foto

Zuzana Lapčíková

  • nar. 16.3.1968 (50 let)
    Zlín, Československo
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Zuzana Lapčíková je známá cimbalistka, zpěvačka a skladatelka. Pochází z moravského Slovácka. Na brněnské konzervatoři absolvovala hru na cimbál a etnologii a hudební vědu na Masarykově univerzitě v Brně. Hrála a nahrávala s mnoha moravskými cimbálovými muzikami, Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů, různými komorními seskupeními i orchestrálními tělesy (Pražská komorní filharmonie, Virtuosi di Praga, Filharmonie Brno, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Moravská filharmonie Olomouc, Filharmonie Hradec Králové, Tallichův komorní orchestr). Věnovala se intenzívně lidovému tanci, choreografii. Od roku 1992 se jako zakládající členka podílí na výběru repertoáru, aranžích, sólové hře a zpěvu v triu Ad Lib Moravia, které je otevřeným seskupením hudebníků kolem jazzového pianisty a skladatele Emila Viklického.

V roce 2000 natočila CD „Morava“ v N.Y.C. (s Billy Hartem a E. Viklickým). Tato nahrávka se umístila na pátém místě ve světě v prestižním žebříčku Jazztitude deseti nejlepších jazzových nahrávek roku 2001. V roce 2002 vystoupila na Pražském jaru jako host George Mráze. V roce 2000 se seznámila s Josefem Fečem a spolu začali rozvíjet intenzívní hudební spolupráci. Z doby studia na brněnské konzervatoři spolupracuje i se spolužákem, houslistou Petrem Růžičkou, dnes působícím v Paříži, se kterým realizovala několik hudebních a jevištních projektů. V roce 2002 byla oslovena Městským divadlem ve Zlíně, aby zkomponovala hudbu pro činoherní představení „Valašské remazúry“. V roce 2005 připravila pro Městské divadlo v Brně nové nastudování zbojnické opery ve stylu world music “Ej, hora…”, které představila vzápětí v Kennedyho centru ve Washingtonu a pro mezinárodní hudební festival Moravský podzim samostatný koncertní pořad vycházející z moravské lidové hudby v cyklu „Vox populi“.

V roce 2005 byla oslovena uměleckým vedením Národního divadla v Brně, aby vytvořila spolu se sólistkou baletu a choreografkou Hanou Litterovou hudebně taneční autorské představení pro balet. Představení „Balady“ bylo renomovanými kritiky vyhlášeno za baletní inscenaci roku v ČR, za hudbu byla nominována na cenu Alfréda Radoka 2006 a získala prestižní Cenu za autorské dílo v rámci Soutěžní přehlídky současné taneční tvorby 2008. V roce 2007 iniciovala vznik nového ansámblu „Zuzana Lapčíková Kvintet“. Mezi poslední autorské počiny patří kompozice oratoria Orbis pictus na texty Jana Amose Komenského.

Zdroj: Artcam

Herecká filmografie

Filmy

2010 Osmdesát dopisů

Dokumentární

2012 Marija Panna přečistá (koncert)
2005 Morava - George Mraz, Emil Viklický, Zuzana Lapčíková, Laco Tropp (koncert)
1996 Na koštěti do nebe (TV film)
1993 Emil Viklický a hosté v Redutě (koncert)

TV pořady

2015 Adventní koncerty 2015 (TV pořad)
2005 Všechnopárty (TV pořad)
1998 Zpívání na Zelené hoře (TV pořad)
1996 Sešli se... (TV pořad)
1980 Putovali hudci (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace