foto

Henry Wilcoxon

  • nar. 8.9.1905
    Dominica, British West Indies
  • zem. 6.3.1984 (78 let)
    Los Angeles, California, USA

Biografie

Zajímavý, herecký typ, Angličan Harry Frederick Wilcoxon - Henry Wilcoxon, se  narodil 8. 9.1905 na Jamaice v Roseau. Jeho otec Robert Stanley Wilcoxon byl manažerem Koloniální banky na Jamaice. Matka Lureline Miquette Nunes, byla herečkou a producentkou v divadle. Henry měl ještě o čtyři roky staršího bratra Roberta Owena. I když se narodil do  bohaté a zajištěné rodiny, neměl to právě v dětství nijak lehké. Ještě mu nebyl ani rok, když matka náhle zemřela, a otec oba bratry poslal ke své matce do Anglie. Babička se však  záhy odmítla o oba bratry starat, takže jejich otec „Tan" vymyslel řešení. Podal si inzerát, protože prý údajně chtěl, aby chlapci vyrůstali v „ucelené a milující rodině s dalšími dětmi",  na opatrovnickou péči, a chlapce předal první rodině, která na nabídku zareagovala. Špatně... oba chlapci uvízli v rodině, která je umístila v nehostinném podkroví, která si jejich peněz, určených pro jejich potřeby, užívala jen pro sebe, takže se měli dobře jen oni sami, zatím co chlapci živořili. Byli špatně živeni, v nedostatečné čistotě, oba měli vši, a zatím co starší Owen do konce života koktal a trpěl epileptickými záchvaty, mladší Harry byl tak rachitický a slabý, že téměř zemřel. I poté, co na tuto záležitost lidé v okolí upozornili, odmítli se babička a otec o kluky postarat. Oba hoši tedy putovali do sirotčince, kde by možná zůstali do své dospělosti, kdyby se o nich nedozvěděla, a neujala se jich rodina manželů Stewartových, kteří je přijali ve svém obrovském domě v Actonu. Najednou měli dvě starší sestry. Ruth si vzala na starost Owena, ovšem s Henrym to bylo zpočátku těžké. Henry - Harry se choval jako dítě zle, brutálně a na jeho chování platila jen další sestra Sara, která si s ním brzy porozuměla.

Otec Tan se rozpomněl po několika letech, že má nějaké syny, a vzal je k sobě na Barbados. Měli se sžít s novou matkou Rose. Henry začal studovat na Harrison College. Jeho zdravotní stav byl díky Stewartovým v pořádku, a kondice natolik dobrá, že se stal ve 14 letech přeborníkem a mistrem plavání a potápění na Barbadosu. Henry pak odjel na internátní školu Ashford v Kentu v Anglii, a byl šťastný, že může být alespoň na víkendy u Stewartových, které považoval za svou rodinu. Henry se spolu s Owenem, který také studoval v Anglii, pustili do tvrdšího sportu – boxu,  a jako amatéři boxovali i veřejně. Po ukončení školy pracoval Wilcoxon jako obchodní příručí u krejčovské firmy J.A.Rank. Tato práce ho však nijak nebavila, a tak se  chtěl nechat najmou do USA jako šofér. Nakonec se  však rozhodl, že se pokusí o něco jiného, a přihlásil se na herecké kursy, ve kterých obstál a získal brzy angažmá v Birminghamu v Repertory Theatre. Zde se seznámil záhy s novými tvářemi, především se ale učil od kolegů, a ne ledajakých -  pánů Cedrica Hardwicke a Scotta Sunderlanda.

V anglickém  filmu se Henry objevil poprvé v roce 1931 ve dvou snímcích Inperfect Lady a Heather Angel. O rok později hraje v detektivce podle Edgara Walace, The Flying Squad. Z Anglie přicházely do USA díky společnému jazyku nové a zajímavé herecké tváře a tak není divu, že si sportem vypracovaného zajímavého herce všiml i režisér a producent Cecil B.De Mille a pozval ho s dalšími herci do Hollywoodu. DeMille na tu dobu vzpomínal ve svých pamětech... schylovalo se k natáčení Cleopatry (rok 1934), kterou hrála Claudette Colbert, ale pořád ještě váhal nad obsazením Marca Antonia, a náhle tu měl toho pravého, s odpovídající fyzionomií, postavou a hlasem, díky samotné Claudette Colbert, která zaslechla vedle v projekci mužný hlas s mírně anglickou intonací, a po odhalení majitele byla role ihned obsazena.

Tento film se stal odrazovým můstkem popularity a úspěchů, v němž byli oba hlavní protagonisté naprosto jedineční. Následují Křižáci a role Richarda  Lví srdce  vedle další výborné herečky v roli Berangerie, Loretty Young. Podle další románové předlohy J.F.Coopera, The Last of the Mohicans - 1936, další jen namátkou: Souls at Sea (1937),  Duše na moři, If I Were King - Kdybych byl králem (1938), Mysterious Mr. Moto - Tajemný pan Moto (1938), nebo Mrs. Miniver (1942).

V roce 1936 se Wilcoxon  oženil s herečkou Sheilou Browning, za dva roky se rozvedli a 17.12. 1938 se oženil s Joan Woodbury. Se svou druhou ženou, měl tři dcery - Wendy Joan, Heather Ann a Cecilii Dawn. Po vyhlášení II. světové války se jako první přihlásil do služby a od roku 1941 do roku 1946 sloužil u pobřežní stráže. V této době získal hodnost poručíka. Jen si během té doby odskočil k natáčení Paní Miniverové ( šest Oscarů), kde hrál faráře.

Wilcoxon se v 50. letech objevil v DeMillově produkci v  The Greatest Show on Earth, film získala Oscara za nejlepší kameru. Z dalších významných snímků to byl remake The Ten Commandements – Desatero přikázání, a nebo hrál ve vlastní produkci v roce 1958 ve filmu Korzár – The Buccaneer, režíroval Anthony Quinn.

Několik let po válce se setkal poprvé se svou neteří Valerií, dcerou Owena, která se narodila v roce 1933 v Anglii. Owen padl u Dankerque.  Poslední filmy, které jako herec natočil byly Against a Crooked Sky (1975), FIST (1978)  a v roce 1980 Caddyshack. Henry Wilcoxon zemřel  6. 3. 1984 v Los Angeles, Kalifornii, USA ve věku 79 let. Za svou kariéru natočil 73 filmů, pět produkoval a hrál ve čtyřech dokumentech.

Marta "clara.bow" Holubová

Herecká filmografie

Filmy

1983 Sweet Sixteen
1980 Caddyshack
Enola Gay: The Men, the Mission, the Atomic Bomb (TV film)
Man with Bogart's Face, The
1979 Two Worlds of Jennie Logan, The (TV film)
1978 P.Ě.S.T.
When Every Day Was the Fourth of July (TV film)
1976 Pony Express Rider
Won Ton Ton, the Dog Who Saved Hollywood
1975 Against a Crooked Sky
Log of the Black Pearl, The (TV film)
The Legendary Curse of the Hope Diamond (TV film)
1974 Tribe, The (TV film)
1972 The Doomsday Machine
1971 Muž v divočině
1968 Kde vzít za války pivo
1965 Válečník
1956 Desatero přikázání
1952 Největší představení na světě
Scaramouche
1950 Sunset Blvd.
The Costume Designer - a.z.
The Miniver Story
1949 A Connecticut Yankee in King Arthur's Court
Samson & Dalila
1947 Dragnet
Neporažená
1942 Johnny Doughboy
Paní Miniverová
The Man Who Wouldn't Die
1941 Lady Hamiltonová
Scotland Yard
South of Tahiti
The Corsican Brothers
The Lone Wolf Takes a Chance
1940 Crooked Road, The
Earthbound
Free, Blonde and 21
Mystery Sea Raider
1939 Chasing Danger
Tarzan Finds a Son!
The Arizona Wildcat
Woman Doctor
1938 Five of a Kind
Kdybych byl králem
Keep Smiling
Mysterious Mr. Moto
Sestra ze Sing-Singu
1937 Jericho
Loď ztracených duší
1936 Poslední svého rodu
The President's Mystery
Woman Alone, A
1935 Křižáci
1934 Kleopatra
Princess Charming
1933 Lord of the Manor
Taxi to Paradise
1932 Flying Squad, The
Self Made Lady
1931 Perfect Lady, The

TV seriály

1982 Cagneyová a Laceyová (TV seriál)
Mr. Lonelyhearts (S02E07)
1981 Private Benjamin (TV seriál)
1971 Sarge (TV seriál)
1969 Marcus Welby, M.D. (TV seriál)
1968 It Takes a Thief (TV seriál)
1967 Neúplatný (TV seriál)
1966 Preview Tonight (TV seriál)
The Road West (TV seriál)
1965 I Spy (TV seriál)
The Big Valley (TV seriál)
The F.B.I. (TV seriál)
The Wild Wild West (TV seriál)
1964 Daniel Boone (TV seriál)
1955 Gunsmoke (TV seriál)

Dokumentární

2004 Cecil B. DeMille: American Epic (TV film)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky