foto

Brian Eno

  • nar. 15.5.1948 (71 let)
    Woodbridge, Anglie, Velká Británie

Biografie

Britský skladatel, hudebník, producent a hudební inovátor Brian Peter George St. John Baptiste De La Salle Eno se narodil 15. května 1948 ve Woodbridge v Suffolku. Jeho raná výchova byla přísně katolická na škole St. Joseph's College v Birkfieldu a teprve později přestoupil na Ipswich Art School, kde mohl mnohem lépe využít své umělecké vlohy. Hudební vzdělání získal na Winchester School of Art, kde začal experimentovat s běžnými zvuky a jeho hudebním nástrojem byl obyčejný kazetový magnetofon, kterých jeden čas vlastnil 31. Školu dokončil v roce 1969 s diplomem v oboru výtvarného umění.

Roku 1970 odjel do Londýna, kde se připojil jako hráč na syntezátory a klávesy ke skupině Roxy Music a úspěch se dostavil brzy. Bohužel se brzy objevily i neshody uvnitř kapely a Eno byl nucen po dvou letech a dvou nahraných albech kvůli nim své spoluhráče opustit. To mu zároveň umožnilo zaměřit se na vlastní tvorbu. První dvě sólová alba z let 1973 a 1974 byla ale přijata chladně a uznání se jim dostalo až s odstupem let. Přesto se Eno časem dopracoval ke značnému vlivu a oblibě a stal se průkopníkem tzv. ambientní hudby a uznávanou postavou rockové avantgardy.

Od poloviny 70. let se zároveň s vlastní tvorbou začal zabývat i produkcí alb jiných umělců. V letech 1975-1978 dokonce vedl vlastní label Obscure Records, který se specializoval na vydávání experimentálních alb méně známých hudebníků. Tak se dostal k německé elektronické skupině Cluster a propracoval se ke spolupráci s takovými jmény jako Talking Heads, David Bowie, Devo, Depeche Mode nebo Coldplay. Spolupracoval na produkci šesti alb irských U2, včetně jejich zásadních nahrávek The Joshua Tree a Achtung Baby.

Od roku 1976 se věnuje i tvorbě filmové hudby. Jeho prvotinou v této oblasti bylo lehce skandální historické drama SEBASTIAN (1976). Ve stejném roce nahrál i hudbu k hororu LAND OF MINOTAUR (1976) s Peterem Cushingem a roku 1977 k punkovému dramatu JUBILEE. Pak se uchýlil na několik let k psaní drobnějších kompozic pro televizi a krátkometrážní filmy, za což se dočkal odměny v podobě nominace na cenu BAFTA za nejlepší hudbu k televiznímu seriálu MR. WROE’S VIRGINS (1993). K celovečernímu filmu se vrátil až v roce 1999 maďarským dramatem ŠIMON KOUZELNÍK. Asi nejznámějším filmem, na kterém spolupracoval, je mysteriózní MILLION DOLLAR HOTEL (2000) režiséra Wima Wenderse podle námětu zpěváka skupiny U2 Paula „Bono Vox“ Hewsona. Z dalších známějších filmů je třeba zmínit sci-fi SVĚRACÍ KAZAJKA (2005) nebo fantasy Petera Jacksona PEVNÉ POUTO (2009), za které byl Eno nominován na Saturn Award, prestižní cenu Akademie science fiction, fantasy a hororu, za nejlepší hudbu.

Kromě toho jsou některé Enovy písně, skladby a jejich fragmenty součástí soundtracků k dalším filmům jako SHOWGIRLS (1995), SEDM (1995), TRAINSPOTTING (1996), GODZILLA (1998), PLÁŽ (2000), nebo nověji PROKLETÝ OSTROV (2010) a ZELENÝ SRŠEŇ (2011). V několika filmech a seriálech si zahrál sám sebe, jeho jediným plnohodnotným hereckým zářezem je prozatím výstup v komediálním seriálu FATHER TED, kde se ovšem objevil v jedné epizodě z roku 1998 jako postava jménem otec Brian Eno.

S jeho tvorbou se můžeme setkat nevědomky i v běžném životě. Uživatelé Windows 95 slýchali jím vytvořenou melodii při spuštění operačního systému, stejně tak jsou jeho dílem některé vyzváněcí melodie pro novější typy mobilních telefonů Nokia.

Genero

Skladatelská filmografie

Režijní filmografie

Host

TV pořady

1996 Les enfants de la guerre (TV pořad)
1992 Later... With Jools Holland (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(86)
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace