foto

Renée Zellweger

  • nar. 25.4.1969 (52 let)
    Katy, Texas, USA

Biografie

„Jsem extrém na obou koncích. Beznadějně romantická i realistka. Jestli je to vůbec možné. Věřím v lásku, protože jsem ji zažila, ale nesedím a nečekám na ni. Kupuji domy. Cestuji. Beru práci v horách v Transylvánii. Rozhoduji se podle toho, co je potřeba.“
 
Není krásná, ani ničím výjimečná, je totiž mnohem víc - tato blondýnka je sympatická a ve svých postavách natolik přesvědčivá, že pokud to role vyžaduje, dokáže nás přesvědčit i o tom, že krásná je. Přirozeně disponuje touto kouzelnou schopností, jako kdysi Katharine Hepburn. Během své krátké kariéry už zazářila v nejrůznějších rolích, pro celý svět se však její baculatá tvář a šibalský pohled malých, úzkých očí, stali obrysem „Bridget“ - dokonalé ikony všech zarytých singles moderního světa. Přesto se nedá říct, že by se jí Bridget Jones stala životní rolí, z jejíhož stínu bude těžko vycházet. Renée Zellweger, ačkoli je v postavě starosvětské Angličaky skvělá, ani na moment neváhá a průběžně střídá filmové žánry, jako by si jen oblékala další slušivý kabátek.
 
Sice nevypadá, jako typicky hollywoodská barbie hvězda, ale to ještě neznamená, že by se její cesta k filmu musela nějak razantně lišit od většiny hereček její generace, snad jen vynecháme tu poznámku o dobách, kdy si začínající herečky přivydělávají v rolích modelek... Renée vyrůstala v malém městečku nedaleko texaského Houstonu, v rodině tak vzdálené herectví, jak jen to vůbec bylo možné. Její otec, Emil je švýcarský inženýr a matka, Kjellfried, norská porodní asistentka. Teprve Renée a její o dva roky starší bratr Andrew se jako první z rodiny Zellwegerových narodili v Americe. Její dětství, kdesi tam na Západě, bylo v docela blízkém kontaktu s přírodou a tak byla členkou nejen školního dramatického kroužku, ale také stopařského oddílu a stihla být i fotbalovou roztleskávačkou. K ryze venkovskému životnímu stylu se vrátila ve snímku z loňského roku Návrat do Cold Mountain, kde si v rumunských exteriérech zahrála nekonvenční a nezávislou farmářku Ruby, která jí vynesla prvního Oscara. Šedé myšky do té doby hrála už víckrát, ale tentokrát excelovala rovnou v rozedraných šatech a se špinavými nehty kydala hnůj.
 
Filmovou hvězdou snadno a rychle

Na texaské univerzitě v Austinu studovala angličtinu a v té době si začala uvědomovat, jakou radost jí činí hrát ve školních představeních. Postupně ji začal přitahovat taky oslnivý svět filmu a tak čas od času jezdila na konkurzy do Dallasu. Živila se jako servírka a od roku 1992 si zahrála v několika béčkových filmech, mezi nimiž září propadák Masakr v Texasu (1994) s tenkrát stejně neznámým Matthewem McConaugheyem. Naštěstí se současně objevila v nezávislém filmu Láska a pětačtyřicítka a v Bolestné realitě, druhém režijním pokusu Bena Stillera, kde už její jméno stálo vedle Winony Ryder a Ethana Hawkea. Tehdy konečně pochopila, že jestli se chce stát skutečnou herečkou, musí se odstěhovat do Hollywoodu. Chvíli na to dostala roli v životopisném dramatu o spisovateli Robertu E. Howardovi, Celý širý svět. Právě tam si jí všiml režisér Cameron Crowe a namísto hereček, jako Mira Sorvino, Winona Rider, Marisa Tomei nebo Bridget Fonda ji obsadil do hlavní role svého filmu Jerry Maguire, s pěti oscarovými nominacemi. Hvězdou romantické komedie ze sportovního prostředí byl Tom Cruise, ostatně tak to mělo být i podle scénáře. René dostala za úkol  pouze ztvárnit osamělou matku Dorothy, nenápadnou a nijak atraktivní účetní ve firmě, jejíž hvězdou je špičkový sportovní agent - Cruise. Pohádka dobře skončila nejen ve filmu a  z anonymní herečky se rázem stala hvězda, která se dokázala vyrovnat slavnému Cruisovi.
 
A právě tady, v druhé polovině 90. let se otevírá filmografie Renée Zellweger, tak jak ji všichni známe. Víceméně každý další film znamená úspěch. Po dvou, třech váhavých  snímcích - mysteriózním Lháři s Timem Rothem a Jediné správné věci vedle samotné Meryl Streep, se dostala k dramatu Dražší než rubíny z prostředí ortodoxní židovské komunity. Následující Ženich na útěku byl sice jen slabou romantickou komedií, ale právě jména hlavních protagonistů Renée Zellweger a Chris O’Donnell už dokázala diváky přitáhnout. Šílená i naivní Betty Sizemore, hlavní hrdinka černé komedie Sestřička Betty, jí padla jako ulitá (získala za ni Zlatý glóbus) a film balancující na pomezí gangsterky a romantické komedie se stal hitem. Téměř současně vzniklo Já, mé druhé já a Irena, bláznivá komedie s Jimem Carreym, jenž dokázala rozdělit publikum na dvě nesmiřitelné části. Během natáčení byla Renée zasnoubena právě s Carreym, ale po roce se rozešli. Stejně, ne-li ještě víc, je známý její románek se zapřísáhlým nepřítelem ženění, Georgem Clooneym, jehož také okouzlila svým šarmem a smyslem pro humor. Natáčení zmiňovaného Návratu do Cold Mountain jí vedle vysněného ocenění přineslo další romantickou aférku, tentokrát s o šest let mladším rockerem Jackem Whitem, který ve filmu debutoval. Po většinu života se doposud nikdy neprovdaná Renée nachází v pozici single.
 
Tam, kde rozum končí, Bridget a Renée začínají

Před třemi lety se poprvé střetla s postavou, která díky ní dostala konkrétní tvář a lidské obrysy, a letos se do ní vtělila znovu. Řeč je o Bridget Jones, hrdince bestselleru britské autorky Helen Fielding. Už sám román měl v 90. letech obrovskou popularitu, ale díky filmu s Renée Zellweger, vstoupil do nejširšího povědomí a dnes se Bridget svojí profláknutostí může rovnat třeba samotné Scarlett. Bridget Jones je přitom obyčejná mladá žena dnešní doby, která neustále bojuje s nadváhou a dietou, s množstvím cigaret a alkoholu, se svými flirty i vážnými vztahy nebo jen s nedorozuměními s přáteli, s radami rodičů a profesionální kariérou. Svoji cestu k získání duševní rovnováhy lemuje neskutečným množstvím trapasů, cappuccina a čokoládových loupáků a pochopitelně nezbytnými příručkami o komunikaci a spolužití s druhým pohlavím. Renée své roli dodala nejen přebytečná kila, která kvůli ní už dvakrát nabrala, ale taky spontánnost, přirozenost a důvěryhodnost. Těžko si představit jinou herečku, s níž by tohle téma mohlo stejně dobře fungovat. Renée totiž vytvořila postavu, se kterou by se ženy mohly ztotožnit a v níž by muži pochopili chování svých partnerek.
 
Když se kdysi zodpovědně rozhodla pro herectví, věděla, že ve filmu nikdy nechce být nahá, což podle jejího názoru odvádí pozornost od příběhu. Naopak jí nečiní potíže objevovat se v komických situacích, založených na její plné postavě, jaké známe třeba právě z Bridget Jones. „Bridget je mi velmi blízká, někdy se cítím úplně stejně, jako ona.“ A přesně ve stylu své filmové role pokračuje „část mého já touží po svatbě, stejně, jako o ní sní moje hrdinka, ...určitě však po vdavkách nebažím tolik, jako Bridget Jones.“ Tak se v nich vyznejte. Jsou inteligentní, ač roztržité. Renée je herečka, která dovede i oscarovou noc při odchodu ze sálu zakončit roztrženými šaty a po příchodu domů zjistit, že zapomněla klíče... Alespoň snad nevaří modrou polévku.
 
„Jsem velice staromódní a nesmělá.“

V Bridget, která by se zatím mohla považovat za jednu z jejích nejdůležitějších rolí, se vůbec nijak nezdržovala, ačkoli za ni byla poprvé nominována na Oscara, a aby nám dokázala, že přebytečné kilogramy k ní nepatří, sebevědomě si střihla muzikálovou roli Roxie v Chicagu s Richardem Gerem a Catherine Zeta-Jones. Renée zpívala a tančila, až z toho byla další oscarová nominace. Bohatě si tak vynahradila zklamání, že hlavní roli v Moulin Rouge o rok dříve, dostala Nicole Kidman. Neúspěšná televizní herečka a neplodná manželka zaneprázdněného režiséra Claire byla úplně jiným typem postavy, kterou si Renée mohla zahrát. Bílý oleandr se sice nezařadil na seznam těch nejúspěšnějších titulů její filmografie, ale uznejte sami, copak herečka, která říká: „Na své práci miluji výzvy a objevování nových věcí.“ nevychutnává právě takové příležitosti? Tak proč jí ta potěšení nepřát. Loni nás zavedla na krátký exkurz do okouzlujících filmových 60. let, tedy v jejich ryze americké podobě - a už žádná role šedé myši, ale mladé, krásné a úspěšné spisovatelky Barbary Novakové, která všem ženám radí, ať se raději věnují kariéře a nekomplikují si život milostnými romancemi. Střídala tu rozkošné kostýmky, jeden za druhým a tak jiskřivě sváděla ten souboj se svým protihráčem, Ewanem McGregorem, že jakoby mimochodem vklouzla do jedné z těch situací, kdy srší osobním kouzlem a šarmem, a kdy ve vás vzbudí iluzi své krásy. Aby té různorodosti nebylo málo, letos jsme ji slyšeli v Příběhu žraloka, kde svůj hlas propůjčila  animované Angie a příští rok by se měla objevit v životopisném snímku Piece of My Heart o slavné zpěvačce Janis Joplin a brzy taky v dramatu ze 30. let, Cinderella Man s Russellem Crowem.
 
Je tomu teprve dvanáct let, co poprvé stála před kamerou a dnes už je držitelkou tří Zlatých glóbů i prestižního Oscara. Její cesta za filmovým úspěchem byla sice tvrdě vybojovaná, ale taky poměrně přímočará, rychlá a nadmíru úspěšná. Nemá smysl znepokojovat se nad hypotetickými otázkami, zda její filmová kariéra bude i nadále pokračovat přinejmenším stejně úspěšně. Její herectví není založeno jen na pěkné tvářičce, takže se nemusíme obávat, že až její osobitá krása odkvete, nebude pro ni dalších rolí.

ČSFD.cz

Herecká filmografie

Filmy

2020 Smrt do roku 2020 (TV film) - a.z.
2019 Judy
2018 Here and Now
2017 Stejně tak jiný jako já
2016 Dítě Bridget Jonesové
Nic než pravda
2010 Píseň mého srdce
2009 Holka z města
Monstra vs. Vetřelci
Můj milý, můj drahý
Případ číslo 39
2008 Appaloosa
Tvrdé palice
2007 Pan Včelka
2006 Miss Potter
2005 Těžká váha
2004 Bridget Jonesová - S rozumem v koncích
Příběh žraloka
2003 Kašlu na lásku
Návrat do Cold Mountain
2002 Bílý oleandr
Chicago
2001 Deník Bridget Jonesové
2000 Já, mé druhé já a Irena
Sestřička Betty
1999 Ženich na útěku
1998 Dražší než rubíny
Jediná správná věc
1997 Lhář
1996 Celý širý svět
Jerry Maguire
1995 Low Life, The
Na plný pecky
1994 8 sekund
Bolestná realita
Láska a pětačtyřicítka
Masakr v Texasu
V zajetí rocku (TV film)
1993 Můj chlapec se vrátil
Omámení a zmatení
Vrah z Heartlandu (TV film)
1992 Chuť zabíjet (TV film)

TV seriály

2019 CO / KDYBY (TV seriál)
Co zbývá (E10)
WTF (E09)
Jaká tajemství (E08)
další epizody (10)
2016 Clevver Now (TV seriál)
2001 Tatík Hill a spol. (TV seriál)
Ho, Yeah! (S05E13)

Dokumentární

2020 Being Bridget Jones
2017 John G. Avildsen: King of the Underdogs - a.z.
2009 Hollywood tančí a zpívá: 1980, 1990, 2000 - a.z.
2008 A Musical History
2007 ShowBusiness: The Road to Broadway
2005 Piece of My Heart
Tsunami Aid: A Concert of Hope (koncert)
2004 V záři reflektorů (TV seriál)
2003 50 Greatest TV Animals (TV film)
1996 The Return of the Texas Chainsaw Massacre: The Documentary

Hudební videoklipy

2016 Ellie Goulding - Still Falling For You (hudební videoklip) - a.z.
2010 Joss Stone & Dave Stewart: Stand Up to Cancer (hudební videoklip)
2006 Katie Melua - When You Taught Me How To Dance (hudební videoklip) - a.z.
2004 Robbie Williams - Misunderstood (hudební videoklip) - a.z.

Scenáristická filmografie

Filmy

2013 Cinnamon Girl (TV film)

Host

TV pořady

2021 78th Golden Globe Awards (TV pořad)
Oscar 2021 (TV pořad)
2020 77th Golden Globe Awards (TV pořad)
Oscar 2020 (TV pořad)
The 26th Annual Screen Actors Guild Awards (TV pořad)
2013 85. Annual Academy Awards (TV pořad)
Circus Halligalli - Best of (TV pořad)
Ok! TV (TV pořad)
2011 Zblízka (TV pořad)
2010 Postavte se rakovině (TV pořad)
2009 Zlatý Glóbus 2009 (TV pořad)
2008 The 80th Annual Academy Awards (TV pořad)
2007 Zlatý Glóbus 2007 (TV pořad)
2005 The 77th Annual Academy Awards (TV pořad)
2004 76. Annual Academy Awards (TV pořad)
2003 4Pop (TV pořad)
75. Annual Academy Awards (TV pořad)
2002 Eigo de shabera-night (TV pořad)
The 74th Annual Academy Awards (TV pořad)
2001 73. Annual Academy Awards (TV pořad)
2000 GPTV (TV pořad)
Rove Live (TV pořad)
1992 Gomorron (TV pořad)
Noční Show Jaye Lenoe (TV pořad)
1988 Live with Regis and Kathie Lee (TV pořad)
1986 Oprah show (TV pořad)
1981 Entertainment Tonight (TV pořad)
Wetten, dass..? (TV pořad)
1971 Film '72 (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(2 472)