foto

Noëlle Adam

  • nar. 24.12.1933 (85 let)
    La Rochelle, Poitou-Charentes, Francie

Biografie

Slavná francouzská tanečnice Noëlle Adam je známá i českým divákům jako herečka v několika filmech, do širšího povědomí vstoupila také jako snacha Charlieho Chaplina. Narodila se jako Huguette Noëlle Adam na Štědrý den 1933 v přístavním městě La Rochelle. Pocházela z prostých poměrů, otec byl rybářem, matka se starala o rodinu. Noëlle již jako dítě propadla tanci a v šestnácti letech odešla do Paříže, kde se brzy prosadila jako tanečnice v kabaretech.

Počátkem padesátých let přišly i první nabídky od filmových režisérů, hrála ale jen malé role v dnes již dávno zapomenutých filmech. Povšiml si jí ale významný režisér Roger Vadim, který s důmyslným reklamním sloganem „nejkrásnější nohy v Paříži“ začal budovat její pověst. Po boku Louise de Funèse se objevila v jeho prvních významnějších filmech z padesátých let (JAKO CHLUP V POLÉVCE – Comme un cheveu sur la soupe, 1956; NEVÍDÁNO, NESLÝCHÁNO – Ni vu, ni connu, 1958), v menší roli barmanky ji pak bylo možno vidět v kriminálce PAŠA (Le pacha, 1968).

Rozruch způsobila Noëlle Adam v roce 1960. Relativně málo známá tanečnice se provdala za herce Sydneye Chaplina (1926-2009), syna slavného Charlieho Chaplina. Pozornost novinářů se upnula k rodině nevěsty a stránky časopisů plnily senzační články o tom, že syn nejslavnějšího herce na světě se oženil s dívkou z chudé rodiny (její bratr byl pokrývačem, sestra prodavačkou). Manželství s Chaplinem skončilo později rozvodem a od počátku sedmdesátých let žila Noëlle Adam se slavným hercem Serge Reggianim (1922-2004).

Ve filmu se Noëlle Adam vyskytovala spíše již jen výjimečně, i naši diváci ji ale dobře znají jako primabalerínu Evansova tanečního souboru Françoise, kterou ztvárnila ve Funèsově komedii PITI PITI PA (L′homme d′orchestre, 1970). Zatím naposledy se objevila ve filmu NEDOBROVOLNĚ S JINÝMI (De force avec d′autres, 1992) v režii svého nevlastního syna Simona Reggianiho a hrál zde také Serge Reggiani. Za Reggianiho se Noëlle Adam provdala v roce 2003, krátce před jeho smrtí.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2014 Du côté de chez Dave (TV pořad)
2007 Un jour, un destin (TV pořad)
2005 Café Picouly (TV pořad)
1976 La nuit des Césars (TV pořad)
1948 Toast of the Town (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky