foto

Ronald Neame

  • nar. 23.4.1911
    Londýn, Anglie, Velká Británie
  • zem. 16.6.2010 (99 let)
    Los Angeles, California, USA

Biografie

Britský kameraman, režisér a scénárista Ronald Neame se narodil 23. dubna 1911 v Londýně. Jeho otec, Elwin Neame patřil ve své době mezi přední fotografy, také natočil několik filmů a napsal dvě knihy. Matka, Ivy Close byla úspěšná herečka. Ronald vyrůstal s mladším bratrem Derekem (narozen 1915), který se později u filmového řemesla prosadil jako scénárista.

Ronald Neame navštěvoval školy University College School a Hurstpierpoint College, ale po předčasné smrti svého otce v roce 1923 se rodina dostala do finanční tísně, tak musel zanechat studií a začal pracovat u British International Pictures' v nově otevřeném Elstree Studios. V roce 1928 se stal nejdříve pomocníkem u kamery Hitchcokových filmů, prvním byl snímek JEJÍ ZPOVĚĎ a později jako samostatný kameraman.

Koncem třicátých let založil společně s režisérem Davidem Leanem a Anthonym Havelock-Allanem společnost Cineguild a začátkem čtyřicátých let stál za kamerou Leanových tří prvních filmů, MOŘE, NÁŠ OSUD, TEN POŽEHNANÝ ROD a ROZMARNÝ DUCH. Po válce spolupráce s režisérem Leanem pokračovala, když vedl produkci u dalších jeho filmů, VELKÉ NADĚJE, OLIVER TWIST a VÁŠNIVÍ PŘÁTELÉ.

Na režisérské křeslo usedl až v roce 1947, když natočil svůj první film, kriminální drama JDE O MŮJ ŽIVOT. Začátkem padesátých let natočil komedii THE CARD s Alecem Guinnessem, který se představil v jedné z prvních velkých rolí. O rok později zfilmoval povídku Marca Twaina MILIONOVÁ BANKOVKA s Gregorym Peckem. V roce 1956 natočil podle skutečných událostí, když vycházel z podkladů britské špionážní služby, snímek THE MAN WHO NEVER WAS. Následovaly snímky WINDOM'S WAY s Peterem Finchem a podle Maughamovy povídky film THE SEVEN SIN. Spolupráci s Alecem Guinnessem si zopakoval ve filmech THE HORSE´S MOUNTH a TUNES OF GLORY.

V průběhu šedesátých let se uvedl například snímky, ESCAPE FROM ZAHRAIN s Yulem Brynnerem, I COULD GO ON SINGING s Judy Garlandovou, MISTER MOSES s Robertem Mitchumem. Společně s Cliffem Owenem natočil komedii o pašování diamantů A MAN COULD GET KILLED. Následovala komedie GAMBIT se Shirley Mac Laineovou a drama PRIME OF MISS JEAN BRODIE s Maggie Smithovou. V roce 1970 natočil podle Dickensovy Vánoční koledy muzikál SCROOGE s Albertem Finneyem a Alecem Guinnessem. Následoval divácky úspěšný film podle románu Paula Gallica DOBRODRUŽSTVÍ POSEIDONU o katastrofě námořní lodi a poválečné drama KRYCÍ NÁZEV ODĚSA o pátrání po stopách nacistických zločinců.

V roce 1979 se uvedl katastrofickým filmem METEOR o záchraně světa před blížícím se meteoritem. Začátkem osmdesátých let natočil dvě komedie s Walterem Matthauem NEBE, PEKLO, RÁJ a PRVNÍ ŘÍJNOVÉ PONDĚLÍ a po pětileté pauze další komedii ZÁZRAČNÝ LÉKAŘ, kde hlavní roli vytvořil Victor Banerjee. Posledním titulem Neameho filmografie je snímek z roku 1990 THE MAGIC BALLOON. V průběhu devadesátých let ještě natočil několik dokumentárních filmů pro americkou televizi.

Ronald Neame byl dvakrát ženatý. Jeho první ženou byl od roku 1932 Beryl Heanly se kterou měl syna Christophera (narozen 1942), který se stal úspěšným filmovým a televizním producentem. Manželství skončilo po více jak čtyřiceti letech v roce 1973 rozvodem. Jeho druhou ženou se v roce 1993 stala Donna Friedberg se kterou žije dodnes v Beverly Hills.

Za jeho příspěvek filmovému průmyslu mu britská královna v roce 1996 předala Řád Britského impéria (C.B.E.) a téhož roku obdržel Cenu BAFTA za celoživotní dílo. Svůj bohatý život shrnul v autobiografické knize "Straight from the Horse's Mouth", kterou publikoval v roce 2003.

Petr "contrastic" Kubíček

Producentská filmografie

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2011 83. Annual Academy Awards (TV pořad) - a.z.

Fanoušci tvůrce