foto

Michel Magne

  • nar. 20.3.1930
    Lisieux, Francie
  • zem. 19.12.1984 (54 let)
    Cergy-Pontoise, Francie

Biografie

Angelika a Fantomas – to jsou dvě legendární filmové série pyšnící se neméně legendární hudbou, jíž francouzskou kinematografii obohatil významný skladatel Michel Magne. Narodil se do prosté a početné rodiny ve městě Lisieux v severní Francii. Od dětství hrál na klavír, později se zdokonaloval hrou na varhany v katedrále ve svém rodišti. Hudební vzdělání získal po druhé světové válce na konzervatořích v Caen a v Paříži, mezitím si na studia přivydělával hrou na klavír. Povinnou službu v armádě absolvoval ve vojenské kapele, potom s přáteli založil vlastní hudební skupinu, která se soustředila na experimenty s elektronickou hudbou, Magne sám se věnoval studiu akustiky.

Se svými experimenty nenacházel Magne příliš pochopení u posluchačů ani u odborníků, k další práci jej ale povzbuzovali přátelé. Koncertoval, natáčel gramofonové desky a jako pětadvacetiletý složil svou první filmovou hudbu, a sice k dnes zapomenutému dramatu ŽIVÁ BOLEST (Le pain vivant, 1955). Dostal také příležitost komponovat pro divadlo, opět ovšem s malým ohlasem ve Francii, zatímco první vavříny začal sklízet v zahraničí. Začal spolupracovat s později známými hudebníky, znovu točil desky a koncertoval, až počátkem šedesátých let prorazil poprvé se svým vystoupením do televize.

K práci pro film se Magne vrátil znovu až po několika letech od svého debutu, počátkem 60. let složil hudbu k několika dnes již zapomenutým filmům, výrazněji se prosadil s nabídkou Henriho Verneuila, kdy napsal part k filmu OPICE V ZIMĚ (Un singe en hiver, 1962), neméně zásadní byla práce pro Rogera Vadima a jeho film LÁSKA NA POLŠTÁŘI (Le repos du guerrier, 1962). Následně se nabídky začaly jen hrnout, Magneho oslovovali slovutní režiséři jako Edouard Molinaro, Costa-Gavras, Georges Lautner nebo Christian-Jaque. Pracoval znovu i v zahraničí a americký film GIGOT (1962) pro něj znamenal nominaci na Oscara za hudbu.

Před pokračováním o profesní kariéře Michela Magne je nutno nyní obrátit pozornost také k jeho soukromí. Při natáčení v Holandsku se seznámil s tanečnicí Monique Vence, která se v roce 1960 stala jeho manželkou. Výnosy z dosavadní činnosti umožnily Magnemu koupit v polovině šedesátých let zámek Chateau d'Hérouville, z nějž časem vybudoval luxusní sídlo (později si zde zřídil i nahrávací studio), kde pořádal legendární večírky pro přátele. V této době si Magne také mimo jakoukoli tvůrčí koncepci stanovil náročný úkol složit hudbu k deseti filmům ročně.

Stěžejním datem v Magneho životní i profesní dráze byl rok 1964. Nabídky od Andrého Hunebella a Bernarda Borderie vybičovaly skladatele k životnímu výkonu a zkomponoval hudbu pro celou sérii Angeliky (1964-1968) a tři pokračování dobrodružných komedií o Fantomasovi (1964-1967). S hudbou k těmto filmům dosáhl Magne celoevropského úspěchu, zdaleka se však nejednalo o jedinou jeho práci, protože právě toto bylo období, kdy skutečně skládal k deseti filmům každý rok (někdy i více). Mimo Fantomase a Angeliku můžeme zmínit opětovnou spolupráci s Rogerem Vadimem (BARBARELLA, 1968) nebo hudební doprovod k filmu KRÁSKA DNE (Belle de jour, 1967).

Počátkem sedmdesátých let začal Magne vlastní tvorbu omezovat. Zcela propadl svému nahrávacímu studiu, které neustále zdokonaloval a pronajímal je i světoznámým umělcům, založil také vlastní nahrávací společnost. Začaly se ale kumulovat problémy s autorskými právy a majetkovými nejasnostmi a značnou část 70. let strávil Magne v soudních síních. Mezitím jej také opustila první manželka a v roce 1972 se podruhé oženil (z obou manželství měl celkem tři děti). Dlouholeté spory jej nakonec donutily prodat jeho venkovské sídlo i s nahrávacím studiem, načež se s rodinou usadil v Paříži. Vrátil se znovu ke komponování hudby, jeho poslední významnou prací byla kompozice pro čtyřdílný televizní seriál BÍDNÍCI (Les misérables, 1982).

Přes nové úspěchy a vydání dvou desek Michel Magne počátkem 80. let spíše živořil, protože se stále protahovaly majetkové problémy z minulých let a na jeho vlastní autorská práva byla uvalena exekuce. Východisko z bezútěšné situace našel Michel Magne v sebevraždě; zemřel 19. prosince 1984 ve věku 54 let.

Pavel "argenson" Vlach

Skladatelská filmografie

Filmy

1984 Emmanuelle 4
Silvestr u Boba
1983 Práskač
S.A.S. à San Salvador
Surprise Party
1982 Bídníci (TV film)
T'es folle ou quoi?
1978 Viol
1976 Néa
1974 Číňané v Paříži
1973 Complot, Le
Don Juan 73
Moi y'en a vouloir des sous
Un ange au paradis
1972 Každý je hezký, když je ušlechtilý
1971 Čtyři noci jednoho snílka
1970 Cran d'arrêt
Studený pot
1969 Diamanty
1968 Angelika a sultán
Catherine
Fleur d'oseille
I Bastardi
Seržant
Ve znamení Monte Christa
1967 A coeur joie
Fantomas kontra Scotland Yard
Johnny Banco
Nezkrotná Angelika
Un homme de trop
1966 Angelika a král
Atout coeur à Tokyo pour OSS 117
Avec la peau des autres
Estouffade à la Caraibe
Galia
Protigangová brigáda
1965 Bonne occase, La
Báječná Angelika
Coplan FX 18 casse tout
Fantomas se zlobí
Furia à Bahia pour OSS 117
Journal d'une femme en blanc, Le
Les Bons Vivants
Mission spéciale à Caracas
Par un beau matin d'été
Un mari à un prix fixe
Zločin v expresu
1964 Angelika, markýza andělů
Banco à Bangkok pour OSS 117
Fantomas
Gentleman z Cocody
Gros bras, Les
Honba na muže
La Ronde
Le Monocle rit jaune
Tajný policista
1963 Bricoleurs, Les
Cyrano a D'Artagnan
Des frissons partout
Femmes d'abord, Les
Germinal
Melodie podzemí
Méfiez-vous, mesdames!
OSS 117 se déchaîne
Povedení strejcové
Symphonie pour un massacre
Vice et la vertu, La
1962 Filles de La Rochelle, Les
Grands chemins, Les
Konga Yo
Le gorille a mordu l'archevêque
Láska na polštáři
Opice v zimě
Ďábel a desatero
1961 Laches vivent d'espoir, Les
Livreurs, Les
1960 Filles sèment le vent, Les

TV seriály

1974 Les faucheurs de marguerites (TV seriál)

Dokumentární

1961 Rodophe Bresdin

Herecká filmografie

Host

TV pořady

1971 Cadet Rousselle (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(116)