foto

Bruno Mattei

  • nar. 30.7.1931
    Řím, Itálie
  • zem. 21.5.2007 (75 let)
    Ostia, Řím, Itálie

Biografie

Tento italský režisér se narodil 30. 7. 1931 v Římě. Svoji chuť vytvářet filmovou produkci pochytil ve studiu filmového střihu, kde ze začátku dělal asistenta svého otce, který studio vlastnil. U této práce zůstal v šedesátých a sedmdesátých letech. Za tuto dobu stihl editovat asi sto filmů. Ve svojich filmech často používal místo jména - pseudonymy. Matteiho tvorba zahrnuje různožánrové druhy filmů od hororu až po erotiku.

Bruno Mattei poprve debutoval s dramatem ARMIDA, IL DRAMMA DI UNA SPOSA (1970). Následovala dlouhá řada filmů, které byly kritikou odsuzovány a nebyly příliš známé. Za nejlepší díla jeho tvorby jsou považovány tyto filmy - VIRUS (1981), kde je vidět silná inspirace z filmů ÚSVIT MRTVÝCH (G. A. Romero) a ZOMBI 2 (L. Fulci). Dále mezi známá díla patří RATS- NOTTE DI TERRORE (1984) a spolupráce na filmu ZOMBI 3 (1988), který Bruno Mattei z velké části dotáčel po Luciu Fulci, jenž odmítl na filmu déle spolupracovat. Na vině byly názorové a zdravotní problémy.

Mezi jeho pozdními známými filmy musíme připomenout - KRUTÉ ČELISTI (1995), TERMINATOR 2, KANIBALOVÉ - ZAČÁTEK (2003). Poslední dva filmy zasvětil návratu do zombies žánru, a to ve filmu ZOMBIE: OSTROV SMRTI (2006) a volné pokračování ZOMBIE: ZAČÁTEK (2007). Tyto dva filmy byly ovšem velice kritizovány, protože obsahovaly mnohé poskládané děje a zápletky z mnoha jiných slavných filmů.

Bruno Mattei zemřel 21. 5. 2007 v sedmdesátipěti letech. Ani svojí smrtí ze sebe nesetřásl věčnou kritiku pro své filmy ze špatnými herci, hloupými dialogy, vypůjčenými soundtracky - jak uvádí kritika.

folklorman

Střihačská filmografie

Herecká filmografie

Producentská filmografie

Filmy

1988 Sortis de route

Fanoušci tvůrce