foto

Jonathan Ke Quan

  • nar. 20.8.1971 (47 let)
    Saigon, Vietnam
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Jonathan Luke Ke Huy Quan je americký herec čínsko-vietnamsko-hongkongského původu. Divákům je nejlépe znám z filmů Stevena Spielberga INDIANA JONES AND THE TEMPLE OF DOOM /1984/ a z dobrodružného filmu THE GOONIES /1985/.

Quan se narodil v Saigonu v Jižním Vietnamu. Jeho matka se narodila v Hong Kongu a otec v Číně. Jeho rodina byla donucena opustit Vietnam po porážce vietnamské armády u Saigonu, získala politický azyl a emigrovala do USA. Navštěvoval střední školy Mount Gleason Jr. High School v Tujunga City v Kalifornii a Alhambra High School v Alhambře. Po střední škole graduoval na University of Southern California School of Cinematic Arts. Později ještě navštěvoval University of Manchester ve Velké Británii. Mluví plynně vietnamsky, kantonsky, mandarínsky a anglicky.

Ve věku 12 let se stal dětským hercem a s Harrisonem Fordem si zahrál postavu Short Rounda aka Kennona Wonga v již zmíněném dobrodružném filmu Indiana Jones and the Temple of Doom. Na casting doprovázel svého bratra ale nakonec vybrali jeho. Po castingu na tento film mu rodina změnila jméno na Ke Huy, pod kterým je veden v titulcích snímku. V roce 1986 se objevil v japonském filmu PASSANGERS /Norimono/ s japonskou pěveckou hvězdou Hondou Minako. Ve stejný rok se objevil v krátce vysílaném seriálu TOGETHER WE STAND / 1986-1987/ a postavu Jaspera Kwonga ztvárnil v sitcomu HEAD OF THE CLASS /1989-1991/.

Z dalších celovečerních filmů můžeme vzpomenout dobrodružný film THE GOONIES /1985/, kde ztvárnil jednu z hlavních postav Richarda "Data" Wanga nebo bojový akční film BREATHING FIRE /1991/ v hlavní roli postavy Charlieho Moora. Cameo roli Kima si zahrál v komedii ENCINO MAN /1992/. Jeho posledním filmem bylo čínské romantické drama SECOND TIME AROUND /2002/ v hlavních rolích s Ekinem Chengem a Cecilií Cheung.

V roce 1985 byl nominován na cenu Saturn Award pro nejlepšího mladého herce za film Indiana Jones and the Temple of Doom. Za stejný snímek získal cenu Yound Artist Award pro nejlepšího mladého herce ve vedlejší roli a v roce 1987 vyhrál stejnou cenu za mimořádný herecký výkon mladého herce v seriálu Together We Stand. Pro film Indiana Jones se učil bojovému umění taekwondo pod Phillipem Tanem a později jej zdokonalil díky tréninku s Tao-liang Tanem.

Je velkým fanouškem Jackieho Chana a v současnosti /2014/ se věnuje bojovému umění a pracuje jako kaskadérský koordinátor. Naposledy pro filmy X-MEN /2000/ a sci-fi THE ONE /2001/ s Jetem Lim.

Lukáš "gatuso" Častulík

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace