foto

Yann Tiersen

  • nar. 23.6.1970 (50 let)
    Brest, Bretaň, Francie

Biografie

Narodil se 1970 v Brestu, od čtyř let se učil hrát na klavír a od šesti let na housle. V Rennes studoval hru na housle a klavír do čtrnácti let a později působil jako dirigent. V osmdesátých letech ho ovlivnila vlna rocku a post-punku. Yann piloval své hudební dovednosti, hrál s několika skupinami na místní rockové scéně a sbíral tak mnoho dalších zkušeností pro svoji tvorbu. Když se jeho skupina o několik let později rozpadla začal nahrávat hudbu sólo. V jeho prvních skladbách prolíná žánry, jako jsou folk, šanson a valčík s mnoha různými nástroji jako viola, akordeon, klavír, xylofon a mnoha dalšími.

Netrvalo dlouho a začal komponovat hudbu pro krátkometrážní filmy, mezi které patří HOMME AUX BRAS BALLANTS, L' (1997) a CYCLOPE DE LA MER, LE (1999). Mezi tím vytvořil i hudbu pro film VYSNĚNÝ ŽIVOT ANDĚLŮ (1998). Na vrchol své kariéry se ale dostal až v roce 2001, když ho režisér Jean-Pierre Jeunet požádal o složení hudby k filmu AMÉLIE Z MONTMARTRU (2001), ve kterém střídal hru na akordeon a klavír. Soundtrack se stal jedním z nejuznávanějších v celé Evropě. Nahrávek se prodalo přes 200 000 kusů. Tím jeho práce pro film nekončí. Wolfgang Becker ho přizval ke spolupráci na snímku GOOD BYE, LENIN! (2003), jehož hudba se stala rovněž velice známou a uznávanou.

Jeho hudba si získala obdiv a uznání u mnohých posluchačů po celém světě. Ovládá hru na více nástrojů a při svých koncertech diváky ohromuje zvládáním dvou nástrojů najednou.

Gerret

Skladatelská filmografie

Herecká filmografie

Dokumentární

2019 Yann Tiersen dans Release Party (TV film)
2006 Yann Tiersen - On Tour (koncert)
2005 Yann Tiersen - La Traversée

Host

TV pořady

2000 On ne peut pas plaire à tout le monde (TV pořad)
1985 Victoires de la musique (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(2 915)