foto

Valérie Donzelli

  • nar. 2.3.1973 (47 let)
    Epinal, Lotrinsko, Francie

Biografie

„Co obdivuji na filmové práci Valérie, je jistý druh bezstarostnosti. Nedělá si z ničeho hlavu a zkouší věci tolika způsoby, že je jako řemeslník, který pracuje rukama, jako sochař. Forma a proces jdou ruku v ruce." Takhle vzletně popsal režisérskou práci své životní ex-partnerky Valérie Donzelli spoluscénarista, spoluherec a otec jejích dvou dětí, spisovatel Jérémie Elkaïm.

Valérie Donzelli se narodila 2. března 1973 v jihofrancouzském městečku Épinal, později zakotvila Paříži, kde začala studovat architekturu. Ve filmu prý našla mnohem větší kreativní svobodu, kterou v architektuře postrádala. Divadlo začala hrát někdy okolo roku 1994 na obecní konzervatoři v Paříži. A v té době se setkala s Jérémie Elkaïmem, který se stal jejím partnerem jak v osobním, tak profesním životě. Elkaïm jí pomohl otevřít některé dveře do světa filmu a podporoval jí v herecké dráze.

V roce 2001 se Valérie Donzelli poprvé představila v hlavní roli ve filmu MARTHA, MARTHA (2001) režisérky Sandrine Veysset, který byl tentýž rok představen v jedné ze sekcí festivalu v Cannes. Po řadě vedlejších rolí v různých komediích a seriálech, z nichž lze vypíchnout třeba ENTRE SES MAINS (2005), kde si zahrála po boku Isabelle Carré a Benoîta Poelvoorda (který měl tu „čest" jí ve filmu zabít nožem...), se do obecnějšího povědomí dostala díky účinkování ve francouzské televizní sérii CLARA PALIC (2005), ve které hrála Jeanne, nejlepší přítelkyni hlavní postavy.

Brzy pochopila, že nejlepší cesta, jak se stát velkou herečkou, je točit svoje vlastní filmy, v nichž bude hrát hlavní roli. Svůj první krátký film s dlouhým názvem o tom, jak je to pěkné v nejkrásnějším městě na světě (2007) dokonce uvedla v Cannes. Jejím prvním celovečerním filmem byla až muzikálově pojatá „královna srdcí" LA REINE DES POMMES (2009), kde už se objevila i s Elkaïmem po boku. Film si vysloužil cenu diváků na Festivalu Premiers Plans d'Angers v roce 2010, byl uveden i na MFF v Locarnu. Navzdory nízkému rozpočtu ho v kinech vidělo na 30 000 diváků, což lze označit za úspěšný debut.

Partnerská chemie na plátně fungovala, o tom je možné se přesvědčit i z filmů jako je BELLEVILLE-TOKYO (2010, režie Élise Girard) nebo řady dalších, z poslední doby je to filmový muzikál MAIN DANS LA MAIN (2012, režie Valérie Donzelli) nebo další muzikál OPIUM (2013, režie Arielle Dombasle). I když oba herci prohlašovali, že nemají ambice proniknout do pop music, hudbu mají evidentně rádi. Sama Valérie říkala, že ve svých filmech zapojuje zpěv do příběhu tam, kde se jí zdá, že by pouhé mluvení znělo příliš divadelně.

Rok 2011 byl pro kariéru Valérie Donzelli zásadním mezníkem. Natočila velmi úspěšný celovečerní snímek VYHLÁŠENÍ VÁLKY, který je takovou esencí její filmové práce (zpěv a komediální scénky nechybí ani tady). Příběh byl inspirován vlastní prožitou zkušeností filmařského páru, narodil se jim syn Gabriel, kterému bylo v útlém dětství diagnostikováno nádorové onemocnění. Donzelli i Elkaïm společně pracovali na scénáři a o svém příběhu otevřeně mluvili v nekonečném přívalu novinářských otázek. Film vyprávěný v lehce odlehčeném tónu bilancoval toto tíživé období, které mělo šťastný konec a Gabriel si ve filmu dokonce zahrál sám sebe. Celý snímek byl pojat velmi osobně a skromně, ve filmu hráli výhradně jejich přátelé a blízcí známí, natáčelo se dokonce ve stejné nemocnici. Filmu zatleskali diváci v Cannes v roce 2011, vyhrál hlavní cenu na filmovém festivalu v Cabourg v Normandii a po řadě ocenění a nominací doputoval do americké distribuce, až se mu podařilo v roce 2012 získat oficiální francouzskou nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný film, ale do finále už se nedostal.

V roce 2013 byla Valérie Donzelli součástí poroty MFF v Locarnu, předsedala i porotě American Film Festival ve francouzském městečku Deauville. Ve stejném roce si zahrála v koprodukční retrokomedii LES GRANDES ONES (2013) švýcarskou rozhlasovou reportérku kličkující se svými výstředními spolupracovníky revolučním Portugalskem. Role jí byla psána přímo „na tělo". Tenhle film pěkně vystihl její komediální i dramatický potenciál a prokázal, že Valérii Donzelli nedělá problém udělat si ze sebe legraci a navzdory své roztržitosti si zachovat přirozenou krásu příjemné Francouzky, od které lze ještě čekat mnoho zajímavého. S Jérémie Elkaïmem se podle všeho rozešli, ale stále mají blízký vztah.

Lukáš "tidwell" Holeček

Herecká filmografie

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Producentská filmografie

Filmy

2016 Dans la forêt

Skladatelská filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky