foto

Emilio Messina

  • nar. 24.2.1936
    Casablanca, Maroko
  • zem. 21.4.2007 (71 let)
    Velice, Florida, USA

Biografie

Italský herec a kaskadér Emilio Messina se narodil v Casablance v Maroku, 24. února 1936. Emilio byl mladším bratrem Roberta Messiny (*2.1.1934), který se stejně jako jeho bratr, věnoval převážně kaskadérským kouskům v italských filmech. Emilio se ve své kariéře, v šedesátých až devadesátých letech minulého století, objevil ve více než šedesáti filmech. Své herecké a zejména kaskadérské umění předváděl Emilio ve filmech s mytologickou tématikou, v kriminálkách, spaghetti westernech i komediích.

Debutem byla pro Emilia role gladiátora v mytologickém snímku MACISTE, IL GLADIATORE PIU FORTE DEL MONDO (1962), ve stejném roce hrál ještě v biblickém zpracování sexu, mučení a zrady s názvem SODOM AND GOMORRAH. V obou těchto filmech hrál společně se svým bratrem a nebyly to snímky jediné. Společně si zahráli mnohokrát. V tomto žánru pokračoval Emilio i v následujích dvou letech. Většinou šlo o role gladiátorů ve filmech jako GOLIATH E LA SCHIAVA RIBELLE (1963), I DIECI GLADIATORI (1963), L´ULTIMO GLADIATORE (1964) či MACISTE, GLADIATORE DI SPARTA (1964).

Roku 1964 poprvé „přesedlává" v žánru a po boku velkých komiků Franca Franchiho a Ciccia Ingrassii hrál kovboje v komediálním westernu DUE MAFIOSI NEL FAR WEST. Ve svých gladiátorských rolích však pokračoval dále.

Konec šedesátých let se stal příležitostí, aby Emilio ukázal své dovednosti ve spaghetti westernech. Jako voják se objevuje ve westernu SPARA, GRINGO, SPARA (1968), pak přicházejí snímky jako DJANGO IL BASTARDO (1969), DUE FRATELLI (1972), u nás velice oblíbený snímek E POI LO CHIAMARONO IL MAGNIFICO (PODIVNÉ DĚDICTVÍ) 1972, IL MAGNIFICO WEST (1972), NOI NON SIAMO ANGELI (1975) a další.

Díky kaskadérským trikům byl samozřejmě využíván pro různé rvačky a přestřelky v akčním žánru. Emilio byl svým výrazem a postavou typem herce Buda Spencera a tak se také proslavil jako silný protivník Spencerova dvojníka Paula L. Smitha, v u nás velice známých komediích SIMONE E MATTEO: UN GIOCO DA RAGAZZI (1975) a IL VANGEO SECONDO SIMONE E MATTEO (1976). České názvy jsou samozřejmě ŠIMON A MATOUŠ JEDOU NA RIVIÉRU a ŠIMON A MATOUŠ. Soupeřem se stal i samotnému Budu Spencerovi a to v komedii PIEDONE LO SBIRRO (POLICAJT DRÁBEM) v roce 1973. Mohutný chlapík a převážně s plnovousem, to je charakteristika Emilia, tak jak si ho většina lidí pamatuje.

Roli bookmakera si zahrál ve filmu UN UOMO DALLA PELLE DURA (1972), jako policista se představil roku 1975 ve filmu COLPO IN CANNA a o rok později natáčel povedený krimi snímek IL GRANDE RACKET. V americkém kinematografii vznikl roku 1980 snímek S+H+E: SECURITY HAZARDS EXPERT, kde Emilio dostal roli jako člen gangu. Možná nejznámější role Emilia je jeho Scugnazzo di Diaolicus ve sci-fi SUPERARGO CONTRO DIABOLIKUS (1966).

Jeho gladiátorské začátky upoutaly filmaře tak, že se v průběhu celé kariéry občas do těchto rolí vracel. THE ARENA (1974), GUNAN IL GUERRIERO (1982), SANGRAAL, LA SPADA DI FUOCO (MEČ BARBARŮ) 1982 či I SETTE MAGNIFICI GLADIATORI (1983) jsou toho důkazem. V roce 1982 si také vyzkoušel práci producenta s Frankem Shannonem při natáčení filmu GUNAN IL GUERRIERO.

S Budem Spencerem a Terencem Hillem si koncem osmdesátých let zahrál v komedii MIAMI SUPERCOPS (SUPERPOLICAJTI Z MIAMI) 1985 a bodyguard byla roku 1988 jeho předposlední role, tentokrát v akčním filmu BERSAGLIO SULL´AUTOSTRADA. Tento film byl rovněž předposledním filmem jeho bratra Roberta a rovněž v roli bodyguarda. S desetiletým odstupem pak Emilio uzavřel kariéru znovu po boku Terence Hilla v krimikomedii CYBERFLIC (VIRTUÁLNÍ ZBRAŇ) 1997.

Šedesátka na krku znamenala pro oba bratry konec kaskadérských kousků a „otlučená" těla si zasloužila odpočinek. Během kariéry používal Emilio kromě svého jména také pseudonymy jako Emil Messina, Mills Mason či Ivan Beshears. V průběhu sedmdesátých let, když odjížděl natáčet do USA se mu zalíbila zejména Florida, kde od roku 1982 žil. Emilio byl členem hereckého „cechu" (Actor's Guild). Se svou manželkou Incoronatou měl dceru Stephanii a syna Gabriela. Emilio byl dědečkem tří vnoučat Tylera, Isabelly a Gabriela. Kromě již zmiňovaného bratra Roberta, měl také sestru Lidii, která vyvdala příjmení Strahsburg.

Emilio na Floridě, ve městě s příznačným italským jménem Venice, 21. dubna 2007 ve věku 71 let umírá.

Petr "Hennes" Hennebichler

Herecká filmografie

Filmy

1997 Virtuální zbraň
1988 Bersaglio sull'autostrada
1985 Kajícník
Superpolicajti z Miami
1984 Euer Weg führt durch die Hölle
1982 Gunan il guerriero
Meč barbarů
1980 S.H.E: Security Hazards Expert
1978 Squadra antimafia
Un poliziotto scomodo
1977 Cesta rajské smrti
La polizia è sconfitta
Malavita attacca... la polizia risponde., La
1976 Pronto ad uccidere
Squadra antifurto
Velké vydírání
1975 Colpo in canna
Noi non siamo angeli
Šimon a Matouš
Šimon a Matouš jedou na rivieru
1974 Arrivano Joe e Margherito
Giubbe rosse
Karambol 2
Ledová ňadra
The Arena
1973 Dagli archivi della polizia criminale
Policajt drábem
Také andělé jedí fazole
1972 Arriva Durango, paga o muori
Due fratelli
Magnifico west, Il
Podivné dědictví
Seminò la morte... lo chiamavano Castigo di Dio
1971 Se t'incontro, t'ammazzo
Un uomo dalla pelle dura
1970 Ciakmull - L'uomo della vendetta
Wanted Sabata
1969 Django il bastardo
Sono Sartana, il vostro becchino
Una lunga fila di croci
1968 Se incontri Sartana prega per la tua morte
Tajný agent na Blízkém východě
Uno dopo l'altro
Válka King Kongů
1967 Flashman
Qualcuno ha tradito
1966 Agente segreto 070: Thunderbay missione Grasshopper
Operazione poker
Perry Grant, agente di ferro
Superargo contro Diabolikus
Tre notti violente
1965 Asso di picche operazione controspionaggio
Mistero dell'isola maledetta, Il
Superseven chiama Cairo
1964 Due mafiosi nel Far West
Hercule contre les mercenaires
Herkules proti babylonským tyranům
Il magnifico gladiatore
Maciste, gladiatore di Sparta
Magnifici brutos del West, I
Spartacus e gli invincibili 10 gladiatori
Trionfo dei dieci gladiatori, Il
1963 Goliath e la schiava ribelle
I dieci gladiatori
1962 Maciste, il gladiatore piů forte del mondo
Sodoma a Gomora

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky