foto

Pierce Brosnan

  • nar. 16.5.1953 (67 let)
    Navan, hrabství Meath, Irsko

Biografie

„Je dobrý nápad, zakomponovat trochu z Bonda do všech vašich jednání.“
 
Nemusí být ověnčen mnoha prestižními cenami, a přece může být považován za toho pravého filmového hrdinu, kterého zná celý svět. Symbolem právě takové formy úspěchu je Pierce Brosnan. Sympatický a pohledný zachránce světa, pro většinu lidí akceptovatelný v roli Jamese Bonda, a kdo ví proč, asi nejvíce pro jinak skalní fanoušky Conneryho. Fenomén filmových bondovek prostupuje mnoha etapami Pierceova života. V nejrůznějších formách se nacházejí na každém kroku biografie dvaapadesátiletého Ira s americkým občanstvím.
 
Život jako vystřižený z romantického filmu, až po okraj naplněný smutnými záblesky i velkými úspěchy. To všechno určitým způsobem také patří k postavě Jamese Bonda, jehož charakter se s každým novým představitelem posouval určitými směry. Jeho matce bylo sotva devatenáct, když se Pierce narodil. Krátce před tím se provdala za jeho otce, který ale rodinu brzy opustil. Od čtyř let vyrůstal u prarodičů v Irsku, protože jeho matka musela v Londýně pracovat. Osnova příběhu, jako z časů středověké Anglie, špinavých uliček, chudých dětí a přísně katolických rodin, které nehodlaly akceptovat představu rozpadlé rodiny nebo přijmout dítě z ní pocházející, pokračovala. Bylo mu šest a oba prarodiče zemřeli, takže putoval od jedněch příbuzných k druhým. V jeho deseti si ho matka mohla vzít k sobě do Londýna. 12. srpna 1964 poprvé opustil Irsko a přiletěl do Velké Británie, tedy v den, kdy zemřel Ian Fleming, autor bondovek. Ve stejném roce ho matčin manžel vzal do kina na Goldfingera.  Pierce Brosnan spatřil první film o tajném agentovi a zamiloval si kino, jež do té doby neznal. Ve skrytu duše a svého osamělého dětského světa se rozhodl stát se hercem. Zdá se, že silnější vztah k matce už nevybudoval, protože v šestnácti opustil rodinu i školu a šel vlastní cestou. S pouličními divadelními spolky cestoval po Anglii. Ve dvaceti se rozhodl pro profesionální zásah do svého hereckého umění a tři roky věnoval studiím v londýnském Drama Centre. Jeho učitelem dramatu byl tentýž tanečník Yat Malmgren, který byl učitelem už Seana Conneryho v padesátých letech. Nakonec Pierce Brosnan s úspěchem debutoval na divadelních jevištích v Londýně.
 
V mlhavém Londýně se setkal s australskou herečkou Cassandrou Harris a den po vánočních svátcích roku 1980 se vzali. Brosnan posléze adoptoval dvě děti z Cassandřina předchozího manželství, Charlotte (1972) a Christophera (1973), protože jejich otec za pár let zemřel. Tři roky se objevoval v nepatrných domácích filmech, než se na přání manželky přestěhovali do USA. Cassandara Harris, bondgirl agenta 007 v podání Rogera Moorea z Len pre tvoje oči, jen mimochodem představila svého muže producentovi kultovní série Albertu Broccolimu. Začalo Piercovo šťastné období, díky rodině získal stabilitu, kterou dosud nepoznal a v roce 1983 se narodil jejich syn Sean. „Život byl skvělý, mohl jsem být vším, čím jsem chtěl a já chtěl být ve filmech,“ popsal své začátky v Californii. Zatímco většina začínajících herců se v Hollywoodu těžko prosazuje, Pierce měl s první rolí pořádné štěstí.
 
Dříve, než se stal britským agentem, byl totiž pro všechny soukromým detektivem Remingtonem Steelem ve stejnojmenném seriálu z osmdesátých let. Populárního Steelea z paměti diváků už dávno vytlačil mnohem zásadnější stín agenta 007, přesto se v něm dají vystopovat zajímavé odkazy. Detektiv Steele miloval a dobře znal klasické filmy. V epizodě z roku 1983 připodobňuje právě řešený případ k původnímu snímku Aféra Thomasa Crowna (1968) s Faye Dunaway a Stevem McQueenem. O šestnáct let později si Brosnan zahrál Thomase Crowna ve stejnojmenném remakeu, který už produkovala jeho společnost Irish DreamTime. V roce 1986 se opět střetl s Bondem, který jej od dětství nepřestával pronásledovat. Tentokrát v té nejzřetelnější podobě. Dostal nabídku na roli Jamese Bonda v Dych života (1987). Měl však stále smlouvu na Remington Steele a tak musel odmítnout. Ve filmu si místo něj zahrál Timothy Dalton a Brosnan tenkrát nemohl tušit, zda se někdy příležitost vrátí. Později se dal slyšet, že v době první nabídky ještě nevypadal dost zajímavě pro tenhle typ role. Z velké části měl pravdu. Dostat se k té pravé tváři vyžaduje jistý čas. Nedá se to urychlit a někteří muži jsou nejcharismatičtějšími právě až po čtyřicítce. Bohužel, tenhle pravý čas, k němuž dozrají, jako dobré víno nelze zastavit a po čase se z nich stávají sice stále charismatičtí, ale starší, v akčních rolích méně vzrušující pánové. Což pomalu ale jistě začíná být případem dnešního Pierce Brosnana. Přesto ještě ani zdaleka nevypadá na člověka, který by už měl sbírat ocenění za dlouholeté přínosy kinematografii nebo čestné doktoráty - a přece je sbírá. V roce 2002 to bylo ocenění za dlouholetý přínos z Filmového festivalu v Chicagu, o rok později přibyl čestný doktorát z Dublinu a vloni z irské univerzity Cork. Smiřme se s tím, že Pierce Brosnan je ve snad ve všem nelogická, leč žijící forma filmové hvězdy.
 
„Znáte svoji cenu, jako herce, ale potřebujete mít práci.“
 
V druhé polovině osmdesátých let ho ale pomalu začalo opouštět štěstí, Remington Steele byl nakonec v roce 1987 zastaven, takže Dych života si musel nechat ujít téměř zbytečně. Začal se objevovat v nejrůznějších televizních filmech a seriálech, které dnes nikdo nezná. S výtkami na nedokonalé tituly v jeho filmografii byste ale moc nepochodili. Pierce je připraven vytáhnout vzpomínky na tu dobu, kdy bral všechny role, aby mohl platit účty. Smutné části „romantického filmu ze života Pierce Brosnana“ vyvrcholily o Vánocích 1991. Den po jedenáctém výročí jejich svatby mu zemřela jeho milovaná manželka na rakovinu. Pierce se z rány těžko vzpamatovával a rozhodl se, že už se nikdy neožení. Následující tři roky se věnoval malování obrazů, jejichž výtěžek putoval na výzkum rakoviny. Mezitím hrál v dalších nepodstatných televizních filmech nebo menší komediální role, jako tu v Mrs. Doubtfire – Otec v sukni. Komediální schopnosti předvedl taky v Dve tváre lásky a Mars útočí.
 
Do stylu amerických filmových hrdinů sice dobře zapadl, ale snad díky svému irskému původu byl ještě zajímavějším. Hned jak si to producenti uvědomili, začít chytat role expertů na výbušniny (Živá rozbuška) a bojovat s atomovými bombami v amerických vlacích (Vlak smrti). Na ně navázal filmy oslavujícími především přírodu, tedy titulní rolí v dobrodružném snímku Robinson Crusoe a rolí ve svém oblíbeném Indiánovi, kde zazní věta, že muž se stal tím, o čem snil. Vzhledem k tomu, že Pierce se ve svém snění vracel do dětství v Irsku, kde v roce 1964 objevil lásku k filmu, sám spatřoval paralelu mezi Indiánem a svým životem. Přesně uprostřed devadesátých let James Bond opět vpadl do Brosnanova života. A tentokrát už neodešel. V listopadu roku 1995 se konala premiéra Zlatého oka, bondovského filmu kde hlavní roli ztvárnil černovlasý, modrooký Ir. Poslední klasický filmový hrdina přešel do naší doby, další generace ho přijaly a získal pro ně tvář Pierce Brosnana. S každým svým představitelem se charakter Bonda lehce mění. Říká se, že s Brosnanem získal smysl pro humor a větší nadhled. V pozadí toho se určitě stal více lidským a romantickým hrdinou. Po úspěchu Zlatého oka mu bylo svěřeno ztvárnit nejslavnějšího agenta všech dob ještě třikrát (Zajtrajšok nikdy nezomiera, Jeden svet nestačí, Dnes neumieraj). Dvacátá bondovka v pořadí, Dnes neumieraj se stala divácky nejúspěšnějším filmem ze série, celosvětově vynesla téměř půl biliónu $.
 
„Vím, že většina herců říká něco jiného, ale já mám rád milostné scény.“
 
Po smrti Cassandry se začal více zajímat o umění, ekologii, spolupracovat s nejrůznějšími nestátními, dobročinnými organizacemi. V roce 1994 při ekologické kampani v Mexiku narazil na novinářku Keely Shaye Smith a zamiloval se. Tři roky na to se jim narodil syn Dylan Thomas a v roce 2001 druhý syn, Paris Beckett. Věkový rozdíl mezi nevlastní dcerou Charlotte a nejmladším synem Parisem tak byl skoro třicet let, ale Pierce se odmítal znovu oženit. Souhlas dětí s novým manželstvím byl pro něj důležitý už proto, že jeho matka se kdysi znovu provdala, až když se Pierce se situací smířil. Slavní rodiče, pro které je rodina důležitá, občas mívají problémy s dětmi, a tak Brosnan musel před časem přečkat výtržnosti syna Chrise a autonehodu syna Seana. Více ho potěšila Charlotte, díky níž se v roce 1998 stal dědečkem. Potom zase přišlo na řadu pokojnější období a uprostřed horkého léta roku 2001 se v Irsku oženil s Keely Shaye Smith.
 
Nechce se stát hercem jedné role a jeho široké zájmy to jen potvrzují. Miluje vážnou hudbu, dobré víno, kubánské doutníky, silná auta, poklidné rybaření, pohodlné zahrady a v té své hlavně růže. Už dlouho se věnuje malování i kreslení a v každou volnou chvíli, kdy netočí, je prý k zastižení za malířským stojanem. Se svojí ženou se rádi realizují ve sbírání maleb, fotografií nebo sochařských děl. Postava sympatického milionáře Thomase Crowna (Aféra Thomasa Crowna), sběratele obrazů, tolik milujícího umění a dobrodružství mu je očividně hodně blízká. Zlodějské části ale raději svěřuje do rukou svých hrdinů na plátně. Takže v jeho podání Crown elegantně uloupí Monetův obraz z Metropolitního muzea a Max Burdetta z Po západe slnka je sice zloděj v důchodu, ale neodolá a musí ukrást třetí Napoleonův diamant po západě slunce. Pierce Brosnan se ale zapojuje také do projektů mnohem méně okázalých. Jeho hlas zaznívá z dokumentárních filmů třeba o delfínech. Oceánští savci jsou dalším společným zájmem Pierce a jeho druhé ženy. Vypravěč dokumentů o životě oceánu je vášnivým ochráncem přírody, propagátorem mnoha ekologických organizací, přesto to dlouho nevydrží bez svých přitažlivých, stárnoucích zlodějů a tak se napřesrok opět sekáme s Thomasem Crownem. Brosnan ho hodlá oživit v připravovaném The Topkapi Affair, vzniklém z kombinace Amblerova románu The Light of Day a filmu Topkapi (1964). Snad se oživovací proces zdaří a my se budeme bavit v novém příběhu s už prošedivělým Piercem Brosnanem.

Jana "Jeanne" Krátká

Herecká filmografie

Filmy

2020 Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
False Positive
H-Block
2019 The Thomas Crown Affair 2
Untitled Pierce Brosnan/Jack Orman Project (TV film)
2018 Mamma Mia! Here We Go Again
Poslední zúčtování
Spinning Man
The King's Daughter
The Pig on the Hill - vyp.
2017 Stopy spravedlnosti
The Only Living Boy in New York
2016 I.T.
Urge
2015 A Christmas Star
Poslední přežije
Převrat
2014 Dlouhá cesta dolů
Láska po anglicku
November Man
2013 Manželská rána
U Konce světa
2012 Svatba mezi citróny
2011 Nechápu, jak to dokáže
Pytel kostí (TV film)
Ďáblova ruka
2010 Muž ve stínu
Nezapomeň na mě
Percy Jackson: Zloděj blesku
2009 Dar
2008 Lokomotiva Tomáš: Velký objev
Mamma Mia!
2007 Klub vyděračů
Manželská klec
2006 Muž proti muži
2005 Matador
2004 Když se setmí
Zákon přitažlivosti
2002 Dnes neumírej
Evelyn
2001 Agent z Panamy
1999 Aféra Thomase Crowna
Indián
Jeden svět nestačí
Zápas
1998 Kouzelný meč - Cesta na Camelot
Synovec
1997 Robinson Crusoe
Rozpoutané peklo
Zítřek nikdy neumírá
1996 Dvě tváře lásky
Mars útočí!
Zmizení Kevina Johnsona
1995 Noční hlídka (TV film)
Zlaté oko
1994 Milostná aféra
Nemluv s cizinci (TV film)
1993 Mrs. Doubtfire - Táta v sukni
Přetržené řetězy (TV film)
V pasti lásky
Vlak smrti (TV film)
1992 Exploze
Trávníkář
1991 Akademický zločin (TV film)
Oběť lásky (TV film)
1990 Pan Johnson
1989 Cesta kolem světa za 80 dní (TV film)
Loupež (TV film)
1988 Podvodníci
Taffin
1987 Čtvrtý protokol
1986 Kočovníci smrti
1980 Carpathian Eagle, The (TV film)
Dlouhý Velký pátek
Murphy's Stroke (TV film)
Rozbité zrcadlo
1979 Resting Rough

TV seriály

2019 The Son (TV seriál)
Legend (S02E10)
The Bear (S02E09)
All Their Guilty Stains (S02E08)
další epizody (10)
2017 The Son (TV seriál)
Scalps (S01E10)
The Prophecy (S01E09)
Honey Hunt (S01E08)
další epizody (10)
2001 Simpsonovi (TV seriál)
Speciální čarodějnický díl (S13E01)
1988 Panský dům (TV seriál)
1987 Remington Steele (TV seriál)
Steeled with a Kiss: Part 2 (S05E05)
Steeled with a Kiss: Part 1 (S05E04)
Steele Hanging in There: Part 2 (S05E03)
další epizody (5)
1986 Remington Steele (TV seriál)
Bonds of Steele (S04E22)
Steele Alive and Kicking (S04E21)
Beg, Borrow or Steele (S04E20)
další epizody (13)
1985 Měsíční svit (TV seriál)
Remington Steele (TV seriál)
Dancer, Prancer, Donner and Steele (S04E09)
Coffee, Tea or Steele (S04E08)
Premium Steele (S04E07)
další epizody (20)
1984 Remington Steele (TV seriál)
Let's Steele a Plot (S03E11)
Breath of Steele (S03E10)
Cast in Steele (S03E09)
další epizody (23)
1983 Remington Steele (TV seriál)
My Fair Steele (S02E10)
Steele Knuckles and Glass Jaws (S02E09)
Scene Steelers (S02E08)
další epizody (22)
1982 Nancy Astor (TV seriál)
Remington Steele (TV seriál)
Steele Trap (S01E10)
In the Steele of the Night (S01E09)
Your Steele the One for Me (S01E08)
další epizody (10)
1981 Manionové v Americe (TV seriál)
1980 Hammer House of Horror (TV seriál)
Profesionálové (TV seriál)
Nebezpečné sporty (S04E08)

Dokumentární

2020 Cane Fire - a.z.
2019 Die Pierce Brosnan Story (TV film)
Niall Tóibín - Everyman
2014 Autopsy: The Last Hours Of (TV seriál) - a.z.
Já, Steve McQueen
Lennon or McCartney - a.z.
2010 Životní cesta Jane Goodallové
2009 Oceány - vyp.
2008 ABBA: Mamma Mia! Story (TV film)
2007 Happy Birthday Elton! From Madison Square Garden, New York (koncert)
True Bond (TV film)
2006 Boffo! Tinseltown's Bombs and Blockbusters
Jean-Michel Cousteau: Podmořské dobrodružství (TV seriál)
Velké finále
Whaledreamers
2005 Before, During and 'After the Sunset'
2003 Christmas from Hollywood - a.z.
Inside 'Die Another Day'
Tajemství oceánu
2002 Best Ever Bond (TV film)
Bondovy dívky jsou věčné (TV film)
Hollywood, Inc. (TV seriál)
Premiere Bond: Die Another Day (TV film)
2001 Human Face, The (TV seriál)
Perfect Fit, The
2000 Building the Impossible: The Seven Wonders of the Ancient World (TV film)
Dolphins
Dávejte pozor, 007
Ian Fleming: 007's Creator
1999 And the Word Was Bond
Making of 'The World Is Not Enough', The
Příběh Jamese Bonda (TV film)
1997 Highly Classified: The World of 007
James Bond: Shaken and Stirred (TV film)
Secrets of 007: The James Bond Files, The (TV film)
The Directors (TV seriál)
1996 Lights, Camera, Action! A Century of the Cinema: A Star Is Born (TV film)
1995 Behind the Scenes with 'Goldfinger'
In Search of James Bond with Jonathan Ross (TV film)
World of 007, The (TV film)
1991 Robin Hood: The Myth, the Man, the Movie (TV film)
1990 Happy Birthday, Bugs!: 50 Looney Years (TV film)
1988 Telenoticias (TV seriál)
1987 Biography (TV seriál)
1986 NBC 60th Anniversary Celebration (TV film)
1983 Bonds Are Forever - a.z.

Hudební videoklipy

1997 Moby - James Bond Theme (hudební videoklip) - a.z.

Producentská filmografie

Host

TV pořady

2020 77th Golden Globe Awards (TV pořad)
2017 The 74th Golden Globe Awards (TV pořad)
2015 The Late Show with Stephen Colbert (TV pořad)
2014 Stand Up to Cancer (TV pořad)
2012 Zlatý Glóbus 2012 (TV pořad)
2011 Zblízka (TV pořad)
2010 Conan (TV pořad)
2009 Zlatý Glóbus 2009 (TV pořad)
2007 BAFTA Film Awards 2007 (TV pořad)
2006 Sean Connery - pocta za celoživotní dílo (TV pořad)
2005 Made in Hollywood (TV pořad)
2004 Saturday Night Live: The Best of Will Ferrell - Volume 2 (TV pořad)
Tavis Smiley (TV pořad)
The 76th Annual Academy Awards (TV pořad)
2003 Hollywoodská setkání (TV pořad)
Show Ellen DeGeneresové (TV pořad)
2002 James Bond: A BAFTA Tribute (TV pořad)
Judi Dench: A BAFTA Tribute (TV pořad)
2000 The Tom Green Show (TV pořad)
1997 Leute heute (TV pořad)
1996 American Film Institute Salute to Clint Eastwood, The (TV pořad)
The Daily Show (TV pořad)
1992 Gomorron (TV pořad)
Noční Show Jaye Lenoe (TV pořad)
1985 The 37th Annual Primetime Emmy Awards (TV pořad)
1984 Cinema 3 (TV pořad)
1981 Entertainment Tonight (TV pořad)
1976 Great Performances: Dance in America (TV pořad)
1971 Film '72 (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(1 222)