foto

Cécile Aubry

  • nar. 3.8.1928
    Paříž, Île-de-France, Francie
  • zem. 19.7.2010 (81 let)
    Dourdan, Francie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Filmová kariéra francouzské herečky Cécile Aubry trvala jen několik málo let, její stopa (nejen) ve francouzské kinematografii je ale výrazná dodnes. Narodila se v Paříži jako Anne-José Madeleine Henriette Bernard, od dětství se věnovala tanci, později ve slavné škole René Simona studovala herectví. Ve svých dvaceti letech dostala první a hned hlavní filmovou roli. Do přepisu klasické literární látky pod názvem MANON (1949) ji obsadil režisér Henri-Georges Clouzot. Role Manon Lescaut se pro Cécile Aubry stala osudovou, protože film měl mezinárodní úspěch, dostalo se mu též několika ocenění a nadějná herečka prodělala raketový start mezi filmové hvězdy.

O Cécile Aubry vzápětí projevila zájem americká společnost Twentieth Fox Century, s níž herečka podepsala smlouvu, v Hollywoodu však dostala jen jednu příležitost a pak se vrátila do Evropy. Hlavní ženský part odehrála v historickém dobrodružném dramatu ČERNÁ RŮŽE (The Black Rose, 1950), které bylo nominováno na Oscara. V historickém žánru se odehrával i její další film MODROVOUS (1951), který v koprodukci několika zemí natočil francouzský režisér Christian-Jaque a byl pořízen v německé a francouzské jazykové verzi (Blaubart; Barbe-bleue). Následně točila v Itálii a ke spolupráci s německými filmaři se vrátila s muzikálem TANZ IN DER SONNE (1954). V této době se Cécile Aubry objevila i na divadelním jevišti.

V polovině 50. let se Cécile Aubry provdala; jejím manželem se stal Brahim El Glaoui, který pocházel z významné marocké rodiny (jeho otec byl pašou v Marrákeši). Aubry po uzavření sňatku prakticky rezignovala na hereckou kariéru a k filmování se vrátila jen koncem padesátých let menšími úlohami ve dvou filmech. Její manželství skončilo rozvodem a herečka se začala věnovat psaní knih pro děti. Své dětské příběhy pak nabídla pro televizní zpracování a ve vlastní režii natočila seriál POLY NA CESTÁCH (Poly, 1961), kde hlavní dětskou roli hrál její syn Mehdi El Glaoui (*1956). O několik let později pak vznikl seriál BELLA A SEBASTIAN (Belle et Sébastien, 1965), znovu s Mehdim v hlavní roli. Oba seriály zaznamenaly v 60. letech značný úspěch po celé Evropě, vysílala je i tehdejší Československá televize.

Psaní knih se Cécile Aubry věnovala i nadále, příležitostně znovu pracovala také pro televizi, od poloviny devadesátých let o sobě dávala vědět již jen sporadicky a žila v soukromí. Zemřela na rakovinu plic v červenci roku 2010.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Režijní filmografie

TV seriály

1970 Sebastian a Marie Morgana (TV seriál)
1968 Sebastián mezi lidmi (TV seriál)
1965 Bella a Sebastián (TV seriál)
1961 Poly (TV seriál)

Scenáristická filmografie

TV seriály

1968 Sebastián mezi lidmi (TV seriál)

Spisovatelská filmografie

TV seriály

2017 Belle et Sébastien (TV seriál) - kniha

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace