foto

Jóko Kanno

  • nar. 19.5.1964 (53 let)
    prefektura Mijagi, Japonsko
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Jóko Kanno je japonská hudební skladatelka, aranžérka a hudebnice. Narodila se 19. března 1964 ve městě Sendai, v japonské prefektuře Miyagi, která se nachází na severozápadě ostrova Honšú. Její první hudební krůčky byly pozorovány již v dětství, kdy skládala hudbu pro chlapce, kterého měla ráda. Největší hudební vliv na ni měli Maurice Ravel a Claude Debussy. Jóko mluví trochu anglicky a francouzsky.

Jóko Kanno je nejvíce známa svojí spolupráci s japonským filmovým a animačním průmyslem. Složila původní hudbu k množství anime seriálům a filmům (např. Macross Plus, The Vision of Escaflowne, Cowboy Bebop, Turn A Gundam, Ghost in the Shell: Stand Alone Complex a Ghost in the Shell: S.A.C. 2nd GIG, Wolf's rain, Sakamichi no Apollon), live action filmům (např. Honey & Clover), videohrám a reklamám. Dlouhodobě spolupracuje s režiséry, jako jsou Yoshiyuki Tomino (série Gundam), Shinichiro Watanabe (režisér Cowboy Bebopa) a Shoji Kawamori (série Macross). Mimo jiné, Kanno také skládá hudbu pro popové umělce, jako je např. Maaya Sakamoto a Kyouko Koizumi.

Jóko říká, že ráda pracuje v animačním průmyslu. I když nikdy neví, zda se nakonec použijí všechny skladby pro dané dílo, během své práce jí vyhovuje nebýt spoutaná pravidly, jelikož pracuje jen s pár poskytnutými informacemi ohledně vznikajícího seriálu či filmu.

Kvůli nahrávání soundtracku k seriálu Cowboy Bebop Jóko založila skupinu Seatbelts, ve které zároveň hrála na klávesy. Díky velkému úspěchu hudební nahrávky se skupina nerozpadla, ale absolvovala řadu úspěšných turné po Japonsku. V roce 2007 Jóko spolupracovala se Seabelts i na soundtracku k seriálu Darker than Black.

K roku 2012 Jóko Kanno oficiálně vydala 6 studiových alb, hudebně se podílela na 33 anime seriálech, 16 videohrách, složila hudbu k 15 celovečerním snímkům, k 6 televizním projektům, spolupracovala se 24 umělci a podílela se na hudbě k 72 reklamním spotům.

Kromě hudby Jóko ráda fotografuje a píše např. články do japonské verze časopisu Newtype. V roce 2011 Jóko Kanno vystoupila v Teplicích v rámci mezinárodního festivalu animovaného filmu AniFest.

Zajímavosti:
1) na soundtracku k seriálu Cowboy Bebop vystupuje Jóko Kanno pěvecky pod pseudonymem Gabriella Robin;
2) často spolupracuje s Varšavskou filharmonií.

Táňa "Kicune" Bašlajeva

Herecká filmografie

TV seriály

2016 Nippon Academy šó (TV seriál)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(147)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace