foto

Eva Dahlbeck

  • nar. 8.3.1920
    Saltsjö-Duvnäs, Švédsko
  • zem. 8.2.2008 (87 let)
    Hässelby, Stockholm, Stockholms län, Švédsko

Biografie

Byla jednou znejpopulárnějších hereček 40 - 60tých let na poli švédské kinematografie. Přestože její osobu v pozdějších letech zastínila Liv Ullman, zůstane vždy v paměti jako dvorní herečka v počátcích tvůrčí činnosti režiséra Ingmara Bergmana.

Eva Dahlbeck se narodila v malé vesnici Saltsjö-Duvnäs, nedaleko svého milovaného Stockholmu, roku 1920. Ve 40tých letech 20. století vystudovala prestižní dramatickou školu Kungliga Dramatiska Teaterns Elevskola, na jejímž poli resp. na poli Královského dramatického divadla vystupovala plných 20 let.

První významnou filmovou roli, kterou hrála i na divadelní scéně, si zahrála v historickém dramatu RID I NATT! (1942). Solidní ohlasy sklidily i její postavy ve filmech KÄRLEK OCH STÖRTLOPP (1946) a BARA EN MOR (1949). Na konci této dekády byla ve své zemi velkou divadelní a filmovou hvězdou.

Avšak vrchol její herecké dráhy nastal v 50tých letech, kdy spolupracovala na šesti filmech režírovaných Ingmarem Bergmanem, který Evu Dahlbeck označoval za "battleship of femininity", tedy volně přeloženo za "bitevník ženskosti". Nezapomenutelné role ztvárnila v Bergmannových filmech KVINNORS VÄNTAN (1952), EN LEKTION I KÄRLEK (1954), SOMMARNATTENS LEENDE, KVINNODRÖM (oba 1955) a NÄRA LIVET (1958), za který byla, společně se svými třemi hereckými kolegyněmi, tentíž rok oceněná cenou za nejlepší hereckých výkon na festivalu v Cannes.

Eva si v několika filmech zahrála s další velkou švédskou filmovou hvězdou Gunnarem Björnstrandem. Jejich společné role byly často přirovnány k americkému duu Cary Grant-Katherine Hepburn. V 60tých letech pomalu opouštěla filmovou scénu a začala se věnovat psaní novel a básnické tvorbě. Poslední filmovou roli ztvránila v roce 1970 v dánsko-švédském snímku TINTOMARA.

Jejím manželem byl letecký důstojník Sven Lampell, se kterým měla 2 syny. Umírá roku 2008 v požehnaném věku 87 let ve Stockholmu.

Vencisak

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace