-
Trpaslík (TV seriál) (2017)
-
Jan Prušinovský přišel s pohádkovým námětem Trpaslíka, jelikož mu dle jeho slov velmi chybí hravý svět Miloše Macourka v současné české televizní i filmové tvorbě.
(Šéfik)
-
-
Režisér Radek Bajgar netají, že pri tvorbe námetu sa voľne inšpiroval slávnou komédiou Jak utopit Dr. Mráčka (1974). Pred začiatkom nakrúcania sa stretol s jej režisérom Václavom Vorlíčkom, autorom knihy Petrom Markovom a vdovou po scenáristovi Milošovi Macourkovi. Vorlíček dokonca prijal čestnú rolu jedného z členov vodníckej rady.
(krasomama)
-
-
„My jsme s Macourkem nezamýšleli film, který měl divácký úspěch, prodlužovat nebo v něm pokračovat. Prostě se objevil někdo, kdo se na nás obrátil, jestli bychom nevytvořili pokračování Saxány. My jsme pak po debatách s Macourkem ten nápad akceptovali. Celkem nebylo nesnadné si představit, že se o 20 let později ve světě lidí Saxána nejen provdala, ale pořídila si i dcerušku. Když už z toho byla trojčlenná rodina, tedy Jan Hrušínský, Petra Černocká a devítiletá holčička (Helena Nováčková), nastínili jsme scénář, který šel přibližně ve stopách původního filmu (Dívka na koštěti, 1971). Došlo tam k malé změně, že jsme rodinu ještě rozšířili o strýce (Petr Nárožný) a tetu (Jiřina Bohdalová). Strýc je velice důstojný pán, předseda soudu, a teta je trochu střelená paní, která si hraje na spisovatelku a obtěžuje vydavatele touhou po vydání knížek, které se nazývají Králíček Fňukálek a Zajíček Hopsálek. Samozřejmě jsme měli určitou jistotu, že přibude ten nereálný svět, pohádkový, kde budeme opět těžit z jeho humoru,“ uvedl režisér a scenárista filmu Václav Vorlíček.
(SONY_)
-
-
Režisér Vorlíček psal původní scénář pro pokračování filmu Dívka na koštěti (1971) již na začátku 90. let spolu se scenáristou Milošem Macourkem, jenže projekt nebyl dotažen do konce. Po letech tak vzniká verze nová, na níž má podíl Vlastimil Mistrík ze společnosti DesignBros, která snímek produkuje.
(hippyman)
-
-
Na námětu se podílel i mistr pohádkových nápadů Miloš Macourek.
(109)
-
Bambinot (TV seriál) (1984)
-
Josef Nesvadba napsal povídku „Chemický vzorec osudu“, kde šlo o genetické pokusy ovlivnit podobu nenarozených potomků. Touto povídkou se nechal volně inspirovat autor scénáře Miloš Macourek.
(sator)
-
-
Dušan Vukotič, Miloš Macourek a Marcela Pittermannová byli na mezinárodním filmovém festivalu Fantasporto oceněni za nejlepší scénář.
(Terva)
-
-
Keď bol scenár už spolovice hotový, prišiel Vorlíček s nápadom, ktorý takmer zbúral skoro vytvorené dielo. Macourek od zlosti vzal napísané stránky a s obrovskou námahou ich natrhol, ale úplne pretrhnúť sa mu ich nepodarilo. Od zlosti vyskočil, kopol do dolnej skrinky knižnice a noha mu ostala vo vnútri, pričom sa škaredo zranil.
(Raccoon.city)
-
-
Vorlíček a Macourek sa k použitiu transplantácie mozgov inšpirovali prvou úspešnou transplantáciou srdca na svete, ktorú vykonal doktor Christian Barnard.
(Raccoon.city)
-
-
Václav Vorlíček a Miloš Macourek vymysleli celý príbeh na spoločnej dovolenke na ostrove Hvar vo vtedajšej Juhoslávii.
(Raccoon.city)
-
-
Miloš Macourek odmietol ísť pred filmovú schvaľovaciu komisiu strany, pretože by to vraj nervovo neuniesol.
(Raccoon.city)
-
-
Miloš Macourek bol v dobe písania scenára pomerne blízkym priateľom Káji Saudka. Mal komiksy rád a bol so spoluprácou so Saudkom spokojný, preto počas písania scenára pre nový film s výtvarníkovou účasťou priamo počítal. V propagačných materiáloch film charakterizovali ako "komixo komediu". Film bol vymyslený ako žánrový experiment s vizuálne nezvyklou formou.
(Raccoon.city)
-
-
Jan Libíček (policejní komisař Brooks) celé natáčení doslova protrpěl. Měl velké zdravotní problémy, trpěl silnou cukrovkou, měl nemocné ledviny a denně spolykal několik prášků proti bolesti, které navíc zapíjel pivem. „Nevěděl už kudy kam. Strašně trpěl. Byl tak zoufalý, že si i občas dal toho panáčka. Myslel si, že tu bolest pak nebude tolik vnímat,“ prozradil scenárista. „Maruška Rosůlková s Františkem Filipovským mu marně domlouvali, ať jde okamžitě do nemocnice, že zdraví je přednější. On se ale lékařů bál, odmítal jejich pomoc,“ dodal Miloš Macourek.
(alonsanfan)
-
-
Když se Oldřich Lipský s Milošem Macourkem pustili do psaní scénáře podle detektivky jugoslávského spisovatele Nenada Brixyho "Mrtvým vstup zakázán", pomýšleli na komedii. Že jim z toho ale vyleze taková parodie, sotva tušili. Očití svědkové tvrdí, že Brixy byl po pražské premiéře šokován až rozladěn. Z románu toho ve filmu příliš nezbylo. Když ale viděl divácký ohlas, uznal, že film je dobrý.
(alonsanfan)
-
-
Původní filmový námět je kolektivním dílem spisovatele Josefa Nesvadby, Miloše Macourka a Oldřicha Lipského. Tato trojice je také podepsaná pod filmovým scénářem. Tematickou povídku Einsteinův mozek ale najdeme už ve vědecko-fantastických příbězích Josefa Nesvadby v roce 1960.
(NinadeL)
-
-
Scénář psal Vorlíček s Macourkem na jeho chatě 3 týdny. [Zdroj: kniha Pane, vy jste režisér! – Petr Macek, Václav Vorlíček]
(JT19)
-
-
Za scénář k tomuto animovanému filmu získal Miloš Macourek Zlatou medaili na festivalu v Rimini. [Zdroj: časopis Cinema 12/2002]
(Locksley)
-
-
Miloš Macourek prispel k scenáru, ale v titulkoch chýba.
(Raccoon.city)
-
-
Téma pádu prostitutky zvané Tonka Šibenice je tradičně zobrazováno v trojici variant. Poprvé podle Egona Erwina Kische - Tonka Šibenice (1930) s Itou Rinou, Die Himmelfahrt der Galgentonia (1965) s Marianne Wünscher, Tonka Šibenice (1967) s Jiřinou Šejbalovou a Galgentoni (1972) s Jitkou Frantovou. Původní divadelní verzi pod názvem Nanebevstoupení Tonky Šibenice ve 20. letech hrávala Xena Longenová. To bylo hlavním tématem filmu Každému jeho nebe (1981), ve kterém roli Longenové hrála Jaroslava Obermaierová. Podruhé podle Miloše Macourka - Racajda (1989) s Gabrielou Wilhelmovou, Tonka Šibenice (2011) s Jitkou Sedláčkovou. A potřetí podle Ludvíka Aškenazyho - Pravdivý příběh Antonie Pařízkové, lehké holky s dobrým srdcem (2001) s Aňou Geislerovou.
(NinadeL)