foto

Eleonora Rossi Drago

  • nar. 23.9.1925
    Genova, Itálie
  • zem. 2.12.2007 (82 let)
    Palermo, Sicílie, Itálie

Biografie

Eleonora Rossi Drago se narodila v italském Janově 23.9.1925 jako Palmina Omiccioli v rodině námořního kapitána. Již ve svých sedmnácti letech se provdala (manželem byl pan Rossi) a porodila dceru Fiorellu. Manželství ovšem nevydrželo. Palmina po té začala pracovat jako manekýnka obchodního domu a začala i s návrhy oděvů. Začala rovněž soutěžit v soutěžích krásy a v roce 1947 na Miss Itálie skončila na čtvrtém místě (Gina Lollobrigida byla třetí a soutěž vyhrála Lucia Bose). V této době začal Palminu zajímat svět filmu. Přestěhovala se do Říma a od roku 1949 začala dostávat malé filmové role.

Palmina začíná používat pseudonym Eleonora Rossi Drago. Její první větší role byla ve snímku PERSIANE CHIUSE (1950), melodramatu o prostituci který režíroval Luigi Comencini. Zde ztvárnila Sandru, dívku hledající své sestry. Druhou větší rolí byla Franca Gabrie ve filmu SENSUALITA (1952) s Marcellem Mastroiannim. Luigi Comencini si Eleonoru ještě v roce 1952 obsadil do snímku LA TRATTA DELLE BIANCHE (další drama s tématem prostituce s Vittorio Gassmanem v hlavní roli a nově vycházející hvězdou Sophií Loren). Eleonora Rossi měla díky svému tělu předpoklady stát se obdivovaným sexuálním symbolem. Ona ale chtěla získat větší uznání po stránce herecké. Roku 1955 přichází její velká role Clelie ve filmu Michelangela Antonioniho LE AMICHE, drama na základě námětu Cesara Paveseho. Ve snímku hrála skromnou dívku, která se stane uznávanou majitelkou módního salónu. Její další významnější role jsou ve snímcích KEAN (1956) opět s Vittorio Gassmanem, který byl rovněž režisérem a ve válečném dramatu ESTATE VIOLENTA, L´(BOUŘLIVÉ LÉTO).

Pro svou plynulou kariéru byla nucena přijmout provokativnější role nižší kvality, role s důrazem na její fyzické vlastnosti. V šedesátých letech se objevila v historických filmech DAVID E GOLIA (1960), ROSMUNDA E ALBOINO (1962), nebo například v koprodukčním hororu DER TEPPICH DES GRAUENS (1962). Další koprodukční snímek oceněný Zlatým Medvědem bylo drama LÁSKA VE DVACET LETECH. Eleonora si postupně získala respekt jako vynikající herečka a úspěch slavila zejména ve filmech, které režírovali Luigi Comencini a Michelangelo Antonioni. Nikdy však ale nedosáhla světové proslulosti jako Gina Lollobrigida či Sophia Loren. V sedmdesátých letech se objevila ještě ve verzi slavného románu Oscara Wildea DORIAN GRAY (1970) a v italsko-španělském snímku NELLE PIEGHE DELLA CARNE (1970).

Eleonora Rossi Drago ztvárnila přibližně sedmdesát různých filmových rolí. V roce 1960 byla oceněna na Mar del Plata Film Festivalu jako nejlepší herečka za roli Roberty Parmesan ve snímku BOUŘLIVÉ LÉTO (1959). Za stejnou roli obdržela ve stejném roce i Stříbrnou stuhu. V roce 1973 se provdala za sicilského obchodníka Domenico La Caveru a odstěhovali se do Palerma. Zde na Sicílii, také 2. prosince 2007 zemřela ve věku 82 let na krvácení do mozku.

Petr "Hennes" Hennebichler