foto

Ilja David Cmíral

  • nar. 1.10.1950 (67 let)
    Československo
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Elia David Cmiral se narodil v v roce 1950 v Československu. Vystudoval Pražskou konzervatoř, konkrétně pak skladbu a kontrabas. Jeho první skladatelskou příležitost mu nabídl jeho otec, divadelní režisér. Jednalo se o divadelní drama Cyrano z Bergeracu.

V 80. letech se vydal na zkušenou do Švédska. V této době složil hudbu pro několik evropských filmů, televizi a tři balety. V roce 1987 se přestěhoval do Spojených států amerických, kde úspěšně absolvoval USC Scoring for Motion Pictures and Television program. USC je znám jako jeden z nejuznávanějších programů zabývající se skládáním hudby pro film, televizi a herní průmysl. Zúčastnily se ho takové osobnosti jako Elmer Bernstein, Jerry Goldmith nebo David Raksin.

Krátce po absolvování programu skládá hudbu k prvnímu americkému snímku. Jednalo se o nezávislý film s Colinem Firtherm – APARTMÁ NULA. Největšího úspěchu se mu dostalo prostřednictvím spolupráce s režisérem Johnem Frankenheimerem v roce 1998 na filmu RONIN. V tomtéž roce vyhrál Movieline Young Hollywood Award za nejlepší soundtrack. Od té doby nemá Cmiral o práci nouzi; skládal pro BOJIŠTĚ ZEMĚ s Johnem Travoltou v hlavní roli, spřátelil se s akční hvězdou Dolphem Lundgrenem. Jeho hudba zaznívá nejčastěji v thrillerech či hororech.

V roce 2010 na chvíli přerušil skládání hudby pro hollywoodské filmy a domluvil na spolupráci s Jurajem Herzem na filmu HABERMMANŮV MLÝN. Z jeho dalších současných počinů můžeme jmenovat ATLAS SHRUGGED: PART I nebo PIRAŇA 3DD. Je také jedním z 25 skladatelů, kteří složili Symphony of Hope, na pomoc obyvatelům Haity po ničivém zemětřesení.

Elia Cmiral v současné době žije v Sherman Oaks v Kalifornii s jeho ženou a dvěma syny.

Jaroslav "Jardismo" Lepšík

Skladatelská filmografie

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace