foto

Gina Manès

  • nar. 7.4.1893
    Paříž, Francie
  • zem. 6.9.1989 (96 let)
    Toulouse, Francie

Biografie

Francouzská herečka Gina Manès se již ve dvacátých letech prosadila jako filmová hvězda v rámci celé Evropy, a i když později její význam poklesl, s delšími přestávkami točila několika filmů ročně až do počátku šedesátých let. Narodila se v Paříži do rodiny obchodníka s nábytkem, její vlastní jméno bylo Blanche Moulin. V šestnácti letech se provdala za designéra, který pracoval pro jejího otce, brzy se ale rozvedla. Od mládí ji fascinovalo divadlo a ještě před první světovou válkou začala vystupovat na jevišti, menší role hrála v Théâtre du Palais Royal nebo Théâtre des Capucines.

Režisér René Navarre ji přesvědčil o jejích fyzických přednostech a doporučil mladou herečku jednomu z nejvýznamnějších filmařů francouzské němé éry, Louisi Feuilladovi. Ten také Ginu Manès obsadil do její první role ve filmu MUŽ BEZ TVÁŘE (L′homme sans visage, 1919), v následujících letech točila několik filmů ročně (vesměs krátkých), před kameru ji zvali například Jean Epstein nebo již zmíněný René Navarre. Velkou roli císařovny Josefíny dostala v dodnes vysoce ceněném velkofilmu NAPOLEON (Napoléon, 1927) režiséra Abela Gance. Další významný režisér Jacques Feyder jí pak obsadil do titulní role své adaptace Zolova románu TEREZA RAQUINOVÁ (Thérese Raquin, 1928; tento snímek se nedochoval). Mezitím Gina Manès začala filmovat i v Německu nebo ve Švédsku, její mezinárodní význam stoupal a provázela ji pověst osudové krásky se smaragdovýma očima.

Příchod zvuku zpočátku její kariéru neovlivnil, ještě počátkem třicátých let hrála velké role ve filmech různých žánrů. Mezitím se Gina Manès provdala a jejím manželem se stal další významný herec němé éry Georges Charlia (1894-1984). Spolu odcestovali do Maroka, kde žili dva roky a provozovali restauraci. Když se po delší době Gina Manès vrátila do Francie, bylo jí již přes čtyřicet a biografy mezitím atakovaly herečky o generaci mladší. Přesto se ještě naskytly velké herecké příležitosti. Abel Gance jí nabídl zopakovat si roli císařovny Josefíny ve zvukové verzi svého staršího filmu NAPOLEON BONAPARTE (1935), v témže roce po nečekaně zemřelé herečce Edith Méra narychlo převzala hlavní roli v Ophülsově filmu BOŽSKÁ (Divine, 1935). Další titulní roli hrála v melodramatu MARIA DE LA NUIT (1936), jinak na ni ale čekaly již jen menší role, navíc ve spíše průměrných filmech.

Koncem třicátých let si Gina Manès našla nový zájem, začala provozovat cirkus a věnovala se drezúře tygrů. To také vysvětluje její absenci před filmovou kamerou prakticky po celou dobu druhé světové války, s tygry ale mezitím skončila již v roce 1942, když byla vážně zraněna. Poté natočila ještě několik filmů, při práci na TANEČNICI Z MARRAKÉCHE (La danseuse de Marrakech, 1949) se vrátila do Maroka a znovu se zde na pár let usadila. V marockém hlavním městě Rabatu založila divadelní školu, ale s výsledky svých aktivit nebyla příliš spokojena a v roce 1954 odcestovala zpět do Francie.

Po třetí delší přestávce se opět vrátila do záře reflektorů a ve druhé polovině padesátých let natočila bezmála dvacet filmů, výhradně ale hrála již jen malé role, kromě Francie nicméně znovu pracovala i v zahraničí. Úplně naposledy se objevila ve francouzsko-španělském dobrodružném snímku NEPROPADEJTE PANICE (Pas de panique, 1966). Jen výjimečně se objevovala i na divadelním jevišti a v padesátých letech hrála například v Théâtre Michel, později působila v Toulouse, kde se nakonec trvale usadila.

Od roku 1972 žila Gina Manès v penziónu pro důchodce v Toulouse a zemřela 6. září 1989 ve věku 96 let.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Filmy

1966 Pas de panique
1960 Le Bonheur est pour demain
1959 Amants de demain, Les
1958 Hráč
Mimi Pinson
Rafles sur la ville
Un certain Monsieur Jo
V jediném dnu
1956 Le Couturier de ces dames
Lumières du soir, Les
Paříž, hotel Palace
Pitié pour les vamps
Secret de soeur Angèle, Le
Zákon ulic
1955 Milord l'Arsouille
Zápisník majora Thompsona
1954 Crime au concert Mayol
La belle Otéro
Le Vicomte de Bragelonne
Marchandes d'illusions
1949 Danseuse de Marrakech, La
1948 Les noces de sable
1946 Le Bateau à soupe
1945 Caves du 'Majestic', Les
1940 Retour au bonheur
1939 Fort Dolores
S.O.S. Sahara
1938 Gosse de riche
Le Récif de corail
Maison du Maltais, La
Mariage de Verena, Le
Mollenard
1937 Nostalgie
Réprouvés, Les
1936 Brigade en jupons, La
Diable en bouteille, Le
Le Mort
Loups entre eux, Les
Maria de la nuit
Mayerling
Mystérieuse lady, La
Tentation, La
1935 Barcarolle
Divine
Famille Pont-Biquet, La
Napoléon Bonaparte
1933 Amour qu'il faut aux femmes, L'
Dravec
1932 Sous le casque de cuir
1931 Grock
L'ensorcellement de Séville
1930 Nuits de princes
1929 Le Train sans yeux
Quartier Latin
Requin, Le
S.O.S. Schiff in Not
Un soir au cocktail's bar
1928 Die Heilige und ihr Narr
Die Todesschleife
Kleine Sklavin, Die
Synd
Thérèse Raquin
1927 Napoleon
Sables
1925 Dame de Monsoreau, La
Milenka básníkova
Naples au baiser de feu
1924 Le secret d'Alta Rocca
Main qui a tué, La
1923 L'Auberge rouge
Věrné srdce
1921 Homme aux trois masques, L'
Sept de trèfle, Le
1919 L'homme sans visage

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky