foto

Krista Nell

  • nar. 21.1.1946
    Wien, Rakousko
  • zem. 19.6.1975 (29 let)
    Roma, Itálie

Biografie

V Rakousku se roku 1946 narodila dívenka Doris Kristanel, která se v období let 1965 až 1975, proslavila zejména v italské kinematografii pod jménem, upraveným z jejího příjmení, Krista Nell. Přesné datum jejího narození není známo, i když některé informace vedou k datu 19. června, ale jelikož je to rovněž datum jejího úmrtí, nelze brát tyto informace moc věrohodně.

Ve své krátké jedenáctileté kariéře stačila ztvárnit 37 rolí. Natáčela v Itálii, Francii, Německu, Španělsku, Velké Británii, ale třeba i v Lucembursku. Začínala ve Francii a pak se přestěhovala do Říma. Itálie se stala jejím filmovým i soukromým domovem. Hned úvod kariéry přinesl natáčení s Belmondem a to v komedii známé dobře i u nás, BLÁZNIVÝ PETŘÍČEK (PIERROT LE FOU) – 1965. Ve dvou následných filmech MASSACRE POUR UNE ORGIE (1966) a LA BOURSE ET LA VIE (1966), hrála pod jménem Christa Nelli. Prvně uvedený film byl příležitostí k roli Marion, ve filmu o vyšetřování obchodu s dívkami, drogami a životu v nevěstincích. Pro další snímky již používala pseudonym Krista Nell či výjimečně své pravé jméno.

Koncem šedesátých let, pak hrála ve spaghetti westernech jako UNO DIN PIÚ ALL´INFERNO (1967), SPARA, GRINGO, SPARA (1967), ARRIVANO DJANGO E SARTANA….E LA FINE (1970), či úspěšný BLINDMAN (1971), kde se objevuje jako jedna z padesáti nevěst.

Na počátku sedmdesátých let nechyběla Krista v populárních „giallo“ filmech. Byla jednou z hereček tohoto žánru, s tělem za které se nemusela stydět a také se nestyděla. Jako Renata hrála například v giallu RIVELAZIONI DI UN MANIACO SESSUALE AL CAPO DELLA SQUADRA MOBILE (1972) nebo jako Sonia v DELITTO D´AUTORE (1974). Své krásné tělo ukázala také v komedii ze života prostitutek PROSTITUZIONE (1974). V roce 1972 natáčela také s miláčkem žen Alainem Delonem a to ve snímku PRVNÍ KLIDNÁ NOC (LA PRIMA NOTTE DI QUIETE).

Poslední rolí Kristy byla Cora v mysteriózním hororu LA SANGUISUGA CONDUCE LA DANZA (1975). Jako v té době populárním snímky podobného tématu, se i tento příběh točil kolem starého hradu, kletby a hlavně je snímek plný nahých ženských těl, milostných scén, včetně těch lesbických. V tomto filmu se v hlavní roli Sybil objevila Femi Benussi. Původně byla tato role určena právě pro Kristu Nell, ale její zdravotní stav nakonec „poslal“ Kristu jen do role vedlejší. Fyzická kondice Kristy už nebyla příliš dobrá a o několik měsíců po natáčení podlehla Krista Nell zákeřné leukémii. Zemřela 19. června 1975 v pravděpodobně nedožitých 29 letech. Jejím přítelem byl herec Ettore Manni, který se zastřelil, pravděpodobně nešťastnou náhodou, v 52 letech roku 1979. Třeba to nešťastná náhoda nebyla.

Petr "Hennes" Hennebichler

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky