foto

Najwa Nimri

  • nar. 14.2.1972 (46 let)
    Pamplona, Navarra, Španělsko
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Herečka, jejíž jméno pochází z arabštiny a znamená Extáze, se narodila 14. února 1972 v Pamploně baskické matce a jordánskému otci. Studovala drama na škole Williama Laytona a navštěvovala taneční akademii Johna Beitii. Její první role přišla v prvotině režiséra Davida Calparsora SALTO AL VACÍO, za níž získala mnohá ocenění – za nejlepší ženský herecký výkon na festivalech v Ženevě, Moskvě a Cinema Jove. S tímto režisérem později spolupracovala na snímcích PASAJES A A CIEGAS. Díky tomu se jako herečka zviditelnila a naskytla se jí možnost hrát ve filmu Alejandra Amenábara ABRE LOS OJOS (Otevři oči).

Tím se dostala do širšího povědomí a o rok později ztvárnila svou asi nejznámější a zároveň nejlepší roli v Medemově strhující lovestory LOS AMANTES DEL CÍRCULO POLAR (Milenci z polárního kruhu). Za tento film byla nominována na cenu Goya za nejlepší ženský herecký výkon. V roce 2000 si zahrála menší roli ve filmu NEŽ SE SETMÍ a v roce 2001 byla obsazena do dalšího Medemova filmu LUCÍA Y EL SEXO (Sex a Lucía), ve kterém ztvárnila roli Eleny, za kterou byla opět nominována na cenu Goya, tentokrát v kategorii herečka ve vedlejší roli. Poté přišlo několik dalších filmů, z nichž nejvýraznější je nejspíše EL MÉTODO (Metoda) z roku 2005.

Najwa Nimri však nepůsobí jen na poli filmovém, ale i hudebním. Byla hlavní zpěvačkou soulové skupiny Respect a jazzového seskupení Clan Club. Později založila s Carlosem Jeanem skupinu Najwajean, o které se tvrdí, že je první španělskou trip-hopovou skupinou. Vydali spolu úspěšné album No Blood. S Carlosem Jeanem také složili soundtracky k filmům Davida Calparsora – ASFALTO (Ulice), za který byli nominováni na cenu Goya a dále k filmu GUERREROS (Bojovníci). Skupina se později rozpadla a Najwa nastoupila na sólovou dráhu, na které se zhlédla v elektronické hudbě. Vydala již čtyři alba: Carefully (2001), Mayday (2003), Walkabout (2006) a El último primate (2010).

Momentálně má před sebou několik rozpracovaných projektů, tak doufejme, že nám opět ukáže kvalitu své práce. Je vdaná za režiséra Davida Calparsora, se kterým má syna Tea.

L "Derny" D

Skladatelská filmografie

Filmy

2015 Cuento de verano

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(25)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace