foto

King Hu

  • nar. 29.4.1931
    Beijing, Čína
  • zem. 14.1.1997 (65 let)
    Taipei, Tchaj-wan

Biografie

King Hu byl známým čínským režisérem, který se proslavil především díky filmům v žánru wuxia (hrdinský film). Ovlivnil celou řadu současných asijských režisérů, jako např. Ang Lee, Zhang Yimou, Tsui Hark, Tsai Ming-liang (poslední jmenovaný odkazuje na Hua ve filmu Good Bye, Dragon Inn). Huovy filmy unikátním způsobem kombinují prvky z estetiky tradiční čínské opery, buddhistické filozofie a klasických tvůrčích postupů literatury wuxia nebo čínské novely.

Hu se narodil v roce 1932 v Pekingu do rodiny bývalých vysokých úředníků (mandarínů) ve vládě dynastie Qing. V Pekingu studoval uměleckou školu, po nastoupení komunistické strany k moci (1949) emigroval do Hong Kongu. V Hong Kongu pracoval pro různé mediální a reklamní společnosti jako producent, konzultant, designér; v roce 1958 jej přijalo studio Shaw Brothers Studio (SBS) na místo asistenta režie, herce a scénáristy. V SBS jej ovlivnil zejména tchajwanský režisér Li Han-Hsiang, který mu pomohl s nastartováním režisérské kariéry.

V roce 1963 natočil svůj první debut SONS OF THE GOOD EARTH, ve kterém pojednává o odboji proti japonské invazi do Číny během druhé světové války. V roce 1966 natočil svůj první film v žánru wuxia nazvaný COME DRINK WITH ME. V tomto, i ve svých pozdějších filmech wuxia se inspiroval estetikou pekingské opery, samurajskými filmy a hollywoodskými filmařskými postupy.

V roce 1966 se odstěhoval na Tchaj-wan, kde založil vlastní filmové studio. Prvním filmem, který natočil na Tchaj-wanu, je DRAGON GATE INN, který slavil velký úspěch a je považován za kultovní klasiku. V roce 1971 natočil film TOUCH OF ZEN, ve kterém je centrálním tématem čínský chanový buddhismus. Film vyhrál cenu za technické provedení na filmovém festivalu v Cannes v roce 1975; inspirovali se jím současní režiséři Ang Lee (Tygr a drak) a Zhang Yimou (Klan létajících dýk).

Ve svých pozdějších filmech RAINING IN THE MOUNTAIN a LEGEND OF THE MOUNTAINS (1979) zfilmoval tradiční povídky spisovatele Pu Songlinga. Jeho pozdější filmy se nedočkaly takového ohlasu jako DARGON GATE INN a TOUCH OF ZEN. V roce 1990 pracoval na filmu THE SWORDSMAN, jehož producentem byl Tsui Hark. Hu projekt odmítl dokončit, režii proto musel kompletně převzít Tsui. V posledním filmu PAINTED SKIN se Hu opět inspiroval Pu Songlingovými povídkami. Poslední roky svého života strávil ve Spojených státech a na Tchaj-wanu. Zemřel v roce 1997 v Tchaj-peji na srdeční selhání.

Martin "KlonyIlony" Pank

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Střihačská filmografie

Filmy

1971 Dotek zenu

Fanoušci tvůrce