foto

Derek Cianfrance

  • nar. 23.1.1974 (47 let)
    Lakewood, Colorado, USA

Biografie

Derek Cianfrance začal natáčet první filmy již ve 13 letech. Jak uvádí, sledoval a učil se nazpaměť pohyby kamery v béčkovém povídkovém horroru Creepshow, který viděl 100x. 

Jeho první studentské filmy Five O'clock Shadow a Raw Footage získaly několik ocenění a jeho filmový debut s rozpočtem 40000 dolarů (které sehnal Cianfarnce tak, že prodával čokoládu a několik tisíc si půjčil od svého zubaře) Brother Tied (1998) o bratrech soupeřících o jednu ženu získal na 30 festivalech mnohá ocenění. Filmu se ale bohužel nepodařilo najít distributora.

Režisér se pak orientoval na natáčení reklam a dokumentů, například realizoval koncert Annie Lennox - Live In Toronto, či zachytil svět fotografování v kriminalistice Shots in the Dark (2001). Za dokument o hispánské komunitě Quattro Noza (2003) získal ocenění na festivalu Sundance.

V jeho druhém celovečerním snímku, který připravoval 12 let, o vyhasínajícím vztahu manželů Blue Valentine (2010) vyjádřil své pocity a strach z toho, jak se v dětství bál, že se jeho rodiče rozvedou. Jeho přítel a herec Ryan Gosling s Michelle Williams žili před filmováním měsíc v objektu, kde se děj odehrával. Herečka byla nominována na Oscara za hlavní ženskou roli.

Derek Cianfrance žije v Brooklynu, má dva syny a vztah otců a dětí se odráží v jeho třetím a nejpovedenějším filmu The Place Betone the Pines (Za borovicovým hájem). Natáčení probíhalo v Schenetady, stát New York, odkud pochází Derekova manželka. Kriminální drama je rozděleno na tři části, v prvním sledujeme pouťového motorkáře Luka (Ryan Gosling), který se rozhodne vydělat peníze pro svého syna bankovními loupežemi, následně pak příběh zobrazuje život Averyho (Brandley Cooper), policisty, který po úspěšném zásahu má problémy s tím, jak rychle se stává veřejně známým hrdinou. Důsledky činů obou mužů pak v třetí části filmu nesou jejich synové. Za klíčový moment filmu uvádí režisér setkání Luka se svým synem, o kterém nevěděl.

Film začal natáčet v roce 2007, kdy čekal narození svého druhého syna a to se v několika scénách odráží. Přestože jde o kriminálku a zobrazuje vyloupení několika bank, ve filmu se vystřelí jen třikrát. Derek ale umí točit i akční scény, například honička z pohledu policejního vozu je velmi realisticky a brilantně natočená. Režisér je odpůrcem zbraní a považuje použití zbraně za zjednodušené až lehkomyslné řešení problémů, které se podle něj ve filmech příliš zneužívá.

Filmy Dereka Cianfrance asi nesednou každému. Odvíjí se v nich mnoho pocitů a vztah režiséra k životu a rodině. Při překročení rozpočtu Blue Valentine se vzdal honoráře za režii a 12 let práce, odmítl několik milionů dolarů za režii filmu, kde se zobrazuje znásilnění. Zodpovědnost k životu je jeho motto. Kvůli narození prvního syna přestal věnovat svému koníčku, hře na bicí v rockové skupině. Jak uvádí, má čas jen na to být otcem, manželem a filmařem. Vyrůstal při poslechu skupiny Metallica (Luke nosí ve filmu tričko s touto skupinou).

Ani já jsem neočekával po Blue Valentine nějaké velké překvapení. Už od prvních záběrů mě The Place Beyond the Pines ale uchvátil a pak celých 140 minut nepustil. Derek Cianfrance je po svém třetím celovečerním filmu velkou nadějí filmu a těšme se na jeho další chytrý a procítěný příběh.

wick

David "wick" Frej

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Filmy

2016 Světlo mezi oceány
2012 Za borovicovým hájem
2010 Blue Valentine
1998 Brother Tied

TV seriály

2020 Bludné kruhy (TV seriál)
Epizoda 6 (E06)
Epizoda 5 (E05)
Epizoda 4 (E04)
další epizody (6)

Kameramanská filmografie

Herecká filmografie

Filmy

2013 Towheads

Střihačská filmografie

Filmy

1998 Brother Tied

Dokumentární

2001 Shots in the Dark (TV film)

Host

TV pořady

2010 Film Fiend (TV pořad)
2004 At the Movies (TV pořad)
2002 Last Call with Carson Daly (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(21)