foto

Billy Wirth

  • nar. 23.6.1962 (57 let)
    New York City, New York, USA

Biografie

Americký herec, filmový producent a režisér William E. Wirth se narodil 23. června 1962 v New York City v rodině otce právníka a matky artistky s indiánskými kořeny. Navštěvoval Collegiate Prep School na Manhattanu a Brown University v Providence, obor ekonomie a podnikání. Mimo studium vynikal ve sportu, zlomil několik školních rekordů na atletických tratích a ve skoku do výšky. Sportovní úspěchy mu zajistily účast na olympijských hrách, čímž si splnil svůj dávný sen. V čase studií jej objevil pro modeling fotograf Bruce Weber a Billy své ukázkové tělo prezentoval v časopisech Seventeen, GQ, Interview a dalších teen magazínech. Snadno navázal na práci v reklamách, např. pro firmu Pepsi.

Kvůli herectví přesídlil do Los Angeles a poprvé vystoupil v televizi se seriálem THE EQUALIZER (1985). Ve filmu debutoval komedií SEDM MINUT V NEBI (1985). Svou vášeň k basketbalu uplatnil v americké show AMERICAN GLADIATORS (1989) a mnoha jiných filmech a videoklipech, mj. na hudebním kanálu MTV Rock. Mezi jeho nejznámější role patří Dwayne v komediálním hororu ZTRACENÍ CHLAPCI (1987). Díky této zkušenosti následovala hlavní role v dramatu WAR PARTY (1988). Objevil se ve sci-fi hororu LUPIČI TĚL (1993), jako lékař v romantickém seriálu SEX VE MĚSTĚ (1998) nebo Matthew Tate ve fantasy ČARODĚJKY (1998). V roce 2009 naposledy spolupracoval s Patrickem Swayzeym v dramatu POWDER BLUE. V roce 2012 se objeví v postavě Travise ve filmu BEING FLYNN, o palčivé problematice bezdomovectví, v hlavní roli s Robertem de Niro.

Billy se od roku 1999 aktivně věnuje psaní, režii a produkci nezávislých filmů. V roce 1998 režíroval krátkometrážní počin KISMET. Scénáristická, režijní a producentská prvotina MACARTHUR PARK (2001) mu vynesla několik nominací na ceny, např. na filmovém festivalu Sundance 2001. Od roku 2007 se zabývá managamentem v oblasti vyhledávání hereckých a režijních projektů. V komplexní kontrole celého filmového projektu spatřuje nejvyšší komfort a tato práce mu nejlépe vyhovuje.

Billy výrazně vyniká rovněž na poli hudební a umělecké branže. V roce 1990 řídil rockovou kapelu Dust N´Boses, inspirací mu byla postava rockového zpěváka v seriálu WISEGUY (1987). Později založil se Stephenem Costantinem kapelu The Cronies. Svou lásku k fotografii povýšil na profesionální úroveň tím, že své práce vystavuje v kalifornských galeriích a prodává do soukromých sbírek. Na vlastních webových stránkách představuje své umění nejen sběratelům, ale i fanouškům. Ti zase na oplátku provozují dvě fandovské stránky věnované tomuto exotickému všestrannému umělci.

♥Milka "Roman.Ticka" K♥

Herecká filmografie

Režijní filmografie

Filmy

2001 MacArthur Park

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky