foto

Werner Krauss

  • nar. 23.6.1884
    Gestungshausen, Německá říše
  • zem. 20.10.1959 (75 let)
    Vídeň, Rakousko

Biografie

Werner Johannes Krauß byl německý herec, s neuvěřitelným uměním proměny. Epocha německého filmu dvacátých let je pevně spjata právě s Kraußem a jeho talentem. Elisabeth Bergnerová jej označila za nejlepšího herce své doby a "démonického, charismatického génia". Byl také antiseministou a jeho "názorové souznění" s národními socialisty (1933-1945) z něj defakto udělalo nacistu.

Narodil se 23. června 1884 na faře (dědeček byl farářem) ve Gestungshausenu do rodiny poštovního úředníka Paula Krausse a jeho manželky Karolíny, rozené Wustová. Od roku 1898 studoval v dnešní Vratislavi učitelský ústav. V roce 1902 mu bylo zakázáno vyučovat. Důvodem bylo jeho učinkování ve vratislavském divadle Lobe. Krauß jako státní zaměstnanec nemohl hrát divadlo a dostal na výběr. Rozhodl se pro povolání herce. (Později, když poskytoval novinářům rozhovory, odpovídal na otázku, proč se chtěl stát hercem: "Nikdy jsem jím být nechtěl!") Protože neměl herecké vzdělání musel se ze začátku spokojit s malým platem a malými rolemi. Vystřídal divadla v Gubenu, Magdeburgu, Brombergu, Aachenu, Norimberku a Mnichově. V roce 1913 se setkal na jevišti z Alexanderem Moissinim a získal od něj doporučení, které mu pomohlo k úspěšnému přijetí do berlínského Německého divadla. Má talent a ve stejném roce alternuje hlavní role (Lindekuhna ve WEDEKINDS MUSIK, krále Claudia v HAMLETOVI, Mephista ve FAUSTOVI a Franze Moora v Schillerově DIE RÄUBER).

V roce 1915 byl povolán do německé armády. Odsloužil si tři měsíce v Kielu u námořnictva, poté byl propuštěn do civilu a vrátil se k divadlu. V roce 1916 byl poprvé kontaktován filmaři. Debutoval rolí Daperdutta v HOFFMANNS ERZÄHLUNGEN (HOFFMANNOVY POVÍDKY) a do konce války stihl natočit 30 dalších filmů! Krauß ztvárňoval zpočátku záporné, zpustlé, démonické postavy a zhýralce. V roce 1918 si zahrál sadistu s holínkami a bičem v DIDA IBSENS GESCHICHTE. Čínského obchodníka s drogami v OPIUM, 1919 a ve TOTENTANZ hrál vraždícího mrzáka. (Jedná se o legendu ze 14. století, u nás známou jako DANCE MACABRE, nebo-li TANEC KOSTLIVCŮ.) S koncem 1. světové války patřil již k známým a dobře placeným filmovým hercům.

Stále se věnoval divadlu. Z dobových recenzí je zřejmé, že vytvořil v poválečných letech mnoho úspěšných divadelních rolí, jako např. Hamleta, Wallensteina, Mephista, Franze Moora ve hře DIE RÄUBER, nebo Jaga v OTHELLOVI. V roce 1920 mu přinesl mezinárodní ohlas legendární němý film DAS CABINET DES DR. CALIGARI. Zazářil společně s Conradem Veidtem. Krauß se nikdy netajil svými sympatiemi k nacistům, z kterými se umělecky ztotožnil. Nebyl tzv. "starým členem strany", (rozhodující byl vstup do strany před obdobím červenec 1932 až leden 1933). Svůj první propagandistický film natočil v roce 1931. Jmenoval se YORCK. Propagandistický byl pro svůj protifrancouzský tón. Němci, kteří za deset let budou dupat Evropou a zavádět "nové pořádky", natočili film o francouzské okupaci Německa během Napoleonských válek. Krauß si zahrál generála Ludwiga Yorcka von Wartenburga. Byl to jediný film, který produkoval osobně Ernst Hugo Correll, což byl tehdejší šéfproducent UFY. (Correll byl v roce 1939 Goebbelsem zbaven všech funkcí a propuštěn. V roce 1942 zemřel na srdeční selhání v Garmisch-Partenkirchenu. Dodnes se neví, co bylo v pozadí.) Pro Krauße to byl první zvukový film. V lednu 1933 podepsal smlouvu s Burgtheater ve Vídni. Jeho první rolí byl Napoleon ve hře STO DNÍ. Jedním z autorů této hry byl italský premiér Benito Mussolini. Divadelní hra byla o rok později zfilmována a Krauß ve zfilmované verzi hrál opět hlavní roli. Krátce nato se setkal s Josephem Goebbelsem. Setkání bylo velmi vřelé, Krauß obdržel nabídku stát se presidentem říšských divadel. Tuto funkci (byl zastupujícím prezidentem) vykonával v období 1933 až 1935. Po smrti von Hindenburga byl signatářem výzvy, která žádala spojení funkcí říšského presidenta a říšského kancléře. Samotným Hitlerem byl hodnocen jako důležitý kulturní reprezentant nacistického Německa a v roce 1934 obdržel titul "Státní herec". V roce 1939 si zahrál tajného radu a lékaře Dr. Rudolfa Virchowa ve filmu ROBERT KOCH, DER BEKÄMPFER DES TODES. Hlavní roli doktora Kocha vytvořil Emil Jannings. Film získal ve stejném roce 1. cenu na festivalu Biennale. V roce 1940 si zahrál v antisemitickém filmu JUD SÜß a o dva roky později v propagandistickém DIE ENTLASSUNG. V srpnu 1944 bylo jeho jméno zaneseno na seznamy "Boží milosti". Šlo o seznam osob, které považoval režim za klíčové a tímto se vyhnuly nasazení na frontě.

Po válce mu bylo zakázáno hrát. Hlavním důvodem bylo jeho učinkování ve filmu JUD SÜß. Film pojí s Wernerem jedna zvláštnost. Podle obsazení hrál Werner sekretáře Levyho, rabína Loewa, Isaaka Schächtera a starce u okna. Dříve jsem zmínil jeho umění proměny. Werner později uvedl, že s vyjímkou Josepha Süße odehrál všechny mluvící židy. To znamená, že ve skutečnosti odehrál šestiroli! V roce 1946 byl vyhoštěn z rakouského Mondsee, kde žil, do Německa. Podle Der Spiegel, 1/1987 se po válce živil jako pastevec. Poté byl pro změnu vyhoštěn z Německa, které jej považovalo za rakouského občana zpět do Rakouska. (Německé občanství získal znovu v roce 1951.) V roce 1948 se vrátil do vídeňského Burgtheater. K filmování se vrátil roku 1949 detektivkou PRÄMIEN AUF DEN TOD. V roce 1954 se dočkal rehabilitace a byl mu propůjčen "Spolkový záslužný kříž". V roce 1955 natočil gramodesku DER ALTE FAUST UND MEPHISTO. A opět dokázal, že je herec s velkým "H". Namluvil Fausta a Mephista, aniž by si kdokoliv čeho všiml. Werner Johannes Krauß byl třikrát ženatý. V letech 1908 až 1930 s Paulou Saengerovou. Od roku 1931 do roku 1940 s herečkou Marií „Migo" Bardovou. A od roku 1940 s Liselotte Grafovou. Herec je pohřben na vídeňském centrálním hřbitově.

skipi

Herecká filmografie

Filmy

2011 Jedermann Remixed (TV film) - a.z.
1958 Das verräterische Herz (TV film)
1955 Sohn ohne Heimat
1950 Der fallende Stern
Prämien auf den Tod
1943 Paracelsus
1942 Die Entlassung
Zwischen Himmel und Erde
1941 Příběh života
1940 Žid Süss
1939 Der letzte Appell
Robert Koch, bojovník se smrtí
1936 Dvorní divadlo
1935 Hundert Tage
1932 Mensch ohne Namen
1931 Yorck
1929 Der fidele Bauer
Napoleon auf St. Helena
1928 Da hält die Welt den Atem an
Die Todesschleife
Looping the Loop
1927 Die Hölle der Jungfrauen
Funkzauber
Hose, Die
Laster der Menschheit
Unter Ausschluß der Öffentlichkeit
1926 Graue Haus, Das
Haus der Lüge, Das
Kreuzzug des Weibes
Nana
Nezahrávejte si s láskou
Pražský student
Záhady lidské duše
Überflüssige Menschen
1925 Dame aus Berlin, Die
Der Trödler von Amsterdam
Die Moral der Gasse
Eifersucht
Ein Sommernachtstraum
Reveille, das große Wecken
Tartuffe
Ulička, kde není radosti
Varieté
1924 Kabinet voskových figurín
Noci Dekameronu
Une femme dans la nuit
1923 Adam und Eva
Alt Heidelberg
Das alte Gesetz
Der Menschenfeind
Fridericus Rex - 3. Teil: Sanssouci
Fräulein Raffke
Kaufmann von Venedig, Der
Král Nazaretský
Poklad
Puppenmacher von Kiang-Ning, Der
Unbekannte Morgen, Das
Zwischen Abend und Morgen
1922 Der Graf von Essex
Fridericus Rex - 1. Teil: Sturm und Drang
Hořící důl
Josef und seine Brüder
Luise Millerin
Marquise von Pompadour
Nacht der Medici, Die
Nathan, der Weise
Othello
1921 Beute der Erinnyen, Die
Christian Wahnschaffe, 2. Teil - Die Flucht aus dem goldenen Kerker
Danton
Der Roman der Christine von Herre
Der Tanz um Liebe und Glück
Die Brüder Karamasoff
Grausige Nächte
Lady Hamiltonová
Medium, Das
Sappho
Střepy
Zirkus des Lebens
1920 Beichte einer Toten, Die
Bucklige und die Tänzerin, Der
Der Staatsanwalt
Die Kwannon von Okadera
Frau ohne Seele, Die
Johannes Goth
Kabinet doktora Caligariho
Lachende Grauen, Das
Mann ohne Namen, Der
Opfer
Sieger Tod
Spiritismus
1919 Das Mädchen und die Männer
Das ewige Rätsel
Der Totentanz
Die Insel der Glücklichen
Die Prostitution, 1. Teil - Das gelbe Haus
Frau mit den Orchideen, Die
Mazeppa, der Volksheld der Ukraine
Opium
Rose Bernd
1918 Colomba
Das verwunschene Schloß
Der Prozeß Hauers
Dida Ibsens Geschichte
Es werde Licht! 3. Teil
Fräulein Pfiffikus
Seelen in Ketten
Stürme des Lebens
Tagebuch einer Verlorenen, Das
1917 Das Bacchanal des Todes
Der Erbe von 'Het Steen'
Fremde, Die
Friedensreiter, Der
Kaukasierin, Die
Seeschlacht, Die
Wenn Frauen lieben und hassen
1916 Chinesische Götze - Das unheimliche Haus, 3. Teil, Der
Das unheimliche Haus
Die Bettlerin von St. Marien
Freitag, der 13. - Das unheimliche Haus, 2. Teil
Hoffmannovy povídky
Nächte des Grauens
Rache der Toten, Die
Stein unter Steinen
Zirkusblut
1915 Vertauschte Braut, Die
1914 Pagode, Die
Stuart Webbs: Die geheimnisvolle Villa

Dokumentární

2007 Cinemassacre's Monster Madness (TV seriál) - a.z.
2002 Das Jahrhundert des Theaters (TV seriál) - a.z.
1999 Shylock
1998 Dämonische Leinwand - Der deutsche Film der zwanziger Jahre - a.z.
1967 Werner Krauss - Porträt eines Komödianten - a.z.
1963 Lieblinge unserer Eltern (TV seriál) - a.z.
1950 Herrliche Zeiten - a.z.
Salzburg
1939 Salzburg, die Festspielstadt
1925 Der Film im Film