foto

Raoul André

  • nar. 24.5.1916
    Rabat, Maroko
  • zem. 4.11.1992 (76 let)
    La Garenne-Colombes, Francie

Biografie

Francouzský režisér Raoul André natočil třicet filmů, většina z nich sice propadla u kritiky, na druhou stranu je ale provázel poměrně velký úspěch u diváků, jak už to ostatně bývá. André pocházel z rodiny státního úředníka a narodil se v bývalé francouzské kolonii v Maroku, další léta pak strávil ve Francouzské Indočíně, nakonec se rodina vrátila do Francie. Raoul André původně studoval práva, pak ale přešel na Conservatoire des arts et métier, kde absolvoval filmový obor.

Od počátku třicátých let působil André jako pomocná síla u filmových režisérů, za války se propracoval k postu asistenta režie a pracoval například s Mauricem Cammage. Až po válce se odhodlal k vlastní samostatné režii a v rychlém sledu realizoval ve druhé polovině 40. let tři filmy, první z nich bylo venkovské melodrama o nerovné lásce OBEC HNĚVU (Le village de la colere, 1947). Již ve svých počátcích začal do hlavních rolí obsazovat mladou herečku Louise Carletti (1922-2002), svou pozdější manželku, jeho první filmy na postu producenta zaštítil režisér André Hugon.

Úzkou spolupráci navázal v padesátých letech se spisovatelem a scénáristou Raymondem Caillavou, jejich společným dílem bylo celkem osm filmů. Svými filmy pomáhal Raoul André budovat popularitu mladých herců, za všechny jmenujme Nicole Courcel, Philippa Lemaire nebo Raymonda Pellegrina. Týká se to samozřejmě i Louise Carletti, která vytvořila jednu z hlavních rolí ve dvou na sebe navazujících kriminálních komediích KOČKY NASTOLUJÍ PRÁVO (Les pépées font la loi, 1955) a KOČKY V TAJNÝCH SLUŽBÁCH (Les pépées au service secret, 1956); oba tyto filmy dosáhly ve své době značné divácké obliby. Mezi natáčením těchto filmů se Raoul André s Louise Carletti v prosinci 1955 oženil.

Během šedesátých let z Andrého tvorby vynikají další divácké triumfy, dva filmy s postavou agenta Jeffa Gordona, jehož hrál Eddie Constantine (JEFF GORDON, TAJNÝ AGENT – Des frissons partout, 1964; DÁMY SE PŘIPOJÍ – Ces dames s΄en melent, 1965). Kromě kriminálního žánru s nádechem parodie točil Raoul André také filmy vyloženě veseloherní, a to ve spolupráci s oblíbenými komiky té doby jako byli Darry Cowl nebo Francis Blanche, později to byl také Jean Lefebvre (TAKOVÝ PŘÍJEMNÝ CHLAPÍK – Le bourgeois gentil mec, 1968). V pozdější době ale začal zájem o jeho filmy klesat, mimo jiné to souviselo s nástupem nové generace tvůrců nové vlny, kteří zavrhovali tradiční filmařské postupy starších režisérů. Snad i proto své poslední filmy ze sedmdesátých let natočil André pod pseudonymem Jean Le Vitte, jednalo se navíc o pokleslý erotický žánr.

Z manželství s Louise Carletti měl Raoul André dceru Ariane (*1957), která je televizní moderátorkou, herečkou a také zpěvačkou. Raoul André zemřel následkem nádorového onemocnění v Paříži 4. listopadu 1992 ve věku 76 let.

Pavel "argenson" Vlach

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky