foto

Lo Wei

  • nar. 12.12.1918
    Jiangsu Province, Čína
  • zem. 20.1.1996 (77 let)
    Hong Kong

Biografie

Narodil se 12.12. 1918 a během své čtyřicetileté kariéry se zařadil mezi nejvýznamnější čínské filmové tvůrce. Zasloužil se především o rozvoj hongkongských akčních kung-fu snímků a pro tento žánr objevil i jeho dva patrně nejslavnější představitele – Bruce Lee a Jackie Chana.

Wei Lo provozoval svoji vlastní produkční společnost "Lo Wei Motion Picture Company", která fungovala pod záštitou proslulého studia Golden Harvest. S Brucem Lee spolupracoval na jeho prvním filmu BIG BOSS z roku 1971, jenž vlastně rozpoutal masový zájem o projekty s podobnou tématikou. Režíroval i napsal scénář k Brucovu druhému hongkongskému snímku FIST OF FURY. S novou akční hvězdou měl však údajně velké tvůrčí neshody. Po Leeově předčasné smrti natočil například akčnák s Chuckem Norrisem KARATE COP a následně si vybral za svého nového šampiona začínajícího Jackie Chana. S ním v hlavní roli režíroval v roce 1976 remake svého vlastního filmu NEW FIST OF FURY a pomohl nastartovat jeho kariéru.

Jejich spolupráce se osvědčila a tak Wei Lo s Jackiem natočil ještě přinejmenším dalších šest filmů. Podobně laděné snímky vytvářel až do roku 1993. Občas si zahrál i nějakou tu menší roli. Třeba ve filmu FIST OF FURY se objeví jako čínský policejní inspektor. Jeho sláva se však bohužel nikdy nedostala za asijské hranice.

Wei Lo byl také často spojován s čínským organizovaným zločinem, tzv. Triádami. Jeho přínos pro hongkongskou kinematografii je však nezpochybnitelný. Zemřel na selhání srdce v roce 1996.

Lukáš "Vojcl" Vojáček

Scenáristická filmografie

Fanoušci tvůrce