foto

Debra Paget

  • nar. 19.8.1933 (87 let)
    Denver, Colorado, USA

Biografie

Debra Paget vlastním jménem Debralee Griffin se narodila 19.8.1933 v Denveru, ve státě Colorado, USA. Narodila se do umělecké rodiny. Obě její sestry i bratr vystupovali v TV a hráli ve filmu. Debra navštěvovala taneční a hereckou školu v New Yorku, a dlouho nevěděla, jestli se nebude raději věnovat kariéře tanečnice, ovšem situace se náhle změnila, když byla po konkurzu angažována společností 20th Century Fox, a v témže roce (1948) debutovala ve filmu Roberta Siodmakse ve thrilleru Cry of the City (role Teeny Riconti) - bylo jí 14 let. Debra byla při své skromnosti velmi ctižádostivá, a díky svému talentu a píli následovaly další filmy. Pro její exotický zjev byla obsazována do rolí indiánek, nebo orientálních krásek. Do povědomí veřejnosti vstoupila hlavní ženskou rolí ve filmu Zlomený šíp - Broken Arrow v roce 1950, po boku známého herce Jamese Stewarta. Hrála zde indiánskou dívku Sonseehray.

Po dobu její patnáctileté kariéry hrála ve více jak třiceti filmech.V rozmezí roku 1950-1957 natočila filmy: Fourteen Hours (Ruth), Bird of Paradise (Kalua), Les Miserables (Cosette) – americké zfilmování Bídníků podle V. Huga, Star sand Stripes Forever (Lily Becker), Prince Variant (Ilene), Princess of the Nile - Princezna Nilu ve dvojroli jako Shalimar/Taura, Bílé pero - White Feather (Appearing Day) s Robertem Wagnerem, The Last Hunt (indiánská dívka) s Robertem Taylorem a Stewartem Grantem, The River's Edge (Margaret Cameron), Seven Angry Men (Elizabeth Clark), a.j. Jejím nejčastějším partnerem byl herec Jeffrey Hunter.

V roce 1956 ji režisér Cecil B. De Mille obsadil do monumentálního ztvárnění příběhu z Bible - Desáté přikázání - The Ten Commandments (role Lilia) a v témže roce jí požádal o spolupráci zpěvák Elvis Presley. Debra s ním hrála ve známém filmu Love Me Tender (Cathy Reno). Z tohoto setkání byla láska, a Elvis se netajil svými vážnými úmysly. Přestože se vztah vyvíjel slibně, Debra šla dál za svým cílem a prosadila si, že nechce hrát jen role sladkých a bezmocných panenek a společnost Fox po dlouhém váhání pokusně Debru Paget obsadila nejdříve do role excentrické ženy a po velkém úspěchu nejen u kritiky, ale i diváků to byla role vražedkyně. Výjimkou se stala velmi lukrativní nabídka, která přišla z Evropy. Německý režiser Fritz Lange chtěl natočit v roce 1959 nové zpracování filmů Tygr z Eschnapuru a Indický hrob a z velkého množství uchazeček byla vybrána právě Debra Paget do role chrámové tanečnice Seethy. Natáčelo se převážně v Indii a po premiéře filmu se stala velkým miláčkem - sexy symbolem evropských filmových diváků. Zajímavé na tom je, že pro verzi v USA, byly její tance upraveny, protože tyto scény  v roce 1959 byly prý pro americkou censuru „příliš erotické"!

V roce 1960 se rozhodla omezit své filmové aktivity a věnovat se více svému soukromí. To už měla za sebou jedno nevydařené manželství s hereckým kolegou Davidem Streetem, jejich manželství trvalo jen několik týdnů. Ani manželství s filmovým režisérem Buddem Boetticherem netrvalo o mnoho déle. Teprve třetí manželství se Debře Paget vydařilo. Provdala se za čínského multimilionáře  Louise Kunga a stala se tak Madame Chiang Kai-shek. Narodil se jí syn. Debra Paget žije v současné době v Hustonu, Texas USA.

Marta "clara.bow" Holubová

Host

TV pořady

1956 The Steve Allen Show (TV pořad)
1950 The Colgate Comedy Hour (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky