foto

Victor Sjöström

  • nar. 20.9.1879
    Silbodal, Värmlands län, Švédsko-norská unie
  • zem. 3.1.1960 (80 let)
    Stockholm, Stockholms överståthållarskap, Švédsko

Biografie

Švédský herec, scénarista a režisér Victor Sjostrom se narodill v roce 1879. Po smrti matky vyrůstal ve Stockholmu u příbuzných. Svoji profesionální uměleckou dráhu zahájil jako šestnáciletý mladík u kočovné divadelní společnosti. Po dlouholeté divadelní praxi našel v roce 1912 uplatnění u filmové výrobny Svenska Bio, kde záhy po svém hereckém debutu začal pracovat také jako režisér.

V jeho hereckém výčtu převažují milostná psychologická melodramata, v nichž často ztvárňoval hlavní mužskou postavu. Filmová díla jím zpracovaná zaujmou nejen samotným příběhem, ale především způsobem, jakým jsou divákovi zprostředkovány jednotlivé zápletky děje. Nemalou zásluhu na působivé atmosféře jeho filmů má režisérův častý spolupracovník, kameraman Julius Jaenzon.

Osobitý režisérský rukopis stále uznávanějšího skandinávského filmaře a především komerční úspěch jeho děl (Život předků. Rozbité hodinky) neušly pozornosti hollywoodských studií, tak že v roce 1923 následuje režiséra Mauritze Stillera, herce Larse Hansona, Gretu Garbo a další významné osobnosti švédského filmu a odjíždí do Dpojených států. Zde je angažován společností MGM, pro kterou pod jménem Victor Seastrom natočí své nejvýznamější americké titulys hereckou hvězdou Lilian Gishovou v hlavní roli(Rudé písmeno, Země věčného cyklonu). Změny provázející nástup zvukového filmu na přelomu 20. a 30. let přiměly Sjostroma k návratu do Evropy. Kromě rodného Švédska pracoval krátce i v Anglii, kde v roce 1937 zakončil svou režijní dráhu.

Nelze pominout roli profesora Isaka Borga, kterou ztvárnil v psychologickém dramatu Lesní jahody, které v roce 1957 natočil mezinárodně neméně úspěšný filmař Ingmar Bergman. Tři roky po tomto posledním velkém triumfu Victor Sjostrom ve Stockholmu zemřel.

Clariss

Scenáristická filmografie

Fanoušci tvůrce