foto

Mikis Theodorakis

  • nar. 29.7.1925 (94 let)
    Chios, Řecko

Biografie

Mikis Theodorakis se narodil na řeckém ostrově Chios, ale své dětství trávil na několika místech v Řecku (Mytiléna, Kefalénia či Patras). Hudbě se začal věnovat již v dětství. V roce 1943 přišel do Atén, kde se přidal do Řecké osvobozenecké armády. Během občanské války, která vypukla mezi komunistickými a prozápadními silami po 2. světové válce, byl Theodorakis internován na jednom z Jónských ostrovů Ikarii a poté na Makronisu, kde byl mnohokrát mučen a dokonce dvakrát pohřben zaživa. V mezidobí, kdy se nemusel skrývat či nebyl uvězněn se věnoval studiu aténské konzervatoře, kterou roku 1950 ukončil a odešel na Krétu, kde v Chanii vyučoval na hudební konzervatoři.

V roce 1954 emigroval do Paříže, kde žil do roku 1959 a studoval konzervatoř. Ve Francii se hudebně prosadil, napsal několik hudebních doprovodů pro balet a roku 1957 získal v Moskvě zlatou medaili na hudebním festivalu. Téhož roku poprvé skládal hudbu pro film SCHŮZKA PŘI MĚSÍČKU.

Do Řecka se Theodorakis vrátil roku 1960 a začal propagovat svůj koncept "metasymfonické hudby", kdy kombinoval klasické přístupy kompozice s použitím moderních přístupů ve skládání. Brzy se stal v Řecku velmi populárním a byl označován za největšího žijícího hudebního skladatele Řecka.

Brzy se také začal politicky angažovat. Po zavraždění levicového politika Grigorise Lambrakise v květnu 1963 (o této události později v roce 1969 režisér Costa-Gavras natočil proslulý snímek "Z", ke kterému Theodorakis zkomponoval hudbu) zformoval uskupení Lambrakides a byl zvolen jeho předsedou. Téhož roku byl rovněž zvolen do řeckého parlamentu.

V roce 1964 složil hudbu pro slavný film Michaela Kakojanise ŘEK ZORBA, jehož úvodní melodie se stala světoznámou.

Po převzetí moci řeckými důstojníky a ustavení vojenské junty v roce 1967 se Theodorakis musel opět stáhnout do ústraní, jeho hudba byla zakázána a sám Theodorakis nakonec na několik měsíců uvězněn. Později byl internován v koncentračním táboře. Na nátlak mezinárodně uznávaných osobností (Dmitrij Šostakovič, Eduard Bernstein, Arthur Miller a další) byl Theodorakis propuštěn a bylo mu dovoleno odejít do exilu, opět do Paříže, kde za ním vzápětí emigrovala i jeho manželka s dětmi. Ve Francii setrval až do pádu diktátorského režimu v roce 1974 a během této doby bojoval za znovuobnovení demokracie v Řecku a intenzivně koncertoval.

Po návratu do Řecka se dále věnoval koncertování a opět se počal angažovat v politice. Dvakrát byl zvolen do řeckého parlamentu (v letech 1981-1986 a 1989-1993) a po dobu dvou let v letech 1990 - 1992 byl ministrem ve vládě Konstantina Mitsotakise.

Během svého života Theodorakis aktivně bojoval za zlepšení řecko-tureckých vztahů, zároveň však jsou známy i jeho antisemitské postoje. V roce 2011 se v médiích nechal slyšet, že za aktuální řeckou ekonomickou krizí stojí američtí Židé. Theodorakis je autorem velkého množství hudebních prací, komorní hudbou počínaje a hudbou pro balet či operu konče.

Miroslav "ROBOTER" B.

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace