbou skotského seriálu CHARLES ENDELL ESQUIRE, kde hrál jednu z hlavních postav. Přesto se v Británii proslavil jako Jock McLaren z PORRIDGE - natolik, že je občas jmenován Jockem. Jak sám říká, vůbec mu to nevadí, protože PORRIDGE je výborný seriál a natáčení ho nesmírně bavilo. Avšak u nás si jej diváci asi nejspíše vybaví jako seržanta Chase Jarvise, pobočníka velitele ze seriálu DEMPSEY A MAKEPEACEOVÁ.

Dalo by se říci, že role, jaké hraje v televizi, určují tři faktory. Jednak jeho koníčky – malování, čtení, cestování, automobily a nejrůznější druhy sportu - a proto jej nejspíš uvidíte v seriálech s dobrodružnou, kriminální, vojenskou či sci-fi tematikou. Dále je kvůli svému vzhledu obsazován do filmů a seriálů, které se odehrávají v Africe či v Asii (ČAS SUPŮ, THE FLAME TREES OF THIKA, TISÍC A JEDNA NOC). A rád si vybírá role „od postav soucitných až po hluboce nesoucitné": od laskavých pomocníků (např. Hamish McIntyre v seriálu CHARLES ENDELL ESQUIRE nebo Ray Taylor v EASTENDERS: PERFECTLY FRANK) přes spolehlivé policisty (inspektor Atkinson v THE GUILTY, dále policisté v seriálech CROWN COURT, HOLLYOAKS a HOLBY CITY) a lékaře (např. v seriálech NEOBVYKLÉ PŘÍBĚHY, MERSEYBEAT), zločince a mladíky se sklonem k agresivitě (Jock McLaren v seriálu PORRIDGE, výbojný kuželkář v PROFESIONÁLECH, majitel nočního klubu v seriálu TAGGART) až po nesmlouvavé velitele (Kracauer v DOCTOR WHO: Dragonfire).

Režisér David Andrews, který s ním točil jeden díl seriálu CHARLES ENDELL ESQUIRE, vzpomíná: „Tony Osoba byl moc milý a dobře se s ním spolupracovalo. Držel se spíš stranou a soustředil se na práci. Byl docela vynalézavý: jeho postava nebyla moc propracovaná, ale on ji zahrál dobře."

Kromě televize pracuje i pro rozhlas a divadlo, kde si vybírá jiné žánry než v televizi: hrál například v muzikálu VLASY nebo v dramatu ZADRŽITELNÝ VZESTUP ARTURA UIE. Jednou z jeho nejoblíbenějších činností je práce se Shakespearovou tvorbou. Dlouhá léta byl členem Královské shakespearovské společnosti a ztvárňoval nejrůznější role v Shakespearových dramatech, často na putovních představeních po celé Anglii i v USA. Některá z těchto představení sám produkoval. „A přes svou výšku 184 centimetrů jsem jednou hrál dokonce i žokeje – ale to bylo samozřejmě v rozhlase." Právě tam Tony Osoba nejlépe uplatňuje svůj výrazný hlas a dobré hlasové herectví.

Další jeho vášní jsou automobily – během života jich vlastnil více než třicet, mezi jinými i čtyři Jaguary E-Type. Sbírá také staré modely automobilů z řady Dinky. Od roku 1989 je ženatý s vedoucí castingu Sally Wignall, která převzala jeho příjmení. Bydlí spolu nedaleko řeky v jihozápadním Londýně.

Marta Eva "Ezis" Běťáková

Herecká filmografie

Filmy

2013 Voice to Die For, A
2003 EastEnders: Perfectly Frank (TV film)
Life Beyond the Box: Norman Stanley Fletcher (TV film)
2000 Tisíc a jedna noc (TV film)
1994 Rudý orel (TV film)
1992 Resnick: Lonely Hearts (TV film)
Vina (TV film)
1986 Scotch & Wry
1982 Who Dares Wins
1979 Kdo bručí v base
Čas supů
1976 Panenství
1974 Antonius a Kleopatra (TV film)

TV seriály

2014 Pán času (TV seriál)
Kill the Moon (S08E07)
2011 Hranice stínu (TV seriál)
Epizoda 2 (E02)
2004 If... (TV seriál)
2002 Dinotopie (TV seriál)
2001 Mersey Beat (TV seriál)
2000 Doctors (TV seriál)
Mrtvé probouzeti (TV seriál)
1999 Holby City (TV seriál)
1997 A Dance to the Music of Time (TV seriál)
Family Affairs (TV seriál)
1995 Crown Prosecutor (TV seriál)
Demon Headmaster, The (TV seriál)
Hollyoaks (TV seriál)
Štěnice (TV seriál)
1992 Between the Lines (TV seriál)
Moon and Son (TV seriál)
1990 Making News (TV seriál)
1989 Snakes and Ladders (TV seriál)
1988 Gruey (TV seriál)
1987 Lenny Henry Show, The (TV seriál)
1986 Casualty (TV seriál)
Silverův návrat na ostrov pokladů (TV seriál)
1985 Dempsey a Makepeaceová (TV seriál)
1984 Poldové (TV seriál)
1983 Cleopatras, The (TV seriál)
Give us a Break (TV seriál)
Inspektor Taggart (TV seriál)
Storyboard (TV seriál)
1982 Brookside (TV seriál)
1981 Bergerac (TV seriál)
Educating Marmalade (TV seriál)
Flame Trees of Thika, The (TV seriál)
Kenny Everett Television Show, The (TV seriál)
1980 Can We Get on Now, Please? (TV seriál)
1979 Charles Endell, Esq (TV seriál)
Minder (TV seriál)
Neobvyklé příběhy (TV seriál)
1978 Going Straight (TV seriál)
Profesionálové (TV seriál)
Kuželky (S01E10)
1977 Target (TV seriál)
1976 Space: 1999 (TV seriál)
Space Warp (S02E14)
1974 Churchill's People (TV seriál)
Porridge (TV seriál)
1972 Crown Court (TV seriál)
1967 ITV Playhouse (TV seriál)
1963 Doctor Who (TV seriál)
1960 Coronation Street (TV seriál)

Dokumentární

2003 Comedy Connections (TV seriál)

TV pořady

2004 Britain's Best Sitcom (TV pořad)
Ronnie Barker: A BAFTA Tribute (TV pořad)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace