foto

Jack Nitzsche

  • nar. 22.4.1937
    Chicago, Illinois, USA
  • zem. 25.8.2000 (63 let)
    Hollywood, Los Angeles, California, USA

Biografie

Americký hudební skladatel a aranžér Jack Nitzsche se narodil jako Bernard Alfred Nitzsche 2. dubna roku 1937 v Chicagu. Vyrůstal na farmě Newaygo v Michiganu a ve svých osmnácti letech se jako nadějný jazzový saxofonista přesunul do Los Angeles. Posléze se dal dohromady s producentem a zpěvákem Sonnym Bonem. Napsal s ním píseň "Needles and Pins" pro zpěvačku Jackie DeShannon, která ho představila hudebnímu světu a později se dočkala mnoha cover verzí, mj. od Cher nebo The Ramones. Později pracoval s celou řadou hudebníků, převážně popového a rockového charakteru. Spojil se i s excentrickým hudebním producentem Philem Spectorem, skupinou The Rolling Stones či písničkářem Neilem Youngem.

V sedmdesátých letech měl Jack Nitzche problémy s depresemi a závislostí na prášcích. Rozkmotřil se s Neilem Youngem a kvůli útočnému textu jedné své písně měl potíže s labelem Reprise Records. Zlé období vyvrcholilo roku 1979, kdy byl Nitzche zatčen za napadení své přítelkyně.

Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let produkoval Jack Nitzche tři alba Willyho DeVilla, o němž prohlásil, že se jedná o nejlepšího zpěváka, s nímž kdy spolupracoval.

V sedmdesátých letech se rovněž začal více soustředit na filmovou hudbu, která mu roku 1976 vynesla nominace na ceny Grammy a Oscar za soundtrack k filmu PŘELET NAD KUKAČČÍM HNÍZDEM (1975). Jeho největším filmovým úspěchem byla hudba ke snímku AN OFFICER AND A GENTLEMAN (1982). Za samotný soundtrack získal nominace na ceny BAFTA a Oscar, píseň "Up Where We Belong" mu už obě ceny vynesla, obdržel navíc i Zlatý glóbus. Ocenění za nejlepší píseň sdílel s Willem Jenningsem a muzikantkou Buffy Sainte-Marie, s níž spolupracoval již dříve na folkovém albu She Used to Wanna Be a Ballerina (1970) a která se počátkem osmdesátých let stala jeho ženou. Z Nitzcheho hudební kariéry u filmu jistě stojí za vypíchnutí ještě práce na VYMÍTAČI ĎÁBLA (1973), STARMANOVI (1984) nebo POMSTĚ (1990).

Jeho kariéru definitivně ukončila mozková mrtvice roku 1998. O dva roky později zemřel v hollywoodské nemocnici Queen of Angels po opakovaných potížích s průduškami na zástavu srdce.

Zajímavost: Narodil se ve stejný den i rok jako Jack Nicholson, s nímž se setkal při natáčení filmu Přelet nad Kukaččím hnízdem.

-bad-mad-wolf-

Herecká filmografie

Filmy

1986 Whoopee Boys, The

Host

TV pořady

1983 The 55th Annual Academy Awards (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(50)